فینتو پلاس

آشنایی با تکنولوژی مالی یا فین تک (Fintech)

همه آنچه باید درباره Fintech بدانید

تعریف فین تک چیست؟

تکنولوژی مالی یا فین تک (Fintech)  به فناوری اشاره می‌کند که به دنبال بهبود خدمات مالی و کاربرد نرم‌افزار و الگوریتم‌های تخصصی برای توسعه برنامه‌هایی است که کارایی و سرعت خدمات مالی را افزایش می‌دهد. در این پست با ما همراه باشید تا با این فناوری مالی بیشتر آشنا شوید.

فین تک (Fintech) به خدمات پرداخت تلفن همراه و سیستم عامل‌های سرمایه‌گذاری جمعی (Crowdfunding) و همچنین ابزارهای استفاده شده توسط اپراتورهای انتقال پول، اشاره می‌کند. بخش‌های بسیاری به عنوان مثال هوش مصنوعی (AI)، امنیت بیومتریک، تجارت و سرمایه‌گذاری و Blockchain در صنعت وجود دارد. سیستم عامل‌های پرداخت و ارز خارجی نیز بخش‌های کلیدی و اصلی فین تک (Fintech) هستند. این تکنولوژی از برنامه‌هایی مانند نرم‌افزار مبادله پول و برنامه انتقال پول سود می‌برد که می‌تواند روند کار را تسریع کرده و به مشتریان خدمات اضافی ارائه دهد.

یکی از مزایای اصلی فین تک (Fintech)   ایجاد خدمات مالی برای کسانی می‌باشد که ممکن است به خدمات خاصی دسترسی نداشته باشند. به عنوان مثال، تجارت و سرمایه‌گذاری، خدماتی بود که به طور سنتی برای ثروتمندان در دسترس بودند، اما با فین تک (Fintech) ، این معاملات مالی نیز برای سرمایه‌گذاران کوچک در دسترس هستند.

علاوه بر این، فین تک (Fintech) اقدامات امنیتی را برای اطمینان از جزئیات مشتری، سایر معاملات آنها و منبع بودجه در دسترس افزایش داده است. به عنوان مثال، چک پولشویی یا  AMLبرای بسیاری از شرکت‌ها، به ویژه اپراتورهای انتقال پول و ارائه دهندگان خدمات پول و همچنین حسابداران و وکلا یک الزام قانونی است. این امر به منظور اطمینان از این مطلب است که تجارت می‌تواند هرگونه پولشویی یا فعالیت‌های جعلی و کلاهبرداری را به مقامات مربوطه شناسایی و گزارش کند.

فین تک (Fintech)

 

در حالی که فین تک (Fintech) صنعتی است که در مدت زمان کوتاهی رشد چشمگیری داشته است، اما هنوز جای توسعه و پیشرفت فناوری وجود دارد. با توجه به روند صنعت، انتظار می‌رود هوش مصنوعی خدمات فین تک را افزایش دهد. همچنین انتظار می‌رود هوش مصنوعی و داده‌های بزرگ تجربه مشتری را بیش از پیش شخصی‌سازی کنند و بلاکچین تمرکز بیشتری بر قراردادهای هوشمند و مدیریت هویت داشته باشد. همچنین با افزایش تهدید به سرقت داده‌ها و حملات سایبری، انتظار می‌رود که امنیت نیز بیشتر بهبود یابد.

بنابراین، با حرکت به سمت جلو، پیشرفت‌های بیشتری را در فین تک (Fintech)شاهد خواهیم بود، از جمله خدمات مانند جستجوگر AML، برنامه انتقال پول یا برنامه مبادله پول توسط Monex Fintech و استفاده از فناوری برای تأمین نیازهای نظارتی، به ویژه از نظر خدمات مالی.

مطلب پیشنهادی: از چه راه هایی می توان برای ایده ای که در ذهن داریم جذب سرمایه کنیم

بعضی از مزایا و خدمات فین تک

با توجه به تحولات صنعت تاکنون و همچنین پتانسیل آن، مهم است که کارآفرینان استفاده از فین تک (Fintech) برای ارائه خدمات سریع‌تر، کارآمدتر و امن به مشتریان خود را در نظر بگیرند.

  1. پرداخت‌های موبایل

یکی از مزایای اصلی یک کارآفرین که می‌تواند از فین تک (Fintech) به دست آید، از طریق خدمات پرداخت تلفن همراه است. پرداخت‌های موبایل راحت است که می‌توان معامله را در عرض چند دقیقه تکمیل کرد که روند آن ساده و کارآمد است. علاوه بر این، این برنامه‌ها کاربر پسند هستند و خدمات مالی را برای هر فرد دارای یک دستگاه تلفن همراه، بسیار قابل دسترسی است.

کارآفرینان می‌توانند از خدمات پرداخت تلفن همراه برای ارائه به مشتریان، به ویژه مشتریان جوان و تکنولوژی پیشرفته، تجربه خرید مناسب و مدرن استفاده کنند. پرداخت‌های بدون نقدی و کیف پول الکترونیکی توسط بخش بزرگی از جمعیت مورد توجه قرار می‌گیرند و صنعت فین تک (Fintech) دارای طیف وسیعی از خدمات پرداخت تلفن همراه است که کارآفرینان می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

پرداخت‌های موبایل

 

  1. امور مالی شخصی و پس انداز

بسیاری از افراد وقتی موضوع پس‌انداز مطرح می‌شود، به فکر بانک‌ها هستند. حساب‌های پس انداز معمولا برای واریز یا برداشت پول نقد به مدارک و اسناد کاغذی احتیاج دارند که می‌تواند یک فرآیند خسته کننده باشد. در حالی که فین تک (Fintech) خدمات بانکی را بهبود بخشیده است، آنها همچنین محصولات و راه‌های ذخیره‌سازی جایگزین را مدیریت کرده و روش‌های مدیریت امور مالی شخصی خود را توسعه داده‌اند.

این امر می‌تواند برای کارآفرینان مفید باشد، خواه آنها شرکت‌های کوچک پس انداز باشند که می‌توانند از فناوری موجود برای ارائه خدمات به مشتریان استفاده کنند یا کارآفرینانی که قصد دارند سرمایه تجاری و پس انداز خود را افزایش دهند.

خدمات مالی و پس انداز شخصی توسعه یافته توسط صنعت فین تک (Fintech) کاربر پسند، راحت و همراه با ارائه خدمات اضافی به کاربران است. به عنوان مثال، یک کارآفرین که به یک سرویس انتقال پول بین المللی نیاز دارد، می‌تواند از برنامه انتقال پول یا برنامه مبادله پول توسعه یافته توسط شرکت‌هایی مانند Monex Fintech استفاده کند.

  1. Robo-Advisors

به طور کلی سرمایه‌گذاری بخش بزرگی از کارآفرینی و کسب و کار است. هر کارآفرین می‌تواند از خدمات سرمایه‌گذاری توسعه یافته توسط صنعت فین تک (Fintech) بهره‌مند شود. Robo-Advisors سرویس‌های سرمایه‌گذاری آنلاین هستند که از کاربران تعدادی سؤال می‌کنند و به یک الگوریتم متکی هستند تا یک طرح سرمایه‌گذاری برای آنها بسازند.این مشاوران Robo همچنین می‌توانند تخصیص مجدد و تخصیص دارایی را اداره کنند و این خدمات به صورت خودکار استفاده می‌شود. این نیز یک سرویس فین تک (Fintech) است که برای کارآفرینان بسیار سودمند است.

حتما بخوانید: همه چیز درباره بازده سرمایه گذاری یا نرخ بازگشت سرمایه (ROI) و کاربردهای آن

شرکت‌های فین تک

فین تک (فناوری مالی) عبارت است از فناوری‌هایی که به خدمات مالی و شرکت‌ها کمک ‌می‌کنند تا جنبه‌های مالی یک تجارت را مدیریت کنند. اینها شامل نرم افزار‌‌، برنامه‌ها‌‌، فرآیندها و مدل‌های تجاری هستند. Fintech همچنین به صنعتی اشاره دارد که شرکت‌ها از فناوری‌ها و راه‌حل‌های جدید مالی برای رقابت با موسسات مالی سنتی استفاده ‌می‌کنند. غالبا اینها شرکت‌های نوپای فناوری و شرکت‌هایی هستند که از ابزارهای Fintech برای بهبود خدمات خود بهره می‌گیرند. به عنوان مثال‌‌، WeChat چینی مجموعه‌ای از برنامه‌های هلدینگ Tencent است. این سیستم عامل شامل گزینه “WeChat Payments” است که هر کاربر  (هر ماه 889 میلیون نفر از برنامه استفاده ‌می‌کنند) کارت بانکی خود را به همه توابع تجاری و حساب‌های تجاری مرتبط کرده و به “کیف پول” دسترسی دارد. آنها به تلفن‌های هوشمند خود کمک ‌می‌کنند تا هزینه بسیاری از کالاها و خدمات آفلاین و آنلاین را پرداخت کنند.

نوآوری‌های فین تک (Fintech)

آیا از توانایی تحول‌آفرین شرکت‌های Fintech برای نوآوری و تأثیرگذاری بر زندگی کاربران خبر دارید؟ طبق نظرسنجی انجام شده توسط IDB و Finnovista در سال 2018‌‌، بیش از 1100 شرکت در این بخش در آمریکای لاتین شناسایی شده‌اند‌‌، بسیاری از آنها در مراحل پیشرفته توسعه هستند و خارج از مرزهای خود فعالیت ‌می‌کنند. در اواسط آخرین بحران مالی جهانی در سال 2009‌‌، پاول ولکر‌‌، که از سال 1979 تا 1987 رئیس فدرال رزرو ایالات متحده بود‌‌، گفت که “تنها چیز مفیدی که بانک‌ها در بیست سال گذشته اختراع کرده‌اند‌‌، خودپرداز است.” از نظر فولکر چنین اظهاراتی به این دلیل بود که دستگاه خودپرداز نوعی نوآوری است که به طور مستقیم به نفع مردم است‌‌ و به آنها کمک ‌می‌کند تا در وقت خود صرفه جویی کنند و از ارزش و راحتی بیشتری برخوردار شوند. اگرچه نوآوری در خدمات مالی جدید نیست‌‌، تعداد کمی ‌از نوآوری‌ها تحولی با تأثیر مستقیم بر زندگی کاربران خدمات مالی را نشان داده‌اند.

این رابطه بین نوآوری مالی و تأثیر مستقیم آن بر مردم دقیقا یکی از کلیدهای درک این مسئله است که چرا در سالهای اخیر اینقدر در مورد پتانسیل تحول آفرین و مخل بخش فین تک (Fintech)صحبت شده است‌‌، علی رغم این واقعیت که نوآوری در خدمات مالی فی نفسه جدید است.

نوآوری‌های Fintech

اهمیت ایجاد شرکت‌های Fintech

امروزه بیش از 700 استارت آپ در بخش مالی ایالات متحده فعالیت ‌می‌کنند و تعداد آنها همچنان در حال رشد است. چنین رشد سریع با تغییر کیفی نگرش نسبت به بخش Fintech از سوی سرمایه‌گذاران و علاقه قابل توجه کاربران بالقوه‌ای که ‌می‌خواهند به راحتی‌‌، از هر جایی به خدمات مالی دسترسی پیدا کنند و برای آن کارمزد زیادی پرداخت نکنند‌‌، توضیح داده ‌می‌شود.

در بازار روسیه‌‌، روندهای مشابهی را مشاهده ‌می‌کنیم. در میان مشتریانی که ‌می‌خواهند کیفیت خدمات دریافتی خود را بهبود ببخشند‌‌، کمتر به شعب بانک‌‌، سرمایه‌گذاران مراجعه ‌می‌کنند‌‌، و اغلب به دنبال بانک‌هایی با تأمین مالی یا خرید آینده‌دارترین شرکت‌ها به سمت بخش فین تک هستند. اکثر مشتریان، بانکداری اینترنتی یا برنامه‌های کاربردی در تلفن‌های هوشمند خود را برای مدیریت امور مالی شخصی خود انتخاب ‌می‌کنند و این سرویس را ترجیح ‌می‌دهند که یا به هیچ وجه به تماس مستقیم با بانک احتیاج ندارد و یا فرصتی برای حل مشکلات به وجود آمده در چت با یک نماینده بانک را فراهم ‌می‌کند. بنابراین، ‌می‌توان مشتری مداری یک سرویس یا خدمات را در کنار دسترسی به سرمایه‌گذاری و تبلیغات‌‌، یکی از مهمترین عوامل موفقیت هر استارتاپی نامید. علاوه بر این‌‌، اینکه چگونه فناوری ‌می‌تواند به مشتری کمک کند تا حد زیادی چشم انداز آن را تعیین ‌می‌کند. این عدم وضوح در لحظه اهمیت فناوری بلاکچین برای کاربر نهایی از بسیاری جهات است که با شناخت بی قید و شرط ماهیت انقلابی این جهت‌‌، سوالات و احساسات شکاکانه زیادی را در رابطه با این فناوری ایجاد کرده است. مشتری مداری یک سرویس یا خدمات را ‌می‌توان در کنار دسترسی به سرمایه‌گذاری و تبلیغات، یکی از مهمترین عوامل موفقیت هر استارتاپی نامید. علاوه بر این‌‌، اینکه چگونه فناوری ‌می‌تواند به مشتری کمک کند تا حد زیادی چشم انداز آن را تعیین ‌می‌کند.

مطلب پیشنهادی: چگونه قیمت ‌گذاری‌های خود را بهبود ببخشیم؟

مثالهای فین تک و برخی از کاربردهای سنتی آن

  1. بسترهای نرم‌افزاری Crowdfunding

شرکت‌هایی مانند Kickstarter‌‌، Patreon‌‌، GoFundMe و … طیف وسیعی از فن آوری‌های خارج از بانکداری سنتی را نشان ‌می‌دهند. سیستم عامل‌های Crowdfunding به کاربران اینترنت و برنامه‌ها امکان ارسال یا دریافت پول از دیگران را در سیستم عامل ‌می‌دهند و به افراد یا مشاغل اجازه داده‌اند که بودجه خود را از منابع مختلف در همان مکان جمع کنند.

به جای مراجعه به یک بانک سنتی برای دریافت وام‌‌، اکنون ‌می‌توان مستقیما به سرمایه‌گذاران برای پشتیبانی از یک پروژه یا شرکت مراجعه کرد. در حالی که برنامه‌های آنها از بودجه خانواده و دوستان گرفته تا بودجه طرفداران و حامیان متغیر است‌‌، تعداد سیستم عامل‌های سرمایه‌گذاری جمعی در طول سال‌ها چند برابر شده است.

  1. بلاکچین و ارز رمزنگاری شده

ارز رمزپایه و بلاکچین نمونه‌های بارز فین تک در عمل هستند. صرافی‌های رمزنگاری شده مانند Coinbase و Gemini کاربران را به خرید و فروش ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین یا litecoin متصل ‌می‌کنند. اما علاوه بر رمزنگاری‌‌، سرویس‌های بلاکچین مانند BlockVerify با نگه داشتن اطلاعات منشأ در بلاکچین به کاهش تقلب کمک ‌می‌کنند. گرچه ارزهای رمزپایه و حتی بلاکچین ممکن است تا حدودی از موارد بحث برانگیز استفاده از فین تک باشد‌‌، اما قطعا در سال‌های اخیر بخش‌هایی از دنیای سرمایه‌گذاری را متلاطم کرده‌اند.

  1. پرداخت‌های تلفن همراه

به نظر ‌می‌رسد که همه افراد دارای تلفن هوشمند از نوعی پرداخت تلفن همراه استفاده ‌می‌کنند.  با استفاده از فناوری پیشرفته و فزاینده‌ای‌‌، خدماتی ظهور کرده‌اند که به مصرف کنندگان امکان ‌می‌دهد پول و پرداخت‌ها را بصورت آنلاین یا از طریق دستگاه‌های تلفن همراه از جمله برنامه محبوب پرداخت Venmo مبادله کنند.

  1. بیمه

فین تک حتی صنعت بیمه را مختل کرده است. در واقع‌‌، insurtech (همانطور که اصطلاحا گفته ‌می‌شود) شامل مواردی از بیمه اتومبیل گرفته تا بیمه خانه و محافظت از داده‌ها شده است. علاوه بر این‌‌، استارت آپ‌های insurtech به طور فزاینده‌ای بودجه جذب ‌می‌کنند‌‌.

  1. برنامه‌های Robo-Advising و Stock-Trading

مشاوره Robo با ارائه توصیه‌های دارایی مبتنی بر الگوریتم و مدیریت نمونه کارها که باعث افزایش کارایی و کاهش هزینه‌ها شده است‌‌، بخش مدیریت دارایی را مختل کرده است. از زمان ظهور فناوری پیشرفته‌تر که ‌می‌تواند گزینه‌های مختلف نمونه کارها را 24/7 تجزیه و تحلیل کند‌‌، موسسات مالی برای ارائه خدمات مشاوره روبو آنلاین، از جمله افرادی مانند چارلز شواب (SCHW) ، Get Report و Vanguard سازگار شده‌اند. علاوه بر این‌‌، سایر خدمات محبوب مشاوره روبو شامل Betterment و Ellevest هستند.

شاید یکی از محبوب‌ترین و بزرگترین نوآوری‌ها در فضای فین تک ، توسعه برنامه‌های تجارت سهام باشد. زمانی که سرمایه‌گذاران مجبور بودند مستقیما به یک بورس اوراق بهادار مانند NYSE یا Nasdaq مراجعه کنند‌‌، اکنون سرمایه‌گذاران ‌می‌توانند سهام را با ضربه انگشت روی دستگاه تلفن همراه خود خریداری و بفروشند، در حالی که با برنامه‌های کم هزینه و کم نظیر Robinhood یا Acorns‌‌، سرمایه‌گذاری از هر جایی با هر بودجه هرگز آسان نبوده است.

  1. برنامه‌های بودجه‌بندی

برنامه‌های بودجه بندی برای مصرف‌کنندگان یکی از رایج‌ترین کاربردهای فین تک می‌باشد که در سال‌های اخیر توانسته است به محبوبیت بالایی دست یابد. پیش از این‌‌، مصرف‌کنندگان مجبور بودند بودجه‌های خود را ایجاد‌‌، چک‌ها را جمع‌آوری یا صفحه گسترده اکسل را کنترل کنند تا از این طریق اطلاعات مالی خود را ثبت کنند. اما پس از آنکه انقلاب فین تک باعث توسعه برنامه‌های خدمات مالی شد‌‌، مصرف کنندگان ‌می‌توانند به راحتی درآمد‌‌، هزینه‌ها و سایر ابزارهای بودجه خود را که انقلابی در تفکر مصرف‌کنندگان در مورد پول خود ایجاد کرده‌اند‌‌، پیگیری کنند.

فینتو:

وب سایت خدماتی و آموزشی فینتو با ارائه خدمات و مدیریت مالی در خدمت شما عزیزان است. به منظور کسب آگاهی بیشتر در زمینه مدیریت مالی و خدمات آنها در زمینه‌های مختلف مالی و حسابداری می‌توانید به لینک ارائه شده در انتهای مقاله مراجعه بفرمایید.

نرم افزار مالی و منابع انسانی فینتو

منابع:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا