بخش های اساسی یک ترازنامه چیست؟

بخش های اساسی ترازنامه

ترازنامه برای یک کسب و کار، یکی از اصلی ترین گزارش های مالی است که توسط حسابدار یا حسابرس تهیه می شود. هدف از ساختن ترازنامه، اثبات درستی معادله حسابداری “دارایی = بدهی + حقوق صاحبان سهام” می باشد.
ترازنامه، دارایی های یک تجارت را در سمت چپ معادله قرار می دهد و بدهیها و حقوق صاحبان سهام را در سمت راست و مبالغ موجود در هر طرف معادله برابر است.

استفاده کلی از ترازنامه

ترازنامه شما موقعیت شرکت یعنی کل دارایی ها، بدهی ها و حقوق صاحبان سهام آن را در یک تاریخ مشخص، نشان می دهد.
وام دهندگان معمولاً برای ارزیابی اعتبار شرکت شما از صورتهای مالی از جمله ترازنامه استفاده می کنند.نسبت های مالی که از اطلاعات ترازنامه حاصل می شود نیز جهت تصمیم گیری گروه های مختلف از جمله اعتبار دهندگان حائز اهمیت است.
به طور مثال اگر  نسبت بدهی به دارایی ها یا نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام بسیار بالا باشد به این معناست که شرکت اهرمی است و این برای وام دهندگان نگران کننده می باشد زیرا که شرکت بدهی زیادی نسبت به دارایی و حقوق صاحبان سهام دارد و ممکن است توانایی کافی برای بازپرداخت تعهدات خویش نداشته باشد.
به عنوان مدیر، می توانید از ترازنامه برای تصمیم گیری در زمینه بهره گیری از دارایی ها، نحوه مدیریت امور مالی و یا توزیع هر گونه سود برای سهامداران استفاده کنید. تهیه کنندگان و سرمایه گذاران احتمالی نیز به طور بالقوه به اطلاعات ترازنامه علاقه مند هستند.

ترازنامه:

عبارت است از بیانیه ای که برای تعیین قدرت و ضعف مالی یک کسب و کار استفاده می شود. این صورت مالی،  هر آنچه را که یک شرکت در اختیار دارد و هر آنچه که یک شرکت در یک نقطه خاص از زمان مدیون است.

به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است در یک تاریخ معین، ترازنامه ای را تدوین کند تا ببیند در آن تاریخ، چه چیزی متعلق به وی و به چه اندازه بدهکار است. همین شرکت ممکن است ترازنامه دیگری را یک سال بعد تهیه کند تا کالاهایی را که در اختیار دارد و مقدار بدهی ای که دارد را مشاهده کند. این شرکت سپس می تواند دو ترازنامه را مقایسه کند تا روند بهبود شرکت را بررسی نماید.

مطلب پیشنهادی : تعریف تراز آزمایشی و نقش موثر آن در حسابداری

ترازنامه پیش بینی شده:

با این حال، اگر شما در حال حاضر صاحب یک کسب و کار نیستید اما در حال برنامه ریزی برای ایجاد یک کسب و کار می باشید، ساختن ترازنامه های پیش بینی شده سالانه به شما این فرصت را می دهد تا به عنوان یک صاحب کسب و کار بالقوه، از مواردی که تخمین می زنید تا سال بعد( یا هر چند سالی که پیشبینی کرده اید) جزو دارایی شما باقی بماند و یا بدهکاریتان باشد، آگاه شوید و تصمیمات درستی بگیرید.
به طور مثال، با تدوین ترازنامه سالانه پیش بینی شده به مدت سه سال، شما و سرمایه گذاران می توانید تعیین کنید که آیا تجارت پیشنهادی شما در طی این سه سال  فرصتی را فراهم می کند یا خیر.
چه صاحب مشاغل موجود باشید و چه یک کارآفرین مشتاق، درک کامل مؤلفه ها و اصول ترازنامه ضروری است. در این بخش به مؤلفه ها و اصول ترازنامه خواهیم پرداخت.

بخش های اصلی ترازنامه:

بخش های اساسی ترازنامه

عنوان:

نام شرکت، نام اظهارنامه و تاریخ استفاده از مانده حساب را نشان می دهد.

 دارایی ها:

کالاهایی هستند که برای یک شرکت ارزش اقتصادی دارند.

 بدهیها:

کالاهایی هستند که بار اقتصادی برای شرکت دارند – معمولاً یک تجارت به سایر مشاغل بدهکار است.

حقوق صاحبان سهام:

شامل کلیه سرمایه گذاری های انجام شده در این شرکت طی سالهاست – معمولاً به صورت سرمایه یا سرمایه گذاری سهامداران و سودهای حفظ شده می باشد.

نکته :

دارایی های هر کسب و کاری همیشه باید معادل کل مسئولیت ها و مهارت های کارفرمایان باشد
دارایی = مسئولیت + تجهیزات
بدین ترتیب ترازنامه یعنی تعادل دارایی ها با بدهی ها و حقوق صاحبان سهام.
اکنون بیایید به طور جداگانه مؤلفه های اصلی ترازنامه را توضیح دهیم:
سه مؤلفه مورد بحث در اینجا داراییها ، بدهیها و حقوق صاحبان سهام است.
بخش های اصلی ترازنامه

دارایی ها:

تعاریف بسیاری از دارایی ها پیشنهاد و مورد استفاده قرار گرفته است. دارایی به عنوان چیزی با ارزش متعلق به  به سازمان تعریف می شود. “چیزی” می تواند مشهود (مانند ساختمان یا موجودی) یا نامشهود (مانند حق جمع آوری پول از یک شخص، حسن نیت، یا حق استفاده از ماشین اجاره ای) باشد.
“ارزش” به معنی توانایی دارایی برای تولید منافع یا جریان سود در آینده می باشد. دارایی، قابل استفاده، فروش و یا جمع آوری است و از این طریق می تواند یا پول نقد را به شرکت وارد کند و یا از خروج آن جلوگیری نماید.
به عنوان مثال ، بیمه تلفات پیش پرداخت، از این جهت دارای اهمیت است که باعث می شود شخص بیمه شده از پرداخت پول نقد برای جایگزینی یا ترمیم دارایی های فیزیکی تخریب شده یا آسیب دیده در اثر یک فاجعه محافظت کند.
دارایی باید ویژگی “مالکیت” را با خود داشته باشد به این معنا که واحد تجاری به نوعی کنترل منحصر به فرد بر آن داشته باشد. اگر یک شرکت بزرگ ایستگاه آتش نشانی خود را بر روی زمین خود بنا کند، شرکت مالک ساختمان و تجهیزات خواهد بود.
از طرف دیگر، اگر این شرکت به امنیت عمومی در برابر آتش سوزی تکیه می کرد، نه ساختمان عمومی و نه تجهیزات آن نمی توانستند دارایی شرکت باشند. تفاوت نه در ارزش ارائه شده توسط محافظت (که در هر دو صورت در اصل یکسان می باشد) بلکه در کنترل منحصر به فرد شرکت بر روی تسهیلات و استفاده از آنها نهفته است.

بدهی:

بدهیها یکی از دو دسته کلی مطالبات موجود در برابر واحد اقتصادی را تشکیل می دهند. بعنوان یک تعریف، بدهی ها مطالبات غیر مالکیتی در برابر شرکت است.

 مطالبات:

مجموعه تعهداتی است که شرکت باید از طریق فدا کردن برخی منافع آینده آن را برآورده کند.

حقوق صاحبان سهام

نوعی دیگر از ادعا علیه شرکت، مطالبات حقوق صاحبان سهام است. حقوق صاحبان سهام از سه لحاظ عمده با بدهی متفاوت است

مطالبات حقوق صاحبان سهام:

تفاوت مطالبات بدهی و حقوق صاحبان سهام
بنابراین ، اصطلاح ادعا برای حقوق صاحبان سهام به معنای بسیار گسترده ای استفاده می شود.
پستی که مطالعه کردید مختصری از ترازنامه و بخش های اساسی آن بود.همانطور که می دانید ترازنامه یکی از صورت های مالی اصلی و بسیار مهم است که هم در علم حسابداری و هم تحلیل های مدیریتی بسیار از آن بهره می گیرند.

فینتو:

رابط کاربری آسان و ساده فینتو باعث می شود، همه افراد با هر دانش حسابداری به راحتی امور حسابداری  مربوط به کارگاه خود مانند محاسبه حقوق و دستمزد، تهیه دیسکت های بانک و بیمه و مالیات، امور مالی تنخواه گردان و غیره را انجام داده، در وقت و هزینه خود نیز صرفه جویی نمایند.ثبت نام کرده و یک ماه به طور رایگان از این امکانات لذت ببرید.
سامانه حضور و غیاب آنلاین فینتو

اشتراک گذاری:

1 در مورد “بخش های اساسی یک ترازنامه چیست؟”

  1. محمود نجمی زاده

    سلام. روزتون بخیر. در صورتی که به مدت چند سال هیچ ترازنامه ای به سهامداران شرکت سهامی خاص ارائه نشود و بعدا اعلام کنند که شرکت بدهی دارد، چه باید کرد ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا