جمعه کاری چیست؟

جمعه کاری چیست؟ - فینتو

یکی از متداول ترین سوالات در حوزه  محاسبه حقوق، محاسبه حقوق جمعه کاری است. در این مقاله قصد داریم به توضیح جمعه کاری، نحوه محاسبه و سایر ابعاد آن بپردازیم.

در ابتدا لازم است اندکی به توضیح ساعت کاری و اضافه کار بپردازیم تا مفاهیم در ذهن شما واضح باشند. تعریف ساعت کاری در ماده 51 قانون کار، مدت زمانی است که کارگر، نیرو یا وقت خود را در اختیار کارفرما قرار می‌دهد. بر اساس ماده 51 قانون کار، ساعات کاری در نظر گرفته شده برای کارگر 44 ساعت در هفته و 8 ساعت در یک روز است. در صورتی که ساعات کاری در هفته بیش از 44 ساعت باشد به این معنی است که کارگر بیش از ساعات کار روزانه (8 ساعت) مشغول به کار بوده یا در روزهای تعطیل رسمی در محل کار خود حاضر شده است. در این صورت برایش اضافه کاری لحاظ می‌شود.

پس از این توضیحات در مورد اضافه کاری به سراغ تعریف جمعه کاری می‌رویم. در ادامه با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط: محاسبه حقوق و دستمزد 1401

تعریف جمعه کاری در قانون کار و درصد حقوق جمعه کاری

بر اساس ماده 62 قانون کار، روز جمعه برای کارگران تعطیل هفتگی محسوب می‌شود و حقوق و مزایای کارگران برای روز جمعه محفوظ است. کارگران در این روز از کار کردن معاف هستند و چنانچه به دلایلی در این روز نیز مشغول به کار باشند به جای استراحت و استفاده از روز تعطیل، سر کار بروند، بایستی  حقوق فوق العاده با عنوان جمعه کاری نیز به آن‌ها پرداخت شود.

حقوق اضافه‌ای که برای ساعات کار در روز جمعه در نظر گرفته می‌شود 40 درصد حقوق عادی افراد و طبق قانون، کارگر یک روز دیگر در هفته را به جای روز جمعه تعطیل است . این مورد تنها برای روز جمعه در نظر گرفته شده است و به تعطیلات سایر روزها تعلق نمی‌گیرد.

نحوه محاسبه فوق العاده جمعه کاری

نرخ هر ساعت جمعه کاری به این شکل محاسبه می‌شود: دستمزد هر ساعت کاری × 4/1

برای حداقل دستمزد یک ساعت کار در سال ۱۴۰۱:

۱۹۰.۰۰۰*۱.۴ = ۲۶۶.۰۰۰

پس طبق ماده ۶۲ و ماده ۳۵ اگر کارگر در روز جمعه کار کند،کارفرما باید ۴۰% اضافه بر مزد ثابت به عنوان فوق العاده جمعه کاری به او پرداخت کند.

جالب اینکه اگر کارگر تمام  ۴۴ ساعات موظفی قانونی هفته  را کار کرده باشد چون کار او در روز جمعه اضافه بر ساعات موظفی بوده از این بابت نیز بابت هر ساعت اضافه کار ۴۰% فوق العاده اضافه کار نیز تعلق می گیرد.

دستمزد یک ساعت کار عادی * ۱.۸  = مبلغ یک ساعت جمعه کاری

برای حداقل دستمزد یک ساعت کار در سال ۱۴۰۱:

۱۹۰.۰۰۰ =  *۱.۸ = ۳۴۲.۰۰۰

جمعه کاری چیست؟ - فینتو

اضافه کاری برای کارگرانی که کارشان سخت و زیان آور می باشد!

ساعات کاری در مشاغل سخت و زیان آور حداکثر 6 ساعت در روز  و حداکثر 36 ساعت در هفته است. بر اساس قانون اضافه کاری و ماده 61 قانون کار، اضافه کاری برای کارگرانی که دارای کارهای سخت و زیان آور می باشند، ممنوع است.  با توجه به شرایط سخت کاری آن‌ها، این ممنوعیت کاملا طبیعی می باشد. کارفرما یا کارگر در صورت انجام این کار بر اساس قانون مجازات می شوند.

تفاوت اضافه کاری و جمعه کاری

کار خارج از ساعت کاری، تنها زمانی اضافه کاری محاسبه می‌شود که ساعات کار موظفی کارگر طی ماه کامل شده باشد.  در ضمن حداکثر اضافه کاری 4 ساعت  و در موارد خاص 8 ساعت است. این درصورتی است که در فرمول جمعه کاری در صورتی که کارگر در روز جمعه به کار مشغول باشد و ساعات کاری او در جمعه، اضافه بر 44 ساعت تعیین شده ساعات کار هفتگی محاسبه شود، علاوه بر 40 درصد نرخ جمعه کاری، 40 درصد اضافه کاری نیز به او تعلق می‌گیرد. در نتیجه دستمزد ساعات کاری اضافه برای او 180 درصد دستمزد مزد هر ساعت کار عادی است.

بیشتر بدانید: نحوه محاسبه حقوق ماهیانه بر‌اساس قانون کار

نکته: کار در روز جمعه حتی اگر بخشی از ساعات موظفی شخص باشد، باز هم مستحق دریافت جمعه کاری است.

تفاوت جمعه کاری و تعطیل کاری

تعطیل کاری در واقع همان اضافه کاری است و مفهومی به نام تعطیل کاری یا نحوه محاسبه تعطیل کاری در قانون کار تعریف نشده است. قانون تعطیل کاری در عرف، به معنای دستمزد اضافه کاری است که کارگر برای کار در روزهای تعطیل رسمی دریافت می‌کند. طبق ماده 63 قانون کار، تعطیلات رسمی به همراه روز کارگر (11 اردیبهشت) را برای کارگران تعطیل با مزد در نظر گرفته شده است.

طبق موارد ذکر شده اکنون می‌دانیم که قانون تعطیل کاری چیست و نحوه‌ی محاسبه جمعه کاری و تعطیل کاری چگونه است. جمعه‌ها به‌صورت قانونی و رسمی، روز تعطیل است و هیچ کارفرمایی این حق را ندارد که کارگران خود را در این روز مجبور به کار کند. در صورتی که کارگران با رضایت خود تصمیم بگیرند که در این روز هفته نیز مشغول به کار باشند، کارفرما باید در ازای جمعه کاری،40 درصد از مبلغ دستمزد پایه را به‌عنوان فوق‌العاده جمعه به آن‌ها بپردازد.

فینتو

فینتو یک سیستم آنلاین برای محاسبه حقوق و دستمزد می باشد.با این سیستم شما به سادگی قادر خواهید بود تا حقوق و دستمزد کارکنان خود را با صرف کمترین زمان و پرداخت کمترین تعرفه ها،محاسبه کنید و فیش حقوقی چاپ کنید. همچنین در سیستم حقوق و دستمزد فینتو می توانید دیسکت بیمه، مالیات و بانک را به سادگی در یافت کنید.منتظر چی هستید! ثبت نام کنید و لذت ببرید.

نرم افزار حقوق و دستمزد آنلاین فینتو

اشتراک گذاری:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا