مالیات حقوق چگونه محاسبه می شود

نحوه محاسبه و پرداخت مالیات حقوق

برای مطالعه مالیات حقوق در سال 1400 به مطلب زیر مراجعه کنید

آخرین اخبار مالیات بر حقوق سال ۱۴۰۰ همراه با فایل اکسل محاسبه مالیات حقوق

یکی از گروه های بزرگ مشمول پرداخت مالیات، حقوق بگیران و کارمندان دولت می باشند که در این مقاله سعی داریم به موضوع مالیات حقوق و نوع محاسبه‌ی آن بپردازیم. بنابراین اگر برای شما در مورد مشمولان معافیت مالیات حقوق و انواع مالیات سوال پیش آمده است، در ادامه با ما همراه باشید.

مالیات حقوق

مالیات به طور کلی وجه مشخص شده ایست، که از طرف دولت جهت تأمین امکانات مشابه برای همه مردم اخذ می شود. هر فردی بنا به توان مالی که دارد موظف به پرداخت مبلغ تعیین شده ای می باشد. در این بین مالیات حقوق، مختص افرادی است که شاغل بوده و از حقوقی که دریافت می کنند باید با توجه به توان مالی خود مقداری مشخص به دولت پرداخت کنند. در واقع مالیات حقوق وجهی است که تمامی پرسنل که مبلغ حقوق آن‌ها بیش از معافیت مالیاتی باشد، باید بخشی از حقوق دریافتی خود را به وزارت دارایی پرداخت نمایند.

 مالیات حقوق

انواع مالیات

با توجه به اینکه کارکردهای مختلفی در اقتصاد به کار گرفته می‌شود معمولاً برای هر نوع از این کارکردها مالیات مختلفی در نظر گرفته می شود که دو دسته اصلی آن به مالیات مستقیم و مالیات غیر مستقیم تقسیم می شود.

مستقیم: یعنی مستقیماً از دارایی یا درآمد اشخاص گرفته می شود که شامل مالیات حقوق و مالیات دارایی می‌شود. این نوع همانطور که مشخص است به صورت مستقیم و بدون هیچ واسطه ای از افراد یا سازمان های مختلف اعمال می شود که مهم‌ترین آن مالیاتی است که از حقوق کارمندان کسر شده و به آن مالیات حقوق گفته می‌شود. این نوع مالیات همچنین دارای انواع دیگری نیز می باشد که در ادامه به آن می پردازیم.

غیر مستقیم: دو دسته از انواع مالیات غیر مستقیم، مالیات بر واردات و مالیات بر معاملات بوده که با وجود واسطه‌ها و به طور غیر مستقیم از افراد گرفته می شود. مالیات غیر مستقیم در شکل های گوناگونی پیاده شده به طوری که افراد آن را حس نمی کنند، اما آنرا را معمولاً بیشتر افراد با خرید کالاهای مختلف می پردازند زیرا  بر روی قیمت محصولات تأثیرگذار است.

انواع مالیات مستقیم

همانطور که در بالا نیز ذکر شد، این نوع مالیات دارای انواع مختلفی بوده که مهم‌ترین آن عبارت است از:

  • مالیات بر درآمد: مالیات حقوق یا مالیات بر درآمد همانطور که از نامش پیداست، مرتبط با درآمد اشخاص بوده که دارای انواع مالیات بر درآمد املاک، مالیات بر درآمد مشاغل، مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی و مالیات بر درآمد اتفاقی می باشد. افرادی که نسبت به واگذاری املاک خود واقع در ایران اقدام می کنند، باید مالیات بر درآمد املاک را به دولت بپردازند و میزان پولی که از حقوق اشخاص شاغل جهت مالیات حقوق و مشاغل کم می شود مالیات بر درآمد مشاغل نام دارد. مالیاتی که از جمع درآمد شرکت‌ها و مؤسسات از حساب شرکت‌ها کسر می شود، مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی بوده و همچنین مالیات اشخاص حقیقی یا حقوقی که به صورت بلاعوض گرفته می شود مالیات بر درآمد اتفاقی نام دارد.

  • مالیات بر دارایی: این نوع مالیات همانطور که از اسمش پیداست، مختص دارایی یا ثروت افراد می شود که به ۵ دسته مالیات سالانه املاک، مستغلات مسکونی خالی، اراضی بایر، مالیات ارث و مالیات حق تمبر تقسیم می‌شود. مالیات ارث به مالیاتی گفته می شود که در نتیجه فوت شخص بر دارایی او تعلق می گیرد و مالیات حق تمبر مالیات مستقیمی است که از طریق اتصال و ابطال تمبر بر مدارک و اسناد گرفته می شود.

 مالیات حقوق

حتما بخوانید: حقوق و دستمزد مشاغل،مفاهیم و تفاوت ها

نحوه محاسبه مالیات حقوق

نحوه محاسبه مالیات حقوق در هر سال متفاوت می باشد و بر اساس قوانین جدید به این موضوع رسیدگی خواهد شد. بر اساس قانون دریافت مالیات برای کارمندان بخش دولتی و غیر دولتی افرادی که کمتر از 3 میلیون تومان در ماه درآمد دارند، شامل معافیت مالی شده‌اند. کسانی که تا یک و نیم برابر آن حقوق داشته مشمول مالیات سالانه ۱۰ درصد و نسبت به مازاد یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه ۱۵ درصد می باشند. همچنین افرادی که دو و نیم برابر تا چهار برابر آن حقوق دارند، مشمول مالیات سالانه 20 درصد بوده و آخرین دسته که چهار برابر به بالا حقوق دارند، باید سالانه 25 درصد از حقوق خود را برای مالیات حقوق پرداخت نمایند.

 مالیات حقوق

معافیت

با توجه به بخشنامه ای که هر ساله از طرف سازمان امور مالیاتی تعیین می شود، برخی افراد در دسته معافیت مالیات حقوق قرار می گیرند. با توجه به این بخشنامه در سال ۱۳۹9 کسانی که حقوق دریافتی آن‌ها کمتر از 30 میلیون ریال در ماه باشد، از پرداخت مالیات حقوق معاف هستند. همچنین این معافیت مالیات حقوق نیز شامل مناطق آزاد تجاری از جمله منطقه آزاد اروند، منطقه آزاد بندر انزلی، منطقه آزاد قشم، منطقه آزاد ارس، منطقه آزاد چابهار، منطقه آزاد کیش، منطقه آزاد سلفچگان و منطقه آزاد ماکو می‌شود. افرادی نیز در معافیت مالیات حقوق قرار می گیرند که شامل جانبازان، فرزند شهید، آزاده، نیروهای مسلح نظامی و انتظامی هستند.

 مالیات حقوق

مطلب پیشنهادی: اطلاعاتی درباره لیست حقوق و دستمزد

 جریمه

چنانچه پرداخت کنندگان حقوق، مالیات حقوق را در موعد مقرر پرداخت نکنند یا از میزان واقعی آن کمتر پرداخت نمایند، سازمان امور مالیاتی وظیفه دارد مالیات متعلقه را به اضافه‌ی جرایم مربوط به این موضوع بنا به قانون محاسبه کرده و از پرداخت کنندگان حقوق، با رعایت مهلت مقرر این قانون مطالبه کند. طبق قانون هر کارفرما موظف است که نسبت به ارائه خلاصه‌ی لیست مالیات بر حقوق به صورت ماهانه اقدام کند. جریمه‌ی هر فرد که اقدام این موارد نکند، معادل بیست درصد مالیات پرداخت نشده خواهد بود.

 مالیات حقوق

سیستم الکترونیکی مالیات حقوق

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در حال حاضر بسیاری از کارها به صورت اینترنتی انجام می شود که در این بین سازمان امور مالیاتی برای راحت شدن دریافت اطلاعات مالیات بر درآمد و حقوق و جلب رضایت مودیان محترم مالیاتی و همچنین کاهش هزینه‌ها، نسبت به پیاده سازی سیستم مکانیزه مالیات حقوق اقدام کرده است. در این روش مبتدی می تواند حقوق و میزان حقوق و مزایای پرداختی و مالیات مرتبط با آن را به شکل فایل الکترونیکی در پایگاه اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی ذخیره کند که این فایل از طرف سازمان امور مالیاتی در اختیار ما قرار می گیرد.

آسانترین راه محاسبه و پرداخت مالیات حقوق، در هر لحظه و همه‌جا همراه شماست. به کمک فینتو، مالیات خود را هوشمندانه محاسبه کنید و با پرداخت به موقع به کمک این سیستم آنلاین حسابداری، حتی یک ریال هم جریمه نپردازید.

نرم افزار حقوق و دستمزد آنلاین فینتو

اشتراک گذاری:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا