حسابداری

تعریف تراز آزمایشی و نقش موثر آن در حسابداری

حسابداری

تراز آزمایشی بخش مهمی از فرآیند حسابداری است که دید کلی از گردش حسابها در دوره ای مشخص به مدیران و حسابداران شرکت می دهد و علاوه بر آن صحت ثبت اسناد و دفاتر را مشخص می سازد.تراز به صورت های مختلفی تهیه می شود که مرسوم ترین آنها دو ستونی و چهار ستونی است.

تفاوت تراز آزمایشی و ترازنامه

ترازنامه یکی از پرکاربردترین انواع صورت های مالی اساسی است که وضعیت مالی یک کسب و کار را در پایان دوره مالی نشان می دهد .  می توانید برای اطلاعات بیشتر به مقالات  ترازنامه مالیاتی چیست؟   و  بخش های اساسی یک ترازنامه مراجعه کنید .

مهمترین تفاوت ترازنامه و تراز آزمایشی در این است که تراز آزمایشی حساب های دائم و موقت را نشان می دهد ، اما در ترازنامه فقط مانده حساب دائمی گزارش داده می شود.

مطلب پیشنهادی : حسابداری پیمانکاری چیست؟

حسابداری پیمانکاری

ترازهای آزمایشی دو ستونی

تراز آزمایشی دو ستونی ساده ترین نوع تراز است که تمام اطلاعات دفتر کل در دو ستون بدهکار و بستانکار در آن زیر هم ثبت می شوند. البته تراز می تواند در سطوح مختلف حساب تهیه شود و نکته اصلی این است که در نهایت باید جمع ستون مانده بدهکار و ستون مانده بستانکار در تراز برابر باشد یا اصطلاحا تراز باشد. در صورت برابر بودن دوستون در انتهای کار میتوان فهمید که تمامی اسناد در دفتر کل ثبت شده و هیچ مشکلی وجود ندارد.

تراز آزمایشی دو ستونی

تراز های آزمایشی چهارستونی

این نوع از تراز ها نیز در چهار ستون تهیه می شود که دوستون آن مانند تراز دو ستونی مانده حساب و دو ستون دیگر آن گردش حساب می باشد و این دو ستون گردش حساب بدهکار و بستانکار بر خلاف دو ستون مانده حساب می توانند در هر دو در یک سطر مقدار داشته باشند.

در صورتی که اسناد حسابداری در دفتر کل به صورت درست ثبت شده باشند، مانده  دو ستون گردش حساب باهم برابر و مانده دو ستون مانده نیز با یکدیگر برابر خواهند شد. همچنین به دلیل داشتن چهار ستون و نشان دادن گردش حسابها دید بهتری به مدیران می دهد.

تراز آزمایشی چهار ستونی

دیگر تراز ها

تراز شش ستونی

در این تراز دو ستون دیگر برای نشان دادن گردش حساب اضافه و گردش حساب پیش از دوره و طی دوره را نمایش می دهد.

تراز آزمایشی هشت ستونی

در بعضی موارد مانده ابتدای دوره نیز در دو ستون مجزا نمایش داده می شود این رقم در اصل همان مبالغ درج شده در تراز افتتاحیه می باشد.

همانطور که در قسمت بالا نیز گفته شد، در صورت عدم برابری در مجموع مانده های ستون های بدهکار و بستانکار در تراز آزمایشی نشان دهنده وجود یک مشکل است. شما به راحتی می توانید با استفاده از این تراز و بررسی مشکلات آن ، اشتباهات و مشکلات را برای آخر دوره کمتر کنید.

فینتو:

رابط کاربری آسان و ساده فینتو باعث می شود، همه افراد با هر دانش حسابداری به راحتی امور حسابداری  مربوط به کارگاه خود مانند محاسبه حقوق و دستمزد، تهیه دیسکت های بانک و بیمه و مالیات، امور مالی تنخواه گردان و غیره را انجام داده، در وقت و هزینه خود نیز صرفه جویی نمایند.ثبت نام کرده و یک ماه به طور رایگان از این امکانات لذت ببرید.

نرم افزار حقوق و دستمزد آنلاین فینتو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن