فینتو پلاس

بررسی سامانه جامع تجارت ایران و توضیحاتی درباره آن

مدیریت

در این مقاله میخواهیم به سامانه جامع تجارت ایران بپردازیم که ارمغان جدیدی از علم  فناوری اطلاعات است که تقریبا تاثیر خود را در تمام زوایای زندگی ما گذاشته و آن را حس میکنیم. اگر زندگی روزانه خودمان را با ۲۰ سال و یا حتی ۱۰ سال قبل مقایسه کنیم خواهیم دید که پیشرفت علم در این حوزه چقدر سریع بوده و زندگی ما چقدر راحتتر از گذشته شده است. البته به شرط آنکه با پیشرفت تکنولوژی ، علم ما نیز پیشرفت کند و بتوانیم از آن استفاده کنیم در غیر این صورت وضعیت زندگی ما سخت تر هم خواهد شد.

برای مثال سامانه جامع تجارت ایران یک سامانه وسیع و قدرتمند است که از دیدگاه افراد سنتی کار را مشکل کرده و از دید افراد مدرن تر که به علم روز مسلط هستند کار را بسیار هوشمندانه و راحت کرده است.

سامانه جامع تجارت به زبان ساده و کوتاه

سامانه جامع تجارت را اگر بخواهیم خلاصه تعریف کنیم می توانیم بگوییم که این سامانه با تکیه بر قابلیت ­های فناوری اطلاعات، به طرف‌هاي مشاركت‌كننده در يك تبادل تجاري كمك مي‌نمايد تا اطلاعات و اسناد استاندارد شده را از طريق يك نقطه ورودي واحد به شکل الکترونیکی مبادله كنند و از اين طريق تمامي الزامات قانوني مربوط به صادرات، واردات و قوانين نقل و انتقال را تكميل نمايند. همچنین این سامانه دارای دو هدف اصلی است که شامل تسهیل و یکپارچه سازی در امور تجاری در کشور و ايجاد شفافيت تجاري در کشور است و ديگري بعد نظارتي اين سامانه بر آن زنجيره کلان صادرات و واردات کشور صورت بگيرد.

این سامانه که برای تسهیل در دو بخش اصلی فرامرزی و تجارت داخلی است ، در بخش فرامرزی شامل بخش های :

  1. سامانه جامع تجارت
  2. سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا
  3. سامانه شناسه کالا
  4. سامانه سنجش اعتبار و رتبه بندی اعتباری
  5. پرتال ارزی یا نظام یکپارچه معاملات ارزی نیما
  6. سامانه جامع حمل و نقل
  7. سامانه جامع امور گمرکی

می باشد که توانسته تشریفات و بوروکراسی های بیهوده و مشکل ساز را حذف کند و باعث کاهش مدت زمان و صرفه جویی در آن شود.

تاثیر سامانه جامع  تجارت ایران بر روی روند کار

در چند سال اخیر تغییراتی در زیرساخت کشور رخ داده اند که دارای نقاط قوت بسیاری هستند و امور مختلف را برای ما آسان می کنند که یکی از آن سامانه ها ، سامانه جامع تجارت است. اگر بخواهیم تاثیر سامانه جامع تجارت بر روند امور را بررسی کنیم باید از چند جهت مختلف به آن نگاه کنیم. اول از همه اینکه باید قبول کرد که مانند همه سامانه ها ممکن است این سامانه نیز خطا ها و ایراداتی را داشته باشد اما در مقابل مزایای آن بسیار ناچیز است.

اگر بخواهیم  به فواید سامانه جامع تجارت ایران اشاره کنیم ، میتوانیم به افزایش شفافیت برای استفاده کنندگان ، تسهیل در تجارت ، کاهش زمان و هزینه اشاره کرد. همچنین استفاده از چنین سیستمی به بهبود اثربخشی و کارایی نظارت‌های رسمی منجر شده و هزینه‌های بخش دولتی و خصوصی را در جهت استفاده بهتر از منابع کاهش می‌دهد و تشخیص کالای قاچاق راحتتر از گذشته شده است .این سامانه هنوز در حال پیشرفت است و مسئولین این پروژه در تلاش اند تا سیستم را آسان تر و ایمن تر کنند.

نرم افزار حقوق و دستمزد آنلاین فینتو

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن