کارهایی که مدیر یک شرکت تازه تاسیس برای امور حسابداری شرکتش باید انجام دهد

مفاصای حساب

مدیر یک شرکت تازه تاسیس بایستی تجربه و آگاهی کافی در زمینه انجام امور حسابداری شرکت خود را داشته باشد. از جمله اقدامات مربوط به امور حسابداری می‌توان به تهیه دفاتر قانونی، ایجاد بایگانی اسناد مالی و تهیه نرم افزار حسابداری اشاره کرد. همچنین استخدام حسابدار با تجربه و باسواد از دیگر اقداماتی می‌باشد که بایستی با دقت انجام شود.

شرکت تازه تاسیس

مدیر یک شرکت تازه تاسیس بایستی تمام سعی خود را برای انجام وظایف مربوط به خود و فعالیت های ضروری شرکتش انجام دهد.یک شرکت تازه تاسیس با توجه به این موضوع که هیچ تجربه و تخصصی ندارد و تازه پا به عرصه گذاشته است بایستی از مشاوران مربوطه در این زمینه کمک بگیرد.

با توجه به بازار رقابتی شرکت تازه تاسیس بایستی از ایده های تازه و نو برای به رقابت پرداختن و موفقیت و پیروزی در زمینه فعالیت خود به کار ببرد.

از مهمترین اقدامات و اموری که بایستی در یک شرکت تازه تاسیس به آنها بسیار توجه نمود می توان به امور حسابداری، مالیات و بیمه آن شرکت اشاره کرد. در ادامه مطلب به تمامی اقداماتی که بایستی مدیر یک شرکت تازه تاسیس در زمینه امور حسابداری انجام دهد را فراهم کرده و آورده‌ایم.

امور حسابداری شرکت تازه تاسیس

موسسات و شرکت های تازه تاسیس در هنگام شروع فعالیت خود با توجه به قوانین و مقررات کشور خود تکالیفی را به عهده می گیرند و علاوه بر آن مدیر و سهامداران این شرکت‌ها برای اداره بهینه موسسه و شرکت خود بایستی اطلاعات به موقع و موثری را به دست آورند و برای کسب و ارائه اطلاعات مالی شرکت خود به یک سیستم اطلاعاتی حسابداری نیازمند می باشند تا از این طریق اطلاعات مالی مربوطه برای موسسه تهیه شود.

حسابدار پس از آشنایی با نیاز های اختصاصی موسسه و شرکت شما اقدام به طراحی یک برنامه حسابداری می کند تا از این طریق اطلاعات باارزش و مفیدی از سیستم اطلاعاتی حسابداری را دریافت کنید. همچنین از دیگر اقدامات اولیه حسابدار می توان به طراحی کنترل های داخلی در یک شرکت تازه تاسیس اشاره کرد که این امر مانع به خطر افتادن منافع شرکت می شود.

از اقداماتی که یک مدیر در امور حسابداری بایستی انجام دهد می توان به شناسایی منابع درآمدی، هزینه‌یابی و تقلیل هزینه، جمع‌بندی و رسیدگی به اسناد و مدارک مالی، تهیه دفاتر قانونی و ایجاد بایگانی اسناد مالی اشاره کرد.

همانگونه که اشاره شد، یکی از موارد بسیار مهم برای ادامه بقای هر شرکت تازه تاسیسی، سعی در کاهش هزینه‌هاست. از طرفی نمی‌توان به بهانه کم کردن از هزینه‌ای همچون نیروی انسانی کمتر، بدون استخدام حسابدار، امور مالی، حسابداری، بیمه و مالیاتی شرکت را به تعویق انداخت؛ در این صورت جریمه‌هایی که عدم ارسال این مدارک به دنبال خواهد داشت به مراتب بیشتر از آن مقداری که واقعا باید می‌پرداختید خواهد شد!

حتما بخوانید : کدام نرم افزار حقوق و دستمزد برای شرکت کار آمد است؟

راهکار برای شرکتی که سرمایه اولیه محدودی دارد چیست؟

یکی از بهترین، معقولانه‌ترین و البته به صرفه‌ترین شیوه‌های انجام این بخش از حسابداری هر شرکتی، استفاده از نرم افزار حسابداری آنلاین فینتو است. این نرم‌افزار با ارائه دو خدمت حقوق و دستمزد و تنخواه گردان آنلاین، شما را از خرید این دو سیستم گران قیمت حسابداری در نمونه‌های سنتی و همچنین کار کردن با سامانه  ارسال لیست بیمه تامین اجتماعی که بسیار سخت و اشتباه برانگیز است، بی‌نیاز می‌کند.

برای شروع یک ماه استفاده رایگان از تمامی خدمات سایت، روی لینک زیر کلیک کنید:

نرم افزار حسابداری آنلاین فینتو

تهیه دفاتر قانونی برای شرکت تازه تاسیس

تهیه دفتر قانون برای یک شرکت تازه تاسیس از دیگر وظایف مدیر می باشد. جهت شروع فعالیت حسابدار در یک موسسه بایستی دفاتر قانونی به مدت دو سال تهیه گردد در این دفتر مذکور تمامی اسناد و رویدادهای مالی موسسه ثبت می گردد.

دقت در صحت و درستی رویدادهای وارد شده در دفاتر قانونی بسیار مهم می باشد چرا که نباید هیچ گونه اشتباهی به وجود آید. مدیر شرکت تازه تاسیس می تواند دفتر حسابداری شرکت خود را به دو صورت ذیل تهیه نماید:

دفتر رسمی و قانونی

دفتر غیررسمی و یا کمکی

دفاتر قانونی حسابداری

ایجاد بایگانی اسناد مالی

ایجاد بایگانی اسناد مالی نیز از دیگر اقداماتی می باشد که مدیر بایستی انجام دهد. در خصوص اسناد مالی مدیر باید یک محیط و مکان امن را در نظر بگیرد. تا در صورت نیاز دسترسی راحتی داشته باشند و هم چنین از دسترس افراد متفرقه به دور و در امنیت باشد.

برای مثال اطلاعات مربوطه در زمینه حقوق و دستمزد کارکنان و پرسنل و یا رمز عبورهای شرکت و کد کاربردی موسسه در مکانی امن و از دسترس دیگران دور نگهداری شود. ایجاد بایگانی اسناد مالی برای هر موسسه و شرکتی از الزامات می باشد چرا که در توضیحات داده شده نیز متوجه آن هستیم که برای نگهداری از مدارک و اطلاعات ضروری و مهم شرکت و موسسه وجودش الزامی می باشد.

از دیگر اقدامات یک مدیر شرکت تازه تاسیس در زمینه حسابداری می توان تهیه درخواست ایجاد کد اقتصادی و شناسه ملی از اداره دارایی را نام برد؛ که این امر به منظور جمع آوری اطلاعات شرکتهایی که بیمه رد می کنند اما خود را غیر فعال می نامند انجام می شود.

بایگانی اسناد حسابداری

مراحل حسابداری در طول دوره مالی

سیستم حسابداری بایستی به طور پیوسته و منظم تمامی اطلاعات مالی موسسه را جمع آوری، اندازه گیری، ثبت نماید. فرآیند حسابداری شامل یک سری مراحل می باشد که بایستی به دقت انجام بگیرد:

-جمع آوری اطلاعات مالی

-تجزیه و تحلیل معاملات مالی

-ثبت معاملات و عملیات در دفتر روزنامه

-انتقال اقلام از دفتر روزنامه به دفتر کل

-تهیه تراز آزمایشی

-اصلاح حساب های دفتر کل

-تهیه صورت های مالی

-بستن حسابهای موقت

-تهیه تراز آزمایشی اختتامی

امور حسابداری و مالیاتی شرکت تازه تاسیس

از دیگر اقداماتی که بعد از ثبت یک شرکت تازه تاسیس بایستی انجام داد انجام امور مالیاتی و تشکیل پرونده دارایی می‌باشد. مالیات یک نوع هزینه اجتماعی که افراد بایستی برای بهره مندی از خدمات و امکانات یک کشور آن را بپردازد. مالیات رابطه فشرده ای با امور مربوط به حسابداری دارد. چرا که یک شرکت با توجه به هزینه‌ها و درآمد سالانه خود که در سیستم حسابداری ثبت و وارد می شود مقدار مالیاتی را موظف می باشد پرداخت نماید را به دست می آورد.

همچنین برای مدیریت بهتر شرکت تازه تاسیس و در امان نگه داشتن آن از جریمه‌ها مالیاتی، بهتر است تا در ابتدای شروع فعالیت‌های خود، یک تقویم با تاریخ‌های حسابداری، مواعد و مهلت‌های ارائه، ارسال و پرداخت لیست‌ها و گزارش‌ها آماده داشته باشید تا با ارسال به موقع جریمه تاخیر را متحمل نشوید.

به علاوه، با دنبال کردن رسانه‌های مجازی فینتو، می‌توانید آسوده خاطر باشید که تاریخ هیچ مهلتی را برای ارسال و یا پرداخت مدارک از دست نخواهید داد.

شرکت خود را به بهترین شکل مدیریت کنید
هر مدیر خوب نیازمند ابزاری قدرتمند است تا بتواند مجموعه خود را به بهترین شکل مدیریت کند. مجموعه نرم افزار مالی و منابع انسانی فینتو ابزاری قدرتمند است که می تواند به مدیران در کنترل کارمندان و محاسبه حقوق و دستمزد آنها کمک کند.
شما همیشه یک مدیر لایق هستید و باید بهترین ها برای شما باشد. با استفاده از نرم افزار حسابداری آنلاین فینتو کار مدیریت خود را بسیار آسان تر کنید.

نرم افزار حسابداری آنلاین فینتو

اشتراک گذاری:

3 در مورد “کارهایی که مدیر یک شرکت تازه تاسیس برای امور حسابداری شرکتش باید انجام دهد”

  1. ممنون بابت مطلب خوبتون
    بنده یک شرکت رو تاز تاسیس کردم
    به نظر شما بهتر هست که یک حسابدار تمام وقت استخدام کنم یا اینکه چون هنوز کارم توسعه پیدا نکرده میتونم با مشاوره حسابداری هم کارها رو انجام بدم؟

    1. با سلام به نظرم استخدام یک حسابدار خبره و یا یک مشاور مالی و مالیاتی خبره مخصوصا برای شرکت تازه تاسیس که چشم انداز خوبی دارد بسیار مفید بوده و به مثابه واکسن برای کودکان می‌باشد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا