حسابداری مالی چیست و چرا اهمیت دارد ؟

حسابداری مالی چیست و چرا اهمیت دارد ؟

یکی از مهمترین هدف هایی که در حسابداری مالی دنبال می شود  ارائه دادن اطلاعات مالی در هر یک از انواع کسب و کارها می باشد. حسابداری یکی از حرفه هایی می باشد که بسیار وسیع است، این حرفه شاخه های متنوعی دارد که هر یک از آن شاخه ها هم یکی از وظایف مهم اطلاعات مالی را بر عهده دارند.

حسابداری مالی چیست و چرا اهمیت دارد؟

یکی از مهمترین هدف هایی که در حسابداری مالی دنبال می شود  ارائه دادن اطلاعات مالی در هر یک از انواع کسب و کارها می باشد. حسابداری یکی از حرفه هایی می باشد که بسیار وسیع است، این حرفه شاخه های متنوعی دارد که هر یک از آن شاخه ها هم یکی از وظایف مهم اطلاعات مالی را بر عهده دارند. یکی از شاخه های آن حسابداری ابری می باشد که شما با استفاده از آن می توانید بازده سرمایه گذاری را به خوبی مورد بررسی قرار دهید. دقت داشته باشید برای استفاده از نرم افزارهای متنوع حسابداری باید به خوبی ویژگی ها و نکاتی که در مورد آن وجود دارد را در نظر داشته باشید.
یکی از شاخه های مهمی که در حسابداری باید مورد بررسی قرار بگیرد و اهمیت زیادی دارد حسابداری مالی می باشد. بسیاری از شرکت های بازرگانی و تجاری برای اینکه مدیریت مالی روی سرمایه خود داشته باشند باید از این شاخه حسابداری نهایت استفاده را ببرند و با آن آشنایی داشته باشند. هر یک از اطلاعات مالی که در شرکت ها وجود دارد با استفاده از این رشته حسابداری به بهترین نحو ممکن طبقه بندی می شود. مزیت هایی که این نمونه از حسابداری برای شرکت ها دارد بسیار زیاد می باشد و به همین دلیل است که بیشتر شرکت ها از آن استفاده می کنند.
حسابداری مالی

مزایای حسابداری مالی

حسابداری مالی دارای مزایای بسیاری است که میتوان موارد زیر را به عنوان مهم ترین آنها نام برد.

از بین بردن ریسک و خطرات مالی

حسابداری مالی با دید درستی که از آینده به شما می دهد باعث می‌شود تا ریسک و خطرات مالی را شناخته و بتوانید آنها را کنترل کنید. این موضوع چه در کسب و کارهای بزرگ و یا حتی کوچک بسیار اهمیت داشته و چشم انداز روشنی به افراد می‌دهد.

آسان سازی روند امور

با کمک صورت های مالی می‌توان اطلاعات یک سازمان را به صورت جامع بررسی و اطلاعات بسیار خوبی به دست آورد. این موضوع روند کار را بسیار آسان خواهد کرد و دیگر نیازی به بررسی تک به تک صورتهای مالی نخواهد بود.

شفافیت مالی و جلب اعتماد سرمایه گذاران

با داشتن صورتهای مالی شفاف راحتتر می‌توانید اعتماد سرمایه گذار را جلب کنید.

 اهمیت حسابداری مالی :

بررسی کردن جزئیاتی که مربوط به حساب های مالی می باشد را با استفاده از حسابداری مالی می توانید انجام دهید. همچنین شما باید به خوبی بدانید که سود و زیان ها هم از طریق این نوع از حسابداری مورد بررسی قرار می گیرد و باید در شرکت ها هر از چندگاهی انجام شود. برخی از اهداف و مواردی که اهمیت این حسابداری را نشان می دهد عبارت می باشد از :

  1. دریافت صورت مالی :

یکی از اصلی ترین و مهمترین قسمت هایی که در حسابداری مالی وجود دارد صورت مالی می باشد. شفاف سازی کلی را در اظهارنامه ها صورت مالی می گویند که باید در هر شرکت ارائه گردد. صورت مالی را به صورت سه ماهه و یا یک ساله آماده و طراحی می کنند. در صورتی که شما می خواهید بدانید وضعیت شرکت از نظر مالی چگونه است باید به این مورد اهمیت بسیار زیادی در حسابداری دهید. ورودی ها و خروجی ها در صورت مالی به خوبی مورد بررسی قرار می گیرد و مشخص می شود. استفاده از یک نرم افزار ویژه برای مشخص کردن صورت مالی ضروری به شمار می رود و باید به خوبی آن را در نظر داشته باشید و به آن دقت کنید. اینکه شما بستر مناسبی را برای حسابداری ایجاد کنید اهمیت بسیار زیادی دارد و با استفاده از این حسابداری به خوبی می توانی اقدام را انجام دهید.

  1. بررسی گزارش های مالی بهترین راه برای ارزیابی کرن عملکرد :

یکی از دیگر مواردی که اهمیت حسابداری مالی را نشان می دهد این است که مدیران با استفاده از آن به خوبی می توانند ضعف در بخش مدیرانی میانی را بررسی کنند و در نظر داشته باشند. سطح فروش مجموعه در این صورت به خوبی مورد بررسی قرار خواهد رفت و شما هم باید به خوبی این مسئله را در نظر داشته باشید. یکی از گزارش های مالی معتبر برای مدیران رده بالا اهمیت بسیار زیادی دارد و بر همین اساس بهتر است از این نمونه گزارش ها و نرم افزارها استفاده کنند. در این صورت می توانند عملکرد مدیران میانی را تا حد بسیار زیادی بهبود بخشند. آنها در صورتی که اطلاعات زیادی در زمینه عملکرد مالی داشته باشند می توانند هر بخش را به بهترین نحو ممکن مدیریت کنند و روی آن کنترل ویژه ای داشته باشند.

حتما بخوانید: حسابداری بهای تمام شده و حسابداری مالی چه تفاوت هایی با هم دارند؟

  1. تعیین کردن چشم انداز با کمک بررسی کردن تاریخچه مالی شرکت :

گاهی پیش می آید که مدیران رده بالا به دنبال این باشند که اهداف جدیدی را برای اقدامات مالی شرکت راه اندازی کنند. در این صورت آنها قادر خواهند بود که از حسابداران مجموعه درخواست گزارش های حسابداری را داشته باشند. آنها در این صورت اطلاعات کامل و جامعی در مورد سیستم حسابداری به دست می آوردند. همین مورد موجب می شود که تعیین کنند آیا سیستم جدید برای شرکت گزینه مناسبی می باشد و یا نمی باشد.
شما باید به خوبی بدانید اطلاعاتی که از حسابداری مالی به دست می آید تا حد بسیار زیادی روی هدف های آینده شرکت و یا سازمان تاثیر می گذارد. این اطلاعات تجربیا گذشته شرکت را نشان می دهد و همین مسئله دید کاملی را به شما ارائه خواهد داد. دقت داشته باشید که برای ارائه دادن این چشم انداز باید به خوبی گزارش های سال قبل شرکت و سازمان را مورد بررسی قرار دهید. در این صورت می توانید ایده های جدیدی را بر اساس گزارش ها و تاریخچه مالی سال قبل پیاده سازی نمایید.

حسابداری مالی چیست و چرا اهمیت دارد ؟

  1. آگاهی از درآمد و هزینه شرکت در صورت حساب ها :

ارائه دادن اطلاعاتی که جزئی هستند و بررسی های مالی در حسابداری یکی از مهمترین و اصلی ترین برگ های برنده در دست مدیران می باشد. در واقع شما باید به خوبی بدانید که همین مورد یکی از اصلی ترین و مهمترین هویت هایی به شمار می رود که در شاخه حسابداری از آن استفاده می شود. در واقع شما باید بدانید ساز جمله وظایف مهمی که حسابداری صنعتی بر عهده دارد جمع آوری کردن دقیقی اطلاعات مالی می باشد و آنها را در فایل های کارآمد حسابداری وارد می کنند. با این حال شما باید به خوبی بدانید که صورت حساب های به دست آمده از حسابداری کارآمدتر و جامع تر می باشند.
حسابداری مالی
مدیران و و سیاست گذارانی که در مجموعه فعالیت دارند اطلاعات دقیقی و جامعی را برای برنامه ریزی صحیح مالی به شما ارائه می دهد. بررسی کردن میزان درآمد و هزینه از آن دسته نکات بسیار مهمی  می باشد که در این مورد به خوبی مورد بررسی قرار می گیرد. در این مرحله شما می توانید به آسان ترین شکل ممکن مشکلاتی را که بر راه کسب درآمد و فروش تان می باشد شناسایی کنید. در نتیجه شما می توانید به راحتی مشکل را حل کنید و آنها را از میان راه بردارید. همین مورد مزیت های بسیار زیادی دارد و شما باید به خوبی به آن دقت داشته باشید تا بتوانید حسابداری را به بهترین نحو ممکن انجام دهید.

حتما بخوانید: اصلاح حساب در حسابداری چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

چه گزارش هایی در حسابداری مالی ارائه داده می شود ؟

در هر یک از مجموعه های تجاری که شما آنها را کنترل می کنید باید بدانید که حسابداری مالی یکی از مهمترین و کامل ترین گزارش های حسابداری به شمار می رود. از آنجایی که مخاطبان این حسابداری بیشتر سرمایه گذاران می باشد باید بدانید که اطلاعات مفید و کاملی را می توانند از اتفاقات مالی خود به دست آورند. یکی از مهمترین و اصلی ترین اطلاعاتی که باید در این گزارش بررسی شود، میزان هزینه، سطح درآمد، بدهی و دارایی های شرکت می باشد. در واقع شما باید به خوبی بدانید که این اطلاعات اهمیت زیادی دارند هر یک از انواع شرکت های تجاری باید به خوبی آن را از هر نظر مورد بررسی قرار دهند.

حسابداری مالی چیست و چرا اهمیت دارد ؟

علاوه بر این باید بدانید  که با بررسی کردن سرمایه نهایی می توانید به خوبی متوجه شوید که بودجه خالص تان چه اندازه است. این مورد هم از آن دسته نکات بسیار مهمی می باشد که باید به آن دقت و توجه زیادی داشته باشید. دسته بندی کردن این جزئیات بدون شک یکی از کامل ترین و مهمترین گزارش هایی می باشد که در حسابداری به مدیران تحویل داده می شود. اینکه شما تصمیمات درستی بگیرید اهمیت بسیار زیادی دارد و باید به خوبی آنها را در نظر داشته باشید. ادامه روند کار به این مورد بستگی دارد و شما هم باید به خوبی آن ار در روند کار مورد نظر قرار دهید. اینکه شما از هر اطلاعات مالی شرکت آگاه باشید کمک می کند که بهترین تصمیم گیری را در هر شرایطی انجام دهید.

در چه صورت باید حسابداری مالی را انجام دهیم ؟

شما باید به خوبی بدانید که گزارش مربوط به حسابداری مالی در آن دسته از شرکت هایی که بسیار بزرگ هستند یکی از بهترین گزارش های کامل و همه جانبه می باشد. در تبادلات مالی این گزارش اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید به خوبی آن را در نظر داشته باشید.  این گزارش باید به صورت سالانه به مدیران ارشد ارائه داده شود. آن دسته از افرادی که به عنوان حسابدار در شرکت فعالیت می کنند باید این گزارش را به مدیران ارشد تحویل دهند. این گزارش اهمیت بسیار زیادی دارد که به صورت سالانه ارائه شود. در این صورت مدیران ارشد به خوبی می توانند تصمیم گیری های لازم را انجام دهند.
در برخی از موارد امکان دارد که این گزارش در سال دوبار ارائه شود. این مورد زمانی رخ می دهد که مدیران ارشد بخواهند ایده جدیدی را در حسابداری مالی پیاده سازند. بر همین اساس باید به خوبی در مورد سیستم مالی خود اطلاعات لازم را داشته باشند. اینکه آنها بتوانند از این ایده و راهکار استفاده کنند اهمیت بسیار زیادی دارد و آن را به حسابداران خود را بیان می نمایند. ارائه دادن این گزارش باید بر اساس اصول مشخص شده ای باشد که بدون شک حسابداران به خوبی با آن آشنایی دارند. شما می توانید با استفاده از نرم افزارهای متنوع این گزارش را به صورت سالانه به مدیران ارشد تحویل دهید.

حتما بخوانید: همه چیز درباره بازده سرمایه گذاری یا نرخ بازگشت سرمایه (ROI) و کاربردهای آن

هدف حسابداری مالی چیست ؟

هدف اصلی که در این نمونه از حسابداری دنبال می شود این است که بر وجوه غیر نقدی و نقد نظارت دقیقی داشته باشید. بررسی کردن آن دسته از وجوه نقد و غیر نقد که از شرکت خارج می شود و یا آنها را وارد می کنند به این شاخه حسابداری تعلق می گیرد. این حسابداری با افراد و شاخه های متنوعی سروکار دارد که باید از آنها اطلاعات مالی مورد نیاز را به دست آورد. هدف اصلی این شاخه حسابداری قرائن و ضریب های مالیاتی، مالیات بر درآمد، هزینه های قابل قبول مالیاتی، پیگیری معافیت های مالیاتی، جریمه های مالیاتی و … می باشد. به طور کلی باید بدانید که هدف اصلی از ایجاد نمودن این شاخه حسابداری جلوگیری کردن از وارد شدن فشار مالیاتی می باشد. در این صورت شرکت جریمه های نقدی زیادی را نیاز نیست پرداخت کند و همچنین باید بدانید سود آن را می تواند به دست آورد. حسابدارانی که این شاخه حسابداری را مورد بررسی قرار می دهند باید در کار خود حرفه ای باشند.

تفاوت حسابداری مالی و حسابداری صنعتی

حسابداری بهای تمام شده یا حسابداری صنعتی در اصل شامل حسابداری بخش تولیدی است و در واقع عوامل تولیدی و بهای تمام شده تولید را مورد بررسی قرار می‌دهد.

برای مطالعه بیشتر در این مورد می‌توانید به مقالات مرتبط ریز مراجعه کنید:

حسابداری صنعتی چیست؟

حسابداری بهای تمام شده و حسابداری مالی چه تفاوت هایی با هم دارند؟

 

حسابداری مالی چیست و چرا اهمیت دارد ؟

جمع بندی :
متخصصانی که در موسسه فینتو فعالیت دارند می توانند حسابداری مالی شرکت های بزرگ تجاری شما را انجام دهند. همچنین آنها قادر هستند که بهترین و پیشرفته ترین نمونه های نرم افزارهای حسابداری را به شما معرفی کنند تا از آنها برای حسابداری اموال شرکت خود استفاده کنید. حسابرسی به اطلاعات مالی شرکت اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید به عنوان مدیران شرکت به خوبی این مسئله و مورد را در نظر داشته باشید.

معرفی فینتو

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشه که به خاطر یکسری از مشکلات نتونید به محل کار برید یا برای مثال خارج از ساعت کاری باید گزارشی رو آماده کنید تا برای مدیرتون که داخل جلسه است ارسال کنید.
و یا اینکه به دلیل نوسانات برق برای سیستم داخل شرکتتون مشکل پیش اومده و تقریبا همه اطلاعاتتون از بین رفته.
همه این اتفاقات و صدها مسائل دیگه باعث شدن تا کم کم نرم افزار های سنتی و یا به اصطلاح local جای خودشون رو به سیستم های ابری بدن که از لحاظ امنیت و دسترسی به مراتب قوی تر هستند.
ما در فینتو با بهره گیری از آخرین دانش روز فناوری اطلاعات تونستیم یک نرم افزار حسابداری بسیار قوی طراحی و عرضه کنیم تا شما دوستان بتونید به راحتی از هرکجا و با هر دستگاهی کارهاتون رو انجام بدید.
نرم افزار حسابداری آنلاین فینتو، در حسابداری و رسیدگی به امور پرداختی به شما کمک می­کند تا بهترین راندمان کاری و بیشترین سود­آوری را داشته باشید.
نرم افزار حسابداری آنلاین فینتو
اشتراک گذاری:

1 دیدگاه دربارهٔ «حسابداری مالی چیست و چرا اهمیت دارد ؟»

  1. ممنون از شما
    حسابداری مالی بسیار نکته مهمی هست و به نظرم بهتره که یک فرد رو از بیرون سازمان برای این کار در نظر بگیرید.
    گاهی اوقات حسابداری مالی میتونه در یک نقطه بحرانی خیلی بهتون کمک کنه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا