حقوق و دستمزدمالیات

محاسبه مالیات بر درآمد حقوق

محاسبه ماهانه مالیات حقوق کارکنان یکی از مباحث مهم در حقوق و دستمزد میباشد و طبق ماده ۸۶قانون مالیات های مستقیم مهلت ارسال لیست مالیات حقوق و پرداخت مالیات آن به مدت ۳۰ روز میباشد ، کارفرمایان باید هرماهه مالیات حقوق هریک از کارکنان خود را طبق جداول مالیاتی محاسبه
و از حقوق آنها کسر نموده و وجوه کسر شده را به حساب بانکی مخصوص واریز کرده ،  و لیستی شامل مشخصات حقوق بگیران و میزان حقوق هریک از آنها به حوزه مالیاتی محل خدمت ارایه دهند.
در این مقاله سعی شده است تا با ارائه مثالی جامع،نحوه محاسبه مالیات سالانه و ماهانه مزایای مستمر و غیرمستمر حقوق و دستمزد را نشان داد؛در این مثال مزایای غیرمستمر مانند عیدی،کارانه و اضافه کاری مطرح شده و نحوه محاسبه مالیات آنها بررسی شده است.برای آشنایی با روش استفاده از جدول نرخ های مالیاتی برای محاسبه مالیات حقوق،حقوق پایه و مزایای مستمر نقدی مثال مطرح شده ارقام بالایی در نظرگرفته شدند تا نحوه به کارگیری نرخ های مختلف جدول مالیاتی در محاسبه مالیات حقوق به طور واضح آموزش داده شود.

مسئله

آقای الف از اول فروردین سال ۱۳۹۷ در شرکتی استخدام و ماهانه مبلغ ۱۴،۰۰۰،۰۰۰ تومان حقوق پایه، ۲،۵۰۰،۰۰۰ تومان حق جذب و ۱،۵۰۰،۰۰۰ تومان حق سرپرستی دریافت میکند.ضمنا ایشان از مسکن بدون اثاثه واتومبیل بدون راننده در شرکت استفاده میکند.اضافه کاری نام برده در ماه های سال به ترتیب ۳۰،۲۰،۱۰ ،…، ۱۱۰ و ۱۲۰ ساعتبوده است.با فرض آنکه آقای الف هر شش ماه کارانه ای به اندازه یک برابر حقوق خود دریافت نماید و در پایان سال ۱۳۹۷ عیدی دریافت نماید، مالیات بر درآمد حقوق آقای الف را برای ماه های فروردین،شهریور و اسفند محاسبه نمایید.

 

طبق تبصره ماده ۸۳ قانون مالیات های مستقیم مسکن بدون اثاثیه ۲۰ درصد و اتومبیل
بدون راننده ۵ درصد حقوق و مزایای نقدی در ماه پس از وجوهی که از این بابت
حقوق کارمند کسر میشود،میباشد.

نکته : معافیت سالانه مالیات بر درآمد حقوق موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات های مستقیم در سال ۹۷ ، ۲۷،۶۰۰،۰۰ تومان میباشد.

نکته : طبق ماده ۹۱ قانون مالیات های مستقیم مزایای غیرنقدی پرداختی به کارکنان حداکثرمعادل دو دوازدهم معافیت موضوع ماده ۸۴ این قانون معاف از مالیات است.

 

مالیات مزایای غیرمستمر براساس آخرین نرخ مالیاتی مشمول که برای مزایای مستمر استفاده شده محاسبه میشود.

برای محاسبه عیدی،اگر دوبرابر پایه حقوق شخص از سه برابر حداقل حقوق وزارت کار کمتر بود،دوبرابر پایه حقوق پرداخت میشود در غیر این صورت سه برابر حداقل حقوق وزارت کار به عنوان عیدی پرداخت میشود.

طبق ماده ۹۱ قانون مالیات های مستقیم عیدی سالانه پرداختی به کارکنان جمعا معادل یک دوازدهم معافیت موضوع ماده ۸۴ این قانون معاف از مالیات است.

دوبرابر پایه حقوق از سه برابر حداقل حقوق وزارت کار بیشتر است پس ملاک محاسبه عیدی سه برابر حداقل حقوق وزارت کار میباشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن