حقوق و دستمزد

حقوق و دستمزد سال ۹۸ چقدر افزایش پیدا می‌کند؟

حقوق و دستمزد سال 98 قرار است مثل سال 97 به میزان 20 درصد افزایش پیدا کند.

هر ساله حقوق و دستمزد کارکنان، کارمندان، کارگران، بازنشستگان و مستمری بگیران درصدی افزایش پیدا می‌کند. این افزایش قیمت حقوق و دستمزد به دلیل وجود تورم و گرانی‌ها اعمال می‌شود تا افراد این قشر آسیب پذیر خانواده بتوانند همسو با گرانی‌ها به خوبی نیازهای خود و خانواده‌ی خود را تامین کنند.هر چند هیچگاه این افزایش حقوق و دستمزد متناسب با افزایش نرخ تورم تعیین نشده است و آنچنان نتوانسته تغییری شگرف در زندگی این قشر از جامعه ایجاد کند.

در سال‌های اخیر روند افزایش حقوق و دستمزد با توجه به نرخ تورم به این صورت بوده است. ۲۰ درصد در سال ۹۳، ۱۴ درصد در سال ۹۴، ۱۲ درصد در سال ۹۵، ۱۰ درصد در سال ۹۶ و ۱۰ درصد در سال ۹۷٫

با اعلام ۲۰ درصد افزایش حقوق دستمزد در سال ۹۸، این میزان افزایش با توجه به سال قبل، دو برابر شده است. اما تورم شاید ۴ یا ۵ برابر نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است. شاید مهمترین دلیل این افزایش تورم خروج دولت آمریکا از توافق برجام و بازگشت دوباره‌ی تحریم‌ها باشد که فشار اقتصادی زیادی به سیستم اقتصادی کشور ما وارد کرده است. اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان مدیریت نادرست منابع و درآمدهای کشورمان توسط مسئولین دولتی هم در به وجود آمدن این وضعیت بی تاثیر نیست.

پیشنهاد مجلس برای افزایش حقوق و دستمزد سال ۹۸

امسال مجلس با توجه به تورم ۴۰ درصدی و افزایش هزینه‌های زندگی خانوار پیشنهاد افزایش ۲۵ درصدی حقوق و دستمزد سال ۹۸ را کرده بود. اما دولت در لایحه‌ی تقدیمی بودجه سال ۹۸ به مجلس، پیشنهاد ۲۰ درصد افزایش حقوق و دستمزد افراد حقوق بگیر را داده است.

اگر صاحب کسب و کاری هستید، خواندن “اهمیت داشتن یک سیستم حقوق و دستمزد” را به شما توصیه میکنیم.

این در حالی است که بالا رفتن هزینه‌های زندگی در پی خروج دولت آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها و بالا رفتن قیمت ارز در چند ماهه گذشته، بسیاری از افراد سرپرست خانوارها در مدیریت هزینه‌ها و درآمدهای خانواده‌ی خود را دچار مشکلات و معضلات فراوانی کرده است. برخی از نمایندگان مجلس اعتقاد دارند که دولت می‌تواند با ارائه بسته‌های حمایتی از کارگران و کارمندان حمایت و پشتیبانی کند و با در نظر گرفتن نرخ تورم، افزایش حقوق و دستمزد سال ۹۸ را اعمال کند و مراقب باشد تا افزایش حقوق و دستمزدها منجر به افزایش نقدینگی نشود. البته چندی پیش دولت به افراد کم درآمد و تحت پوشش سازمان‌های حمایتی مبلغی بین ۲۲۵ تا ۲۵۷ هزار تومان کمک نقدی کرد.

حقوق و دستمزد سال 98
حقوق و دستمزد سال ۹۸

افزایش حقوق و دستمزد سال ۹۸ به صورت پلکانی

قرار است افزایش حقوق و دستمزد سال ۹۸ به صورت پلکانی محاسبه شود. این محاسبه به این صورت است که افرادی که بیش از ۵ میلیون در ماه حقوق می‌گیرند، مشمول افزایش حقوق و دستمزد سال ۹۸  نشوند و برای باقی افراد با توجه به رتبه بندی و میزان حقوق و دستمزد دریافتی‌شان افزایش حقوق و دستمزد از ۰ تا ۲۰ درصد اعمال می‌شود. همچنین در بودجه تقدیمی سال ۹۸ دولت به مجلس مبلغ پاداش پایان سال (عیدی) ۱۰٫۷۸۰٫۰۰۰ ریال تعیین شده است.

حقوق و دستمزد سال ۹۸ چقدر افزایش پیدا می‌کند؟

نرم افزار حسابداری
نرم افزار حسابداری

حقوق و دستمزد سال ۹۸ چقدر افزایش پیدا می‌کند؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن