حقوق و دستمزد

نحوه محاسبه و پرداخت مالیات حقوق

با توجه به اهمیت پرداخت مالیات حقوق و تاثیر آن بر درآمد تامین هزینه های دولت هر فرد شاغلی موظف است که در زمان مشخصی نسبت به پرداخت مالیات حقوق اقدام نماید.

ما در این مقاله سعی کرده‌ایم نحوه پرداخت مالیات حقوق و معافیت های پرداخت مالیات را برای شما بیان کنیم، پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

مالیات حقوق

در واقع مالیات وجه مشخصی است که از طرف دولت تعیین می شود، این وجه تعیین شده به منظور کمک به تامین  هزینه های مختلف دولت از افراد واجد شرایط اخذ می شود. در این بین افرادی موظف به پرداخت مالیات حقوق هستند که به هر شکلی مشغول به کار بوده و ماهانه حقوقی دریافت می کنند و بیمه تامین اجتماعی برای آنها لحاظ می شود. افرادی که موظف به پرداخت مالیات حقوق هستند، باید طبق بخشنامه‌هایی که هر ساله برای کارفرمایان و بنگاه‌های اقتصادی ارسال می‌شود مقدار مشخصی از حقوق و مزایای خود را حذف کرده و به حساب مشخص وزارت امور اقتصادی و دارایی واریز کنند، که البته در بیشتر مواقع این کار بر عهده کارفرما می باشد.

 پرداخت مالیات حقوق

نحوه محاسبه مالیات حقوق

پرداخت مالیات حقوق همانطور که گفته شد مختص شاغلان و حقوق بگیران می باشد اما نکته ای که در این مبحث وجود دارد این است که هر فردی حقوق ماهانه کمتر از ۲ میلیون و ۳۰۰هزار تومان داشته باشد مالیات پرداختی وی صفر می باشد، یعنی این فرد از پرداخت مالیات حقوق معاف است. افرادی که ۲ میلیون و۳۰۰ تا ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان حقوق دریافت کنند باید ۱۰ درصد آن را به عنوان پرداخت مالیات حقوق به دولت بپردازند.

حقوق بگیرانی که دستمزد آنها ۶ میلیون و ۹۰۰ تا ۹ میلیون و ۲۰۰ تومان است باید ۱۵ درصد حقوق خود را پرداخت کنند، همچنین افرادی که ۹ میلیون ۲۰۰ تومان تا ۱۳میلیون و ۸۰۰ تومان دریافت می کنند باید ۲۵ درصد جمع دستمزد و مزایا را به دولت پرداخت کنند.

حقوق بگیران بیش از ۱۳میلیون و ۸۰۰ تومان باید ۳۵ درصد حقوق خود را به عنوان مالیات حقوق به دولت واگذار کنند.

 پرداخت مالیات حقوق

معافیت از پرداخت مالیات حقوق

همانطور که گفته شد در پرداخت مالیات حقوق بعضی افراد مشمول معافیت مالیاتی می شود که مهم‌ترین دسته آنها افرادی هستند که حقوقی کمتر از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان دریافت می کنند.

همچنین افرادی چون آزاده‌ها، فرزندان شهید، جانبازان، نیروهای مسلح، انتظامی و نظامی از پرداخت مالیات حقوق معاف هستند.

معافیت مالیات مناطق کمتر توسعه یافته نیز به صورتی است که مطابق ماده ۹۲ قانون ۵۰ درصد مالیات حقوق اشخاص در این مناطق بخشیده شده است

همچنین افرادی که در مناطق آزاد تجاری مانند منطقه آزاد ماکو، منطقه آزاد قشم، منطقه آزاد اروند، منطقه آزاد بندر انزلی، منطقه آزاد ارس، منطقه آزاد چابهار، منطقه آزاد کیش و منطقه آزاد سلفچگان هستند از پرداخت مالیات حقوق معاف می باشند.

نحوه پرداخت مالیات حقوق

از جمله وظایفی که حقوق بگیران موظف به انجام آن می‌باشند پرداخت مالیات حقوق است، که باید در مهلت قانونی تعیین شده انجام شود. چند سالی است که با پیشرفت تکنولوژی و آسان شدن بسیاری از کارها پرداخت مالیات حقوق نیز به صورت غیر حضوری امکان پذیر شده است به صورتی که افراد می‌توانند از طریق سایت بانک ملی فرم پرداخت مالیات حقوق را دریافت کرده و با استفاده از شناسه قبض و شناسه پرداخت نسبت به پرداخت مالیات حقوق اقدام کنند. توجه داشته باشید که در پرداخت مالیات حقوق به صورت غیر حضوری حتما باید شناسه قبض و شناسه پرداخت را به صورت عدد داشته باشید و اگر قبض شما بارکد داشته باشد باید به بانک ملی با خودپرداز های بانک ملی مراجعه کنید.

برای این منظور داشتن کارت بانک های عضو شبکه شتاب و فعال بودن خدمات اینترنتی و همچنین داشتن رمز دوم ضروری می باشد.

 پرداخت مالیات حقوق

مراحل پرداخت مالیات حقوق به صورت غیر حضوری

برای پرداخت مالیات حقوق به صورت الکترونیکی در مرحله اول باید از اتصال رایانه به اینترنت اطمینان پیدا کرده و با مراجعه به سازمان عملیات الکترونیکی مودیان اظهارنامه مربوطه را دانلود کرده و نصب کنید. پس از این اطلاعات مشخص شده که در این نرم افزار اظهارنامه آمده است را باید وارد کرده و اطلاعات هویتی خود را از سامانه ثبت نام دریافت کنید؛ در مرحله بعد باید به تکمیل جدول مالی و ترازنامه پرداخته و اطلاعات را به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال کرده تا در مرحله آخر قبض مالیاتی شما به صورت الکترونیکی صادر گردد و نسبت به پرداخت آن اقدام نمایید.

 پرداخت مالیات حقوق

جرائم عدم پرداخت مالیات حقوق

با توجه به اهمیت پرداخت مالیات حقوق، اگر فردی نسبت به پرداخت آن دیرتر از زمان مقرر شده اقدام نماید، معاملات و قراردادهای خود را به نام دیگران ثبت کند ، عدم تکالیف قانونی مربوط به مالیات های مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده، استفاده از کارت بازرگانی اشخاص دیگر به منظور فرار مالیاتی، اختفای فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد حاصل از آن یا وجه پرداختی کمتر از مبلغ مشخص شده باشد از طرف سازمان امور مالیاتی جریمه خواهد شد که مهمترین جرایم مالیاتی عبارتند از:

  • جریمه نقدی حدود ۲۰ درصد مالیات پرداخت نشده
  • ممنوع‌الخروج شدن
  • مجازات به حبس از دو ماه تا سه سال
  • عدم استفاده از معافیت در سال مربوطه

 پرداخت مالیات حقوق

تشویقات مالیاتی

همان طور که در بالا ذکر کردیم اگر فردی نسبت به پرداخت مالیات حقوق خود اقدام ننماید به طور حتم جرائم مالیاتی برای او اخذ خواهد شد. اما در این بین افرادی که طی سه سال متوالی ترازنامه و حساب سود و زیان و دفاتر و مدارک آنان مورد قبول سازمان اداره مالیات قرار گرفته باشد و مالیات را هر ساله در وقت معینی پرداخت کرده باشند جایزه خوش حسابی برای آنان منظور خواهد شد.

همچنین بهتر است بدانید که پرداخت مالیات حقوق به دو روش خود اظهاری و علی الراس صورت می گیرد که در روش خود اظهاری کارشناس سازمان امور مالیاتی هیچ دخالتی در فرایند تهیه و ارائه اظهار نامه مالیاتی نمی کند و خود فرد شخصا به تکمیل و ارسال اظهار نامه مالیاتی می پردازد؛ که هر فردی به دلیل اینکه از حقوق خود بهتر اطلاع دارد طبیعتا این نوع پرداخت مالیات حقوق بهتر می باشد.

اما در روش علی الراس افرادی به عنوان کارشناس سازمان امور مالیاتی مبلغ مشخصی را از حقوق فرد جهت مالیات کم می کنند و مبلغ مشخص شده معمولا به طرز قابل توجهی از رقمی که شخص به طور قانونی موظف به پرداخت آن است، بیشتر است.

بهترین و هوشمندانه‌ترین راه برای کسب‌وکارهایی که می‌خواهند با مدیریت هزینه‌ها بخشی از موفقیت خود را تضمین کنند، ارائه به موقع لیست بیمه و مالیات آن‌هاست تا مجبور به پرداخت جریمه نباشند؛ نرم افزار حسابداری آنلاین فینتو به آسانی این بخش مهم کار شما را به آسان‌ترین شکل ممکن حل می‌کند. همین حالا یکماه استفاده رایگان خود را شروع کنید.

نرم افزار حسابداری
نرم افزار حسابداری
برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن