صدور صورتحساب الکترونیکی از سوی شرکت ‏های بورس و فرابورس از آبان 1401

صدور مجوز فعالیت برای شرکت‌ ‌های معتمد مالیاتی

معاون مرکز تنظیم مقررات نظام پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان:

از ابتدای آبان ماه، شرکت های پذیرفته شده در بورس و فرابورس به عنوان اولین گروه از مشمولان مجری قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان و همچنین صدور صورتحساب الکترونیکی هستند.

افشین محمودیان اضافه کرد:

مطالب مرتبط: ابلاغیه قانونی پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان

قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان در مهرماه سال 1398 با هدف ایجاد یک تحول بنیادین در نظام مالیاتی کشور و در راستای نهادینه کردن عدالت مالیاتی و شفافیت اقتصادی از سوی مجلس شورای اسلامی تصویب و به دولت ابلاغ شد. حال با تصویب قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400، کلیه اشخاص مشمول این قانون مکلف به عضویت و ثبت نام در سامانه مؤدیان و صدور صورتحساب الکترونیکی برای فروش کالا و خدمات خود شده‌اند.

وی افزود:  براین اساس، سازمان امور مالیاتی کشور با فراهم کردن بستر ها و زیرساخت ‏های لازم برای اجرای این قانون، تصمیم به اجرای تدریجی این قانون گرفت که طبق آن، طی یک سال و نیم و در شش مرحله کلیه مودیان مالیاتی ملزم به صدور صورتحساب الکترونیکی می شوند.

لازم به ذکر است: براساس ماده 22 قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، عدم صدور صورتحساب الکترونیکی، معادل ده درصد (10%) مجموع مبلغ فروش انجام شده بدون صدور صورتحساب الکترونیکی یا بیست میلیون ریال، هر یک که بیشتر باشد، جریمه دارد.

مطالب مرتبط: راهنمای آموزش پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

محمودیان تاکید کرد: براساس این ماده قانونی، عدم عضویت در سامانه مودیان، عدم استفاده از پایانه فروشگاهی، عدم استفاده از حافظه مالیاتی، استفاده از حافظه مالیاتی متعلق به سایر مودیان و یا واگذاری حافظه مالیاتی خود به دیگران، معادل ده درصد (10%) مجموع مبلغ فروش انجام شده از آن طرق، یا بیست میلیون ریال، هر یک که بیشتر باشد و محرومیت از اعمال معافیت های مالیاتی، نرخ صفر و مشوق‏های موضوع قانون مالیات‏های مستقیم در همان سال مالی را در پی خواهد داشت.

نرم افزار حسابداری آنلاین فینتو

اشتراک گذاری:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا