کد اقتصادی چیست و چگونه کد اقتصادی بگیریم؟

کد اقتصادی چیست و چگونه کد اقتصادی بگیریم؟

کد اقتصادی همانگونه که از نام آن پیدا است یک عدد می باشد مانند شناسنامه ملی موسسات است. این کد معمولا مختص به یک شرکت یا موسسه می باشد که منحصر به فرد است یعنی کد هر شرکت با کد اقتصادی موسسه دیگر کاملا فرق دارد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با این کد اقتصادی بیشتر آشنا شوید.
کد اقتصادی همانگونه که از اسم آن پیدا است یک کد می باشد نظیر شناسنامه ملی موسسات یا کد ملی موسسات است. این کد فقط مختص به یک موسسه یا شرکت می باشد به گونه ای می توان گفت که منحصر به فرد است. بدین مفهوم که هر موسسه چه دولتی چه خصوصی شناسنامه ملی و شماره ثبت مختص به خود را داشته باشد و کد اقتصادی هیچ تشکیلات یا شرکتی شبیه به هم نیست و این کد برای افراد حقوقی نیز خاص می باشد. این کد معمولا ۱۲ رقمی می باشد که سیستم امور مالیاتی که تحت نظر وزارت امور دارایی و اقتصادی مشغول به کار است این  شماره را به فعالان اقتصادی که نظیر اشخاص حقیقی و حقوقی که مبادرت به ارائه صادرات و واردات محصولات می نماید اختصاص می دهد. کلیه اشخاص نام برده شده مسئول هستند براساس قانون برای اخذ کد اقتصادی خود مبادرت نمایند. کد شناسایی اشخاص حقیقی و حقوقی در سامانه امور مالیاتی سراسر کشور معمولا این عدد می باشد.

آشنایی با عمده ترین موارد کاربرد کد اقتصادی

احتمالا برای مواردی نظیر صدور سند تجاری قانونی یا برای ساماندهی دفاتر قانونی معمولا به کد اقتصادی  احتیاجی نداشته باشید ولی اطمینان داشته باشید که کاربرد های کد اقتصادی بیشتر از گمان خواهد بود. در مورد این گونه کد هم می توان به موارد بسیاری اشاره نمود. به عنوان مثال اگرچه تمایل به اخذ کارت بازرگانی دارید بایستی این کد در دسترس شما واقع شود. در زیر به چند مورد دیگر نیز اشاره خواهیم نمود که قطعا برای آن ها هم این کد الزامی است:

 • استنباط تاییدیه ارزش افزوده
 • حضور در مناقصه ها و مزایده ها
 • بستن قرارداد های تجاری با اشخاص مختلف اعم از حقوقی یا حقیقی
 • عرضه اظهارنامه مالیاتی
 • عرضه اظهارنامه ارزش افزوده

چگونه کد اقتصادی بگیریم؟

چگونه کد اقتصادی بگیریم؟
برای اخذ کد اقتصادی باید همانند یک شخصیت حقوقی بعد از ثبت موسسه نسبت به اخذ این نوع کد از موسسه امور مالیاتی مبادرت نمود. شخص تنها ۲ ماه مهلت دارد تا این شماره را اخذ نماید. اگر این کد را نداشته باشید وصول پول به هر شیوه ای از مرکز های دولتی جایز نبوده و عرضه فرم مالیاتی شخص در اواخر سال مالی مقدور نخواهد بود. و نیز هیچکدام از  موسسات دولتی یا خصوصی اجازه هیچ گونه بستن قراردادی را با موسساتی که کد اقتصادی ندارند، نخواهند داشت.
افراد چه حقوقی چه حقیقی برای داشتن کارت بازرگانی قطعا نیازمند کد اقتصادی می باشند. اشخاص حقوقی برای باز نمودن حساب در بانک ها بایستی این کد ۱۲ رقمی را داشته باشند. این عدد به سیستم امور مالیاتی یاری رسانده تا به صورت مطلوبی بتوانند مالیات مودیان را نظارت، پی جویی و ارزیابی نموده و همچنین سبب شتاب پروسه وارسی دفاتر قانونی موسسات در اتمام سال مالی می شود و دستیابی به ماهیت موسسات نیز خیلی آسانتر صورت می گیرد.
اگر تمایل به اخذ مشمولیت معافی های مالیاتی می باشید دارا بودن کد اقتصادی قطعا ضروری است. اگر اشخاص فاقد این کد می باشند، احتمال اسم نویسی اولیه برای ارزش افزوده را نخواهند داشت. برای اسم نویسی اولیه معمولا دارا بودن این کد و اعلان تحولات و پی ریزی موسسه ضروری است. اسناد مالیات بر ارزش افزوده معمولا 6 ماه یا 1 ساله صدور می یابند.

حتما بخوانید: مدیران تجاری چگونه موفق می شوند

وظایف اشخاص حقوقی که بایستی کد اقتصادی داشته باشند چیست؟

در این مبحث می خواهیم در خصوص اشخاص حقوقی که باید کد اقتصادی داشته باشند صحبت نماییم:

 • مجوز مشاغل اشخاص حقوقی که از ماخذ دارای صلاحیت در سال اخیر صدور یا تمدید شده پذیرفتنی می باشد وگرنه حتما باید اعتبار پروانه کسب از طرف ماخذی که آن را صادر نموده است مورد قبول قرار گیرد.
 • اگر فردی مجوز کسب و کار نداشته باشد باید کسب و کار او از طریق ممیز مالیاتی قبول شود.
 • به کارگیری فاکتور فروش محصولات در مطبوعات کثیرالانتشار از طرف دیوان امور اقتصادی و دارایی اجباری و ضروری است و کد اقتصادی شخص را بایستی بر روی فاکتور درج نمود.
 • اگر شخصی فروشنده محصولات یا سرویس هایی به شکل خرده فروشی می باشد و صادر نمودن صورت حساب امکان پذیر نیست، صادر نمودن صورت حساب با ثبت کد ۱۲ رقمی ضروری نخواهد بود. ولی اگر رسید صندوق صدور می شود حتما داشتن کد اقتصادی ضروری است.

فروش هر محصولی بیشتر از دو میلیون تومان نیازمند ثبت کد اقتصادی می باشد‌. جهت فروش محصول به مصرف کننده نهایی ثبت این کد الزامی نیست.

آشنایی با تخلفات کد اقتصادی

آشنایی با تخلفات کد اقتصادی
اگر هر شخصی  چه حقیقی یا حقوقی کد اقتصادی افراد دیگر را به کار گیرند در هر شرایطی قطعا غیر قانونی است و مالیات تکلیفی معطوف شخصی است که از  کد ۱۲ رقمی او به هر شیوه ای سو استفاده شده است.
هر نوع تزویر و جعل و توطئه در این خصوص مغایر ضوابط و قوانین بوده و با فریبکاران مقابل ضوابط استفاده می شود.
اگر فروشنده محصولات یا کالا برای صدور فاکتور که کد اقتصادی روی آن ثبت شده است از مشتری تقاضای پول نمایند بر خلاف ضوابط است و با شخص قانون شکن طبق قوانین برخورد خواهد شد.
اگر فروشنده محصولات در  زمان عرضه محصول، عرضه کد ۱۲ رقمی را مشروط به دریافت وجهی بیشتر از نرخ حقیقی محصولات  اعلام نماید، تهیه این محصول یا خدمات بدون کد اقتصادی شخص بایع هیچ گونه محذوریتی ندارد. در این شرایط خریدار باید شرح اعمال معامله و خودداری فروشنده به عرضه کد ۱۲ رقمی  را ظرف 1 ماه از اعمال خرید و فروش به سازمان کل اطلاعات و خدمات مالیاتی سازمان به شکل عریضه اعلام نماید.

حتما بخوانید: اثر هاله­ ای چیست و چگونه بر مدیریت شما تاثیر می گذارد؟

آشنایی با عواقب حاصل از دریافت نکردن کد اقتصادی

اخذ نکردن کد اقتصادی معمولا در بردارنده جریمه است. شما امکان دارد در پروسه دریافت این کد به علل متنوعی دستخوش مشکلاتی شوید به بیان دیگر  به هر علتی از جمله کامل نبودن اسناد و مدارک یا مواردی از این قبیل اخذ کد اقتصادی شما به تاخیر می افتد. در این بحبوحه شما مجوز کسب و کار ندارید و چنانچه آغاز به کار اقتصادی نمایید مشمول مجازات نقدی که در ضوابط تعیین شده است می شوید.
بهتر است بدانید در هر وهله از اخذ این کد ۱۲ رقمی که با مشکل مواجه شدید می توانید با مشاوران تخصصی در این حیطه تماس بگیرید و از مشاوره های مطلوب آنها استفاده نمایید. برای اخذ سریع شناسه اقتصادی می توانید با عرضه اسناد مورد نیاز کل پروسه دریافت شناسه را به موسسات معتبر بسپارید و با خیال آسوده در کمترین زمان ممکن کد ۱۲ رقمی خود را دریافت نمایید.

دریافت کد اقتصادی برای چه افرادی الزامی است؟

دریافت کد اقتصادی برای چه افرادی الزامی است؟
کلیه موسسات وظیفه دارند نسبت به دریافت کد اقتصادی مبادرت نمایند. بر اساس قانون اخذ این کد برای کلیه مودیان مالیاتی ضروری است. هیچ فرقی هم ندارد که شخص حقوقی است یا حقیقی، در هر حالت بایستی نسبت به دریافت این شناسه مبادرت نماید.
مطابق قانون کلیه اشخاص چه حقیقی چه حقوقی که به هر شیوه ای به کسب و کار اقتصادی و تجاری مشغول می باشند بایستی حتما این شناسه ۱۲ رقمی را اخذ نمایند. مسلما ثبت موسسه و دریافت کارت بازرگانی هم برای این اشخاص الزامی است.
کلیه موسسات که در حیطه ایجاد، مونتاژ، تسهیم و پخش محصول در حال فعالیت میباشند، کلیه موسساتی که در حیطه عرضه سرویس و خدمات کار می کنند و تمامی افراد حقیقی که مجوز کسب  و کار از یک صنف را در دسترس دارند و در این صورت هم محلی برای اعمال فعالیت خود دارند مسئول می باشند که در خصوص دریافت کد اقتصادی مبادرت نمایند.

مطلب پیشنهادی: چگونگی بستن حساب‌ها در حسابداری

آشنایی با عمده ترین موارد دریافت کد اقتصادی

کلیه کسب و کار اشخاص حقیقی و حقوقی معمولا با کد اقتصادی انجام می گیرد. در ادامه این مبحث شماری از عمده ترین موارد بکارگیری کد اقتصادی را مورد وارسی قرار می دهیم:

 • این کد شماره ای است که به شخص ارزش و اعتبار می دهد.

چنانچه بخواهید برای موسسه خود یک قرارنامه سودآوری با موسسات بزرگ مهیا سازید امکان دارد این  موسسات تقاضای شناسه اقتصادی نمایند و احتمالا با توجه به این دلیل جزئی یک قرار نامه مهم و گرانبها را به راحتی از دست بدهید. این چنین قرار نامه هایی می توانند شرایط موسسه شما را به طور کامل تغییر دهند، ولی احتمال دارد به یک دلیل ناچیزی آن را از دست دهید.

 • پیش نیاز موسسات در مزایده ها و مناقصه ها

یکی از عمده ترین موارد دریافت کد اقتصادی  که اهمیت خود را به نمایش می گذارد در مواقع حضور در مزایده و مناقصه ها می باشد. برای حاضر شدن در این مناقصه ها و مزایده ها بصورت اثربخش و دریافت سود در آن ها برخورداری از گرید برای موسسه از عمده ترین پیش نیاز ها می باشد که برای اخذ این عوامل به شناسه اقتصادی احتیاج است. بدین مفهوم که امکان دارد به علت عدم داشتن گرید نتوانید در این مناقصه و مزایده حضور به عمل آورید.

 • برای وادارات و صادرات نیز نیازمند کد اقتصادی می باشید.

خیلی از اشخاص علاقه بسیاری برای وارد شدن به بازار واردات و صادرات محصولات متنوع دارند. برای حاضر شدن در این بازارها احتیاج به مدرکی است که بر اساس قانون برای تجارت ارائه شده است. اما اخذ این نوع مدرک نیز نیازمند داشتن کد ۱۲ رقمی اقتصادی می باشد. در واقع بدون داشتن این کد شانس حضور یافتن در یک کسب و کار سودآور اقتصادی را به راحتی از دست خواهید داد.

 • پیشگیری از مسائل مالیاتی

از دیگر موارد دریافت کد اقتصادی که در هر کسب و کار  بایستی در آن عاقلانه و  با ملاحظه رفتار نمود مسائل مالیاتی می باشد.  همانگونه که مستحضرید هر حرفه و پیشه ای بایستی در زمان تعیین شده نسبت به پرداخت و اظهار مالیاتی آن مبادرت نماید. چنانچه در زمان مقرر به اعمال موارد ذکر شده بپردازید براساس ضوابط مالیات های مستقیم شامل بخشودگی مالیاتی می شود. عرضه اظهارنامه مالیاتی جز مواردی می باشد که نیازمند کد اقتصادی خواهد بود. دریافت این شناسه به اعمال سریع تر کار های مالیاتی کمک شایانی می کند.
فینتو:
فینتو یک سیستم آنلاین برای محاسبه حقوق و دستمزد می باشد.با این سیستم شما به سادگی قادر خواهید بود تا حقوق و دستمزد کارکنان خود را با صرف کمترین زمان و پرداخت کمترین تعرفه ها،محاسبه کنید و فیش حقوقی چاپ کنید. همچنین در سیستم حقوق و دستمزد فینتو می توانید دیسکت بیمه، مالیات و بانک را به سادگی در یافت کنید.منتظر چی هستید! ثبت نام کنید و لذت ببرید.
نرم افزار حقوق و دستمزد آنلاین فینتو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا