بررسی انواع کسورات حقوق و مزایا

کسورات حقوق

دانستن مفهوم اصطلاحاتی مانند کسورات حقوق و دستمزد و همچنین مزایا به شما کمک می‌کند تا در هنگام ورود به عرصه کار از حق‌وحقوق خودآگاهی داشته باشید، و بتوانید آن ها را در قرارداد استخدام خود بگنجانید و یا به طور کلی از آن آگاه شوید. در این متن به توضیحاتی در مورد کسورات حقوق و دستمزد و دلایل آن خواهم پرداخت و به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

حقوق خالص و حقوق ناخالص

در ابتدا باید تفاوت بین حقوق و دستمزد را بدانید. دستمزد برای کارگران است و برای هر ساعت کارکرد دریافت می‌گردد اما حقوق به‌صورت ماهیانه و اول هرماه به‌حساب پرسنل واریز می‌گردد. همچنین حقوقپایه یک مبلغ مشخص است و میزان واریزی در هرماه به یک مقدار می‌باشد. منظور از حقوق ناخالص مجموع مزایا و حقوق پایه که برای یک شخص در نظر گرفته‌شده است، می‌باشد و حقوق خالص که در اصل حقوق و مبلغی است که در اختیار شخص قرار می‌گیرد همان حقوق ناخالص است که کسورات از آن مبلغ کسر گردیده است. در ادامه به توضیح کسورات حقوق خواهیم پرداخت.

کسورات چیست؟

کسورات در حقیقت مبلغی است که از حقوق و یا مزایای کارگر و پرسنل کم می‌شود. این مبلغ بنا بر یکتوافق دوطرفه بین کارفرما و کارگر تعیین می‌شود و البته قانون نیز در برخی موارد کسورات حقوق را مشخص کرده است. به‌طورکلی کسورات حقوق برای بیمه کارگر، مالیات بر حقوق و مالیات بر مزایا، مساعده، وام و کسورات صندوق اجرا صرف می‌شود. در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد.

حتما بخوانید: مالیات حقوق در سال ۹۹

کسورات مزایا

مزایا مبلغی است که علاوه بر حقوق پایه کارگر و پرسنل به آن‌ها پرداخت می‌گردد. این مزایا برای عواملی مانند اضافه‌کاری، پاداش و سود حاصل از کار پرداخت می‌گردد. میزان و یا مستمر پرداخت شدن مزایا به عوامل مختلفی مربوط می‌باشد. پس از مشخص شدن مبلغ مزایا و همچنین حقوق پایه مقدار کسورات مشخص‌شده از آن‌ها کم می‌شود و حقوق خالص فرد مشخص می‌گردد.

 کسورات حقوق

کسورات صندوق اجرا

مبالغی که بر اساس قانون باید از حقوق کارگر کم شود و توسط فرد کارفرما به حسابی به نام صندوق اجرا واریز شود، در این دسته قرار می‌گیرد. مقدار این مبالغ توسط حکم دادگاه و یا مراجع قضایی تعیین می‌گردد. بنا بر مبلغی که در نظر گرفته می‌شود هرماه مقدار مشخصی از حقوق فرد کسر می‌گردد و قسطبندی می‌شود. مواردی که در طی آن قانون به کارفرما حکم می‌کند که کسورات حقوق انجام بدهد شامل موارد زیر می‌شود:

1-اگر کارگر و پرسنل به شخصی بدهی داشته باشد و این مبلغ را به او نپردازد و فرد طلب کار به دادگاه شکایت کند، دادگاه برای وصول طلب حکم می‌دهد که مبلغ از حقوق کارگر کسر گردد. در صورت زیادتر بودن بدهی از حقوق ماهیانه این مقدار بدهی قسط بندی می‌شود و تا اتمام بدهی هرماه مبلغی از حقوق کارگر و پرسنل کسر می‌گردد.

2-اگر کارگر و پرسنل به کارفرما خسارت وارد کند و کارفرما شکایتی به دادگاه ارائه دهد برای جبران خسارت دادگاه حکم می‌دهد که کسورات حقوق صورت گیرد. البته درصورتی‌که مبلغ خسارت بیشتر ازیک‌سوم حقوق کارگر باشد، این مبلغ به‌صورت اقساطی از حقوقش کسر می‌گردد و تا اتمام مبلغ خسارت این کسورات حقوق صورت می‌گیرد.

 کسورات حقوق

کسورات حقوق به‌صورت توافقی

در برخی مواقع بین کارفرما و کارگر یک توافق و قرارداد صورت می‌گیرد که از دستمزد کارگر مبلغی کسر گردد. علت‌های این توافق به‌طور عمده به دلایل زیر می‌باشد:

1-اگر کارگر از شرکت و کارفرما وام مسکن یا وام‌های ضروری دیگر دریافت کرده باشد برای باز پس دادن مبلغ، کسورات حقوق بنا بر توافق صورت می‌گیرد. مقدار کسر مبلغ بنا بر توافقی خواهد بود که طرفین با یکدیگر می‌کنند و مبلغ مشخصی دراین‌باره وجود ندارد.

2-درصورتی‌که کارگر بدهی به شرکت داشته باشد هرماه بنا بر توافق بین طرفین مقداری برای کسورات حقوق از مبلغ دستمزد شخص کسر می‌گردد تا مبلغ بدهی تسویه شود.

3-در صورت دریافت مساعده از کارفرما برای باز پس گرفتن مبلغ هرماه کسورات حقوق صورت می‌گیرد به این صورت که اگر در اواسط ماه مساعده دریافت گردد در اول ماه بعد این مبلغ از حقوق فرد کسر می‌گردد.

4-درصورتی‌که قبل از انجام کاری توسط کارگر حقوق توسط او دریافت شود یعنی پیش‌پرداخت گردد در زمان پرداخت حقوق‌ها نیز کسورات دستمزد صورت می‌گیرد. این بدان معنا است که در مواردی بیعانه به‌طرف مقابل پرداخت می‌شود تا کاری را شروع کند در آخر کار و پس از انجام کار مربوطه مبلغ بیعانه از حقوق و دستمزد کسر می‌گردد.

5- درصورتی‌که به‌صورت اشتباهی مبلغی برای کارگر و پرسنل واریز شود این مبلغ از حقوق آن شخص کسر می‌گردد. در مواردی ممکن است به‌طور اشتباهی مبلغی اضافه بر حقوق پایه و مزایا برای پرسنل واریز گردد که در این صورت این مبلغ از حقوق او کسر می‌گردد.

لازم به توضیح است که تفاوت مساعده و پیش‌پرداخت حقوق در این است که در مساعده هنگامی‌که کارگر زودتر از موعد پرداخت حقوق، به مبلغی نیاز داشته باشد از کارفرما این مبلغ را دریافت می‌کند و در زمان پرداخت از حقوق کارگر کسر می‌گردد؛ اما در پیش‌پرداخت قبل از انجام کار مبلغ پرداخت می‌گردد که بعد از اتمام کار کسورات حقوق صورت می‌گیرد.

 کسورات حقوق

بیمه سهم کارگر چیست؟

کارگر در صورت پرداخت سهم بیمه خود از خدماتی مانند بیمه‌های درمان و حوادث، دریافت مستمری پس از مرگ و بازنشستگی و همچنین ازکارافتادگی برخوردار می‌گردد. کسورات حقوق در بیمه به این صورت است که 7 درصد از بیمه سهم کارگر می‌باشد که از حقوق او کسر می‌گردد، و مبلغ کسر شده به‌حساب بیمه تأمین اجتماعی واریز می‌گردد. کسورات حقوق برای بیمه شخص در هرماه به یک مقدار مشخص می‌باشد و تغییر نمی‌کند. 23 درصد از حق بیمه نیز سهم کارفرما است که 20 درصد آن شامل حق بیمه تأمین اجتماعی و 3 درصد باقی‌مانده برای حق بیمه بیکاری لحاظ می‌گردد.

 کسورات حقوق

مالیات حقوق

یکی از مواردی که جزو کسورات حقوق به‌حساب می‌آید مالیات بر حقوق است. محاسبه  مقدار کسورات حقوق برای مالیات بر عهده کارفرما می‌باشد. کارفرما بعد از بررسی معافیت‌های مالیاتی مبلغ باقی‌مانده را که سهم کارگر می‌باشد از حقوق او کسر می‌کند و این مبلغ کسر شده را به‌حساب اداره مالیات واریز می‌نماید. بررسی عواملی که موجب معافیت در پرداخت مالیات می‌شود قبل از کسورات حقوق الزامی است. تا مبلغ نهایی درست مشخص شود.

معرفی فینتو

فناوری اطلاعات به سرعت در حال تغییر است و همزمان با تغییر خود مدیریت منابع انسانی را نیز دگرگون می کند. فینتو یک نرم افزار آنلاین جهت انجام برخی امور در حوزه مدیریت منابع انسانی مانند سیستم حضور و غیاب آنلاین، سیستم حقوق و دستمزد و تنخواه گردان می باشد که از تکنولوژی رایانش ابری بهره می‌برد .با فینتو می توانید امور گفته شده را با صرف زمان و هزینه پایین انجام دهید و از آن لذت ببرید.

نرم افزار حقوق و دستمزد آنلاین فینتو

اشتراک گذاری:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا