مهارت های نرم چیست و چرا مهارت های نرم اهمیت دارند

مهارت های نرم

امروز در محیط های کاری دسته دیگری از مهارت ها بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است؛ مهارت های نرم. مهارت های نرم که مهارت غیر فنی محسوب می شوند به نحوه تعامل شما با همکارانتان، چگونگی حل تعارضات، مدیریت زمان و غیره بستگی دارند. در این مقاله ضمن پاسخ به سوال مهارت نرم چیست، انواع و نمونه هایی از مهارت های نرم و همچنین راه های توسعه آن را بررسی خواهیم کرد. همراه ما باشید.

مهارت های سخت چیست؟

پیش از تعریف و توضیح در خصوص مهارت‌های نرم باید گفت که در مقابل این دسته از مهارت ها تعریفی به نام مهارت سخت وجود دارد که در اصل مهارت های فنی، دانش و تخصص فرد را در بر میگیرد.

به عنوان مثال، شنا برای یک شناگر به عنوان مهارت سخت در نظر گرفته می‌شود. این مهارت‌ها که عموما از طریق آموزش بدست می آیند، در اصل دلیل اصلی استخدام شما هستند.

حتما بخوانید: مشاور سازمانی کیست و چه تفاوتی با استراتژیست دارد

مهارت های نرم چیست؟

به طور خلاصه مهارت های نرم که گاها مهارت های بین فردی یا مهارت های اساسی نیز به آن ها گفته می‌شود، به نحوه و چگونگی انجام کار شما مربوط می شود. مهارت‌های نرم شامل مهارت های بین فردی، مهارت های ارتباطی ، مهارت شنیداری ، مدیریت زمان، همدلی و غیره است.

مدیران منابع انسانی معمولاً به دنبال افرادی با مهارت های نرم هستند؛ چرا که این دسته از افراد موجب موفقیت بیش از پیش سازمان و همچنین خود می شوند. بطور مثال ممکن است فردی در سازمان مهارت تخصصی و علمی قابل توجهی داشته باشد. اما در نقطه مقابل نمی تواند در کارهای تیمی مشارکت داشته باشد یا در مدیریت زمان دچار ضعف باشد. همین امر موجب می شود تا این فرد در حرفه خود آنطور که مورد انتظار است موفق نباشد.

چرا مهارت های نرم مهم هستند

چرا مهارت های نرم اهمیت دارند؟

امروزه مهارت‌های نرم برای کارفرمایان بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است؛ زیرا در هر شغلی لازم است تا کارمندان به نوعی با دیگران در ارتباط باشند. مهارت های نرم کمک می‌کند که شما در یک سازمان و موقعیت خاص به گونه‌ای رفتار کنید که باعث موفقیت شما شود. از دیگر دلایل مهمی که موجب می شود تا کارفرمایان به این مهارت ها توجه ویژه ای نشان دهند این است افراد با مهارت نرم بالا نسبت به سایرین سازگاری و انعطاف بیشتری خرج می دهند. جالب توجه است که این ویژگی در مشاغل مشتری محور بسیار اهمیت دارد.

مطلب پیشنهادی: موارد مهم در استخدام افراد که باید به آن دقت کنید

مهارت های نرم چگونه بدست می آیند؟

امروزه مهارت های نرم همچون مهارت های سخت آموختنی بوده و افراد می توانند با گذراندن دوره ها و شرکت در کلاس های مربوطه، مهارت نرم خود را تقویت نمایند. از سوی دیگر این دسته از مهارت ها رفته رفته با تجربیات شما نیز شکل گرفته و رشد می کنند.

برای مثال اگر شما در یک فروشگاه خرده فروشی کار کرده باشید پس مهارت همکاری و صحبت کردن شما تقویت شده است. همچنین می توانید بعضی مهارت های نرم که برای پیشرفت نیاز دارید را به وسیله تعامل با فردی که در آن موفق است کسب کنید.

حتما بخوانید: پنج مهارتی که برای موفقیت در آینده شغلی لازم دارید

انواع مهارت های نرم

در این بخش لیستی از مهمترین مهارت های نرم که کارفرمایان به دنبال آن هستند را با هم مرور می‌کنیم. این لیست شامل مهارت‌هایی است که کارفرمایان تمایل دارند فرد مورد نظر آن را داشته باشد.

سعی کنید این مهارت ها را توسعه داده و از آنها در برنامه های شغلی، رزومه و مصاحبه ها استفاده کنید.

بعضی از مهارت های نرم عبارتند از:

 • تطبیق پذیری
 • ارتباطات
 • تفکر خلاقانه
 • قابل اعتماد بودن
 • اخلاق کاری
 • کار گروهی
 • مثبت بودن
 • مدیریت زمان
 • انگیزه
 • حل مسئله
 • تفکر انتقادی
 • حل تعارض

برجسته کردن مهارت های نرم شما

وقتی متقاضی کار جدید هستید، مهارت های نرم و همچنین مهارت های خاص شغل خود را برجسته کنید. ابتدا لیستی از مهارت های نرم خود تهیه کنید و با لیست مهارت های نرم که مربوط به شغل مورد نظر شماست مقایسه کنید. برخی از این مهارت های نرم را در رزومه خود بگنجانید. همچنین چند مهارت نرم خود را که به نظر می رسد برای شغلی که متقاضی آن هستید، مهم است انتخاب کنید و در رزومه خود شواهدی ارائه دهید که نشان می دهد آن مهارت خاص را دارید.

سرانجام ، شما می توانید این مهارت های نرم را در مصاحبه های خود استفاده کنید. برای مثال با صمیمیت و برخورد خوب نشان دهید که توانایی برقراری ارتباط و اخلاق گروهی دارید و یا با صحبت در مورد آینده شغلی خود نشان دهید که انسان با انگیزه‌ای هستید.

یک راه حل هوشمندانه برای مدیریت منابع انسانی

با نرم افزار حضور و غیاب آنلاین فینتو بدون نیاز به هیچ گونه دستگاه و سخت افزاری میتوانید به راحتی تردد و حضور و غیاب پرسنل خود را کنترل کنید. با استفاده از این سیستم برای شرکت یا کسب و کار خود از وضعیت حضور و غیاب کارکنان در لحظه و هر کجا مطلع شوید و به کسب و کار خود نظم ببخشید.

سامانه حضور و غیاب آنلاین

اشتراک گذاری:

5 دیدگاه دربارهٔ «مهارت های نرم چیست و چرا مهارت های نرم اهمیت دارند»

 1. سلام ممنون بابت مطالب خوبتون.
  می خواستم بپرسم ایا واقعا قرار دادن مهارت های نرم در رزومه تاثیری هم داره؟ چون من فکر میکنم باز هم مهارت های تجربی و سابقه کار برای کافرما بیشتر اهمیت داره.

 2. مهارت های نرم جزو مهارت های اکتسابی هستن که تو زندگی شخصی و شغلیمون واقعا تاثیر میذارن
  ممنون از فینتو برای این مطلب آموزنده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا