نحوه تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی، به کارنامه مالی یک سال کاری یک شرکت یا شخص گفته می شود که جهت محاسبه مالیات به سازمان امور مالیاتی ارائه می گردد که در ادامه در مورد نحوه تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی و مشمولان این اظهارنامه گفت و گو خواهیم کرد.

چه کسانی باید اظهارنامه مالیاتی تنظیم کنند؟

در حقیقت مالیات وجه نقدی است که دولت بر اساس قانون مصوب شده، از اشخاص و موسسات مختلف به منظور تقویت مالی حکومت و تامین مخارج عمومی دریافت می کند و هر فرد که شهروند کشور است باید بنا بر قدرت و توانایی مالی خود وجه مشخصی پرداخت نماید. چند دسته از افرادی که موظف به پرداخت مالیات هستند عبارتند از:

 • مالیات بر ارث: هنگامی که فردی فوت می کند، اگر اموالی از خود برجا بگذارد طبق قانون مالیات ورثه باید وجهی به دولت بابت مالیات پرداخت کند.
 • حق تمبر: یکی دیگر از شیوه های گرفتن مالیات اخذ مالیات از طریق مالیات بر روی اسناد و مدارک می باشد.
 • مالیات بر درآمد مالک: فردی که قصد واگذاری املاک خود را داشته باشد باید قبل از واگذاری اظهار نامه مالیاتی را به دولت ارسال کند و مالیات مشخص شده ای بپردازد.
 • مالیات بر درآمد حقوق: فردی که در خدمت شخص دیگر مشغول به اشتغال است بر حسب مدت یا کار انجام شده باید مالیات بر درآمد حقوق بپردازد.

اظهارنامه مالیاتی

مراحل تکمیل اظهارنامه مالیاتی به صورت الکترونیک

چند سالی است که تنظیم اظهارنامه مالیاتی به دستور سازمان امور مالیاتی به شیوه الکترونیک و بدون مراجعه حضوری انجام می پذیرد که برای این منظور ابتدا باید شماره اقتصادی خود را ثبت کنید و کد رهگیری دریافت کنید سپس اطلاعات شما باید تایید شود و  پاکت نامه ای حاوی اطلاعات کاربری برای شما در یافت شود. در این مرحله متقاضی شماره اقتصادی خود را ثبت و از طرف سیستم اطلاعات ثبت نام تایید می شود. پس از این مراحل اظهارنامه مالیاتی برای متقاضی از طریق سایت فرستاده می شود که فرد باید پس از تکمیل آن، اظهارنامه را ارسال کند و کد رهگیری دریافت کند. در مرحله آخر باید نسبت به پرداخت قبوض مالیاتی به صورت اینترنتی اقدام شود.

 

حتما بخوانید : آشنایی با تمامی نکات لازم در مورد اظهارنامه مالیاتی

نحوه پر کردن اظهارنامه مالیاتی

 • برای پر کردن اظهارنامه مالیاتی در صفحه اول باید مشخصات شخصی را وارد کرد و صفحه دوم آن به اطلاعات شرکا اختصاص دارد.
 • صفحه سوم  اظهارنامه مالیاتی باید هزینه و درآمد وارد شود و در قسمت تاریخ بازه زمانی وارد شود.
 • در قسمت سایر درآمدها، درآمدهای جانبی باید وارد شود.
 • در قسمت مالیات پرداختی، بر اساس جدول مربوطه مجموع هزینه ها را نوشته و در قسمت مانده، باید مالیات متعلقه را از مالیات پرداختی کسر کنید.

اظهارنامه مالیاتی

تکمیل اظهارنامه مالیاتی

برای تهیه اظهارنامه مالیاتی 2 روش وجود دارد که در روش اول صاحبان مشاغل خودشان می توانند، اظهار امه مالیاتی تنظیم کنند و میزان سود و زیان سالانه خود را در آن بنویسند تا بر اساس این سود و زیان، برای آنها مالیاتی تعیین شود. در روش دوم افراد برای تنظیم اظهارنامه مالیاتی اقدام نمی کنند یا در انجام تکالیف خود صادقانه عمل نمی کنند که در این صورت بازرسان شخصا به بررسی اسناد و مدارک مالی شرکت ها می پردازند و میزان سود و زیان را تعیین می کنند و بر اساس آن مالیاتی برآورد می‌شود که این شیوه نهایی در تشخیص مالیات مودیان می باشد. توجه داشته باشید که اگر مالیات ثبت شده غیر عادلانه باشد حق اعتراض برای اشخاص وجود دارد زیرا این مبلغ با توجه به میزان درآمد برآورد می شود.

تهیه اظهارنامه مالیاتی توسط مودی

با توجه به اینکه هر فرد دقیق تر از هر کس دیگری میزان دارایی و درآمد خود را می داند می‌تواند با تهیه کارنامه مالیاتی و ارائه دقیق جزئیات در تعیین میزان مالیات نقش داشته باشد به طور حتم خود اظهاری و یا تهیه اظهارنامه مالیاتی توسط خود شخص می تواند مفید واقع شود. معمولاً وقتی اظهارنامه مالیاتی توسط شخص دیگر برآورد می شود نفعی برای مودی وجود نخواهد داشت زیرا در اغلب موارد شخص مجبور به پرداخت بیشتر مالیات می شود. توجه داشته باشید که در این روش شخص باید بدون کمک مامور مالیات اظهارنامه مالیاتی را تنظیم کند پس باید هزینه و درآمد به گونه ای باشد که جای هیچگونه شک و شبهه ای وجود نداشته باشد.

زمان ارسال اظهارنامه مالیاتی

تکمیل اظهارنامه ی مالیاتی معمولا سالی یک بار بر اساس سال مالیاتی انجام می شود که سال مالیاتی از فروردین ماه هر سال شروع شده و در اسفند ماه به پایان میرسد اما این مورد در اشخاص حقوقی متفاوت می باشد و که در این مورد سال مالی شرکت به جای سال مالیاتی مورد محاسبه قرار می گیرد. افرادی که سال مالی و سال مالیاتی متفاوتی دارند می توانند ظرف مدت 4 ماه پس از پایان سال مالی خود اقدام به تکمیل اظهارنامه مالیاتی خود کنند. توجه داشته باشید که اگر در ارسال اظهارنامه مالیاتی کوتاهی کنید با توجه به موارد زیر با این افراد مقابله می شود:

 • جریمه و حبس: اولین گزینه برای افرادی که نسبت به پرداخت مالیات اقدام نکرده اند جریمه و حبس می باشد.
 • محرومیت از معافیت و بخشودگی: خودداری از انجام وظایف باعث محرومیت از معافیت می شود.
 • ممنوع الخروج شدن: سازمان امور مالیاتی می تواند طبق قانون از خروج بدهکاران مالیاتی  جلوگیری نماید.
 • ابطال اسناد انتقال صوری: بعضی افراد به قصد فرار از پرداخت مالیات اقدام به انتقال اموال خود به همسر یا فرزند می کنند که سازمان امور مالیاتی کشور می تواند اسناد مذکور را باطل نماید.
 • مجازات اداری

اظهارنامه مالیاتی

پاداش مودیان خوش حساب

سازمان امور مالیاتی برای پاداش دادن به اشخاصی که جهت تکمیل اظهارنامه مالیاتی 3 سال پشت سر هم با تمام اسناد و مدارک و در زمان مقرر اقدام کنند و هیچگونه ایرادی به اظهارنامه آنها وارد نباشد می توانند از ۵ درصد جایزه خوش حسابی پرداخت مالیات بهره مند شوند. که این مبلغ می تواند برای بسیاری از اشخاص، شرکت ها و بنگاه ها مبلغ قابل توجهی باشد. توجه داشته باشید که در صورتی که مودیان متوجه شوند ایرادی در اظهارنامه مالیاتی آنها وجود دارد باید حتما تا یک ماه بعد از تاریخ تحویل آن اقدام به اصلاح و ایرادات آن نمایند.

فینتو:
فینتو یک سیستم آنلاین برای محاسبه حقوق و دستمزد می باشد.با این سیستم شما به سادگی قادر خواهید بود تا حقوق و دستمزد کارکنان خود را با صرف کمترین زمان و پرداخت کمترین تعرفه ها،محاسبه کنید و فیش حقوقی چاپ کنید. همچنین در سیستم حقوق و دستمزد فینتو می توانید دیسکت بیمه، مالیات و بانک را به سادگی در یافت کنید.منتظر چی هستید! ثبت نام کنید و لذت ببرید.
نرم افزار حقوق و دستمزد آنلاین فینتو

اشتراک گذاری:

1 در مورد “نحوه تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا