آموزش مدیریتفینتو پلاس

تعریف فرهنگ سازمانی و کارهای مفید برای پیشبرد فرهنگ سازمانی

فینتو پلاس

فرهنگ سازمانی و یا فرهنگ محیط کار بخشی اساسی از یک سازمان است که مدیران نقش بسیار پررنگی در شکل گیری آن دارند.

به طوری که بعضی محققین عقیده دارند به دلیل ارتباطات مدیران و همچنین تاثیر آنها بر کارمندان، نقش مدیران در چگونگی فرهنگ یک سازمان بیش از 70 درصد است.

تعریف فرهنگ سازمانی چیست؟

برخی از رهبران به اشتباه تصور می کنند که فرهنگ سازمانی تنها یک پدیده اجتماعی است. اما فرهنگ بیشتر در مورد ارزش ها، افکار، ﺁداب و رسوم و رفتارها است. این عوامل بر عملکرد و تصمیم‌گیری کارمندان تأثیر بسزایی دارد. برخی از فرهنگهای محیط کار انگیزه های کارکنان را از بین می برند و کاری می کنند که کارمندان احساس کنند هیچ کنترلی بر محیط خود ندارند و انگیزه خود را برای انجام کارهای جدید و خلاقیت از دست می دهند.

فرهنگ سازمانی شامل چشم انداز سازمان، ارز‌شها، قوانین، دیدگاه افراد به مسائل، اعتقادات در سازمان و… می شود که باعث می‌شود دیدگاه افراد را نسبت به مسائل پیش رو در سازمان شکل دهد.

با این وجود مدیران و رهبران می توانند با انجام بعضی امور به طور روزانه فرهنگ سازمانشان را بهبود بخشند.

نسبت به کارمندان احترام قائل باشید

مفهوم مهربان بودن با کارمندان همیشه با حرف نیست و گاه با انجام و بعضی اعمال حس می شود. بسیاری از کارمندان خود را از رهبرانشان جدا و بی‌احترام حس می کنند. نیازی نیست تا رهبران با کارمندان بهترین دوست شوند. با برقراری ارتباط و تعامل, رهبران میتوانند فرهنگ سازمانی خود را به نحو چشمگیری شکل دهند.

کارمندان دوست دارند که دیده شوند و رهبران ببینند. ﺁنان می‌خواهند که رهبران شان به مشکلاتی که با ﺁن روبرو هستند پی ببرند. همچنین به فرصت‌هایی نیاز دارند که سؤالات یا نگرانی‌های خود را مطرح کنند. جلسات دوره ای سازمان که مدیران برای تعامل با کارکنان در محیط کار خود برگزار می کنند، می تواند به رفع این نیازها کمک کند.

در بسیاری از سازمان ها، جلسات محدود به برنامه ها یا رویدادهای رسمی است و بیشتر برای گزارشگیری از کارمند است. در صورتی که گاه نیاز است تا کارمند نیز سوالاتی را از مدیر خود بپرسد و مشکلاتش را در میان بگذارد که این موضوع بسیار بر فرهنگ سازمانی تاثیر دارد.

حتما بخوانید: چند نکته مدیریت سرمایه برای کارآفرینان

ﺁنچه را که در سازمان اتفاق می‌افتد با دیگران در میان بگذارید

بسیاری از رهبران در مقابل ارتباط برقرار کردن با دیگران جبهه می گیرند و این یک فرهگ سازمانی غلط را به وجود می آورد. این یک مشکل اساسی است، زیرا کارکنان تمایل دارند این شکاف ها را پر کنند و حس مفید بودن کنند. رهبران باید شفاف و باز باشند، به ویژه در مورد تغییرات و تحولاتی که در سازمان در حال اتفاق افتادن است. این کار نیاز به ارتباط مکرر دارد.

اشتراک گذاری ﺁنچه در حال اتفاق افتادن است کافی نیست؛ رهبران باید به سوالات پاسخگو باشند و این فرهنگ سازمانی را ترویج دهند.

کارمندان زمانی که انگیزه کار را درک کنند، احتمال بیشتری برای پذیرش تغییر وجود دارد و می توانند ببینند که این انگیزه چگونه ماموریت سازمان را به پیش می برد و بر عملکرد فردی نیز تاثیر می گذارد.

کارمندان میخواهند صدایشان را مدیران بشنوند و برای دانش و تجربه آنها ارزش قائل باشند. اما شنیده شدن تنها کافی نیست و مدیران پس از آنکه نظرات کارمندان خود را شنیدند باید به آن عمل کنند، در غیر اینصورت پس از مدتی دیگر کارمندان نطراتشان را با شما در میان نمی گذارند.

به نظر کارمندان احترام بگذارید و به آن عمل کنید و فرهنگ سازمانی تان را بهتر کنید.

موفقیت برای مدیر شرکت تازه تاسیس

افزایش مسئولیت پذیری و عدالت

بسیاری از کارمندان حس می کنند که پاسخگویی در سازمان به صورت نسبی است و تنها آنها هستند که سخت کار می کنند و به قوانین احترام می گذارند.

این امر به خصوص زمانی صدق می کند که در فرهنگ سازمانی پاداش های کمی برای برتری قائل باشید و افراد بر اساس لیاقت بر سر کار نباشند.

اگر رهبران رفتارهای مطلوب را مدل نکنند و فرهنگ سازمانی را به شکل درست نسازند، در بین کارمندان این تفکر ایجاد می شود که قوانین سازمان استبدادی است.

چالش دیگر که ممکن است در سازمان به وجود آید، تنش بین واحدهای مختلف است و کارمندان تصور می کنند که یک گروه از گروه دیگر ارزش بیشتری برای مدیران دارند. این اغلب از سوء تفاهم ناشی می شود، یعنی، وقتی افراد قوانین مربوط به هر گروه کاری را نمی دانند و تصور می کنند در حق آنها اجحاف شده است.

در چنین مواقعی رهبران باید جلسات و گفتگو‌های غیرعملی را بیشتر کنند. این کار نه تنها باعث کاهش راندمان کاری می شود، بلکه به روان کردن کارها و افزایش کارﺁیی کمک می کند.

حتما بخوانید: اهمیت رفتار سازمانی و اهداف آن

سخن پایانی:

هیچ دستورالعمل مشخصی برای رابطه با کارمندان وجود ندارد تا مدیران بتوانند دقیقا طبق آن عمل کنند اما این موضوع کاملا مشخص است، رهبرانی که به فرهنگ سازمانی توجه می کنند در اصل خود را برای گسترش کسب و کارشان آماده می کنند.

معرفی فینتو

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشه که به خاطر یکسری از مشکلات نتونید به محل کار برید یا برای مثال خارج از ساعت کاری باید گزارشی رو آماده کنید تا برای مدیرتون که داخل جلسه است ارسال کنید.
و یا اینکه به دلیل نوسانات برق برای سیستم داخل شرکتتون مشکل پیش اومده و تقریبا همه اطلاعاتتون از بین رفته.
همه این اتفاقات و صدها مسائل دیگه باعث شدن تا کم کم نرم افزار های سنتی و یا به اصطلاح local جای خودشون رو به سیستم های ابری بدن که از لحاظ امنیت و دسترسی به مراتب قوی تر هستند.
ما در فینتو با بهره گیری از آخرین دانش روز فناوری اطلاعات تونستیم یک نرم افزار حقوق و دستمزد ابری بسیار قوی طراحی و عرضه کنیم تا شما دوستان بتونید به راحتی از هرکجا و با هر دستگاهی کارهاتون رو انجام بدید.

نرم افزار حقوق و دستمزد آنلاین فینتو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا