حقوق و دستمزدمالیات

تعریف اصطلاحات مرتبط با نحوه تحریر دفاتر

اصطلاحات آیین نامه اجرایی ماده (95) در رابطه با نحوه تحریر دفاتر

در این قسمت با تعاریف  اصطلاحات موجود در آیین نامه اجرایی ماده (۹۵) در رابطه با نحوه  تحریر دفاتر آشنا می شویم

منظور از سازمان :  سازمان امور مالیاتی کشور

 

منظور از قانون :  قانون مالیات های مستقیم مصوب سال ۱۳۶۶ و اصلاحیه های بعدی آن

 

دفتر روزنامه :  به دفتری گفته می شود که در آن کلیه معاملات و رویدادهای مالی  با  درنظرگرفتن اصول و ضوابط موجود در  قانون تجارت و اصول و ضوابط موجود در استانداردهای حسابداری در آن ثبت می گردد . دفترمذکور می‌تواند در دو شکل دستی یا الکترونیکی باشد.

 

دفتر کل: به دفتری گفته می‌شود که عملیات ثبت شده در دفاتر روزنامه با توجه به سر فصل یا کدهای مخصوص به هر یک از حساب ها در صفحات مشخص شده برای آن به صورتی درج میگردد که تنظیم صورتهای مالی لازم به وسیله آن امکان پذیر باشد. دفتر کل نیز مانند دفتر روزنامه در دو شکل دستی الکترونیکی تهیه می شود.

 

دفتر معین : دفتریست به صورت دستی یا الکترونیکی که برای تفکیک و جدا کردن هر یک از حسابهای دفتر کل با توجه به شرایط حساب ممکن است نگهداری شود.

نکته:  کارتهای حساب  در حکم دفاتر معین است

 

سایر دفاتر  : دفاتری که به استناد مقررات قانونی مربوط از جمله قانون محاسبات عمومی و قانون شهرداریها به عنوان دفاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

اظهارنامه مالیاتی:  فرمی است به منظور اظهار درآمدها، هزینه ها ، دارایی ها ،بدهی ها ، سرمایه، معافیت ها، درآمد مشمول مالیات، مالیات بخشودگی مالیاتی و همچنین اطلاعات هویتی و مکانی حسب مورد که برای صاحبان مشاغل و اشخاص حقوقی موضوع قانون مالیاتهای مستقیم با توجه به نوع و حجم فعالیت اشخاص مذکور مطابق نمونه های سازمان تهیه و اعلام می‌شود.

نکته:در مواردی که پرداخت کنندگان حقوق مالیات متعلق را در موعد مقرر نپردازند یا کمتر از میزان واقعی پرداخت نمایند، اداره امور مالیاتی ذیصلاح مکلف است مالیات متعلق را به همراه جرایم مرتبط با این قانون محاسبه و از پرداخت کنندگان حقوق که در حکم مودی می باشند مطالبه کند.

سند حسابداری :   فرمی است کاغذی و ماشینی که یک یا چند رویداد مالی و محاسباتی طبق اصول و ضوابط حسابداری در آن ثبت می شود و با تایید اشخاص مجاز قابل ثبت در دفاتر می باشد.

 

مدارک حساب:    عبارت از مستنداتی است دستی یا الکترونیکی که بیانگر وقوع یک یا چند فعالیت یا رویداد مالی و محاسباتی بوده و اسناد حسابداری یا دفاتر با توجه آنها تنظیم و تحریر می گردد.

 

صورتحساب فروش کالا یا ارائه خدمات:  فرمی است در موارد فروش کالا یا ارائه خدمات به صورت دستی و شماره سریال چاپی و یا ماشینی با شماره سریال ماشینی و یا توسط سامانه صندوق فروش صادر می گردد

 

مصرف کننده نهایی:   شخص حقیقی است که کالا و خدمت را متناسب با نیاز خود برای مصارف شخصی خریداری کنند و از آن برای عرضه کالاها و خدمات به دیگران استفاده نماید.

 

فینتو

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن