نکات مهم تصحیح اشتباهات حسابداری و ثبت سند اصلاحی

نکات مهم تصحیح اشتباهات حسابداری و ثبت سند اصلاحی

آشنایی با اشتباهات حسابداری و ثبت سند اصلاحی

ثبت سند اصلاحی، یکی از مهمترین مراحل حسابداری است که از جنبه‌های زیادی حائز اهمیت است. با توجه به نقش بسیار مهم حسابداری در کسب و کارهای مختلف، وقوع اشتباهات در حسابداری، آسیب‌ها و خطرات جدی را برای تجارت به دنبال خواهد داشت. شناخت اشتباهات رایج در حسابداری، به شما کمک می‌کند تا روی فعالیت‌های خود تمرکز کرده و اشتباهات رایج در حسابداری را از طریق ثبت سند اصلاحی کاهش دهید.

این اشتباهات ممکن است که در امور مختلف مالی و حسابداری رخ دهد. یکی از مهمترین مشکلات ایجاد شده در اثر اشتباهات در حسابداری، انتقال نادرست داده‌ها و اطلاعات به صاحبان مشاغل است. انتقال آمار نادرست، منجر به اتخاذ تصمیمات اشتباه توسط صاحبان کسب و کار در مورد آینده مشاغل، خواهد شد. در واقع، به علت تجزیه و تحلیل‌های غلط، کسب و کار خود را در موقعیت بحرانی قرار خواهند داد. این در حالی است که از طریق روش‌های مختلفی، می‌توان نسبت به بروز اشتباهات رایج در حسابداری جلوگیری کرد. بدین منظور، باید از دقت و صحت گزارشات ارائه شده توسط حسابداران اطمینان حاصل کنید. در این مقاله، پس از ارائه نکات مهم پیرامون اشتباهات رایج در امور حسابداری، به بررسی تصحیح اشتباهات و ثبت سند اصلاحی پرداخته شده است.

آشنایی با اشتباهات رایج در حسابداری

بروز خطا و اشتباه در امور حسابداری امری رایج و طبیعی است که بروز آن اجتناب‌ناپذیر می‌باشد که با داشتن یک برنامه‌ریزی مناسب و تمرکز بر امور حسابداری، می‌توان از وقوع آنها جلوگیری کرد. همانطور که می‌دانید تصحیح اشتباهات و ثبت سند اصلاحی در مقایسه با انجام صحیح امور حسابداری، به زمان بیشتری نیاز دارد. علاوه بر این، اصلاح خطا در اسرع وقت و تصحیح بلافاصله آن، نسبت به موکول کردن این موضوع به زمان‌های بعدی، دارای ارجحیت است. به عبارت دیگر، شناسایی صحیح اشتباهات رایج در حسابداری، به شما کمک خواهد کرد تا بدون مواجه با معضلات خاص در تجارت خود، به مسیرتان ادامه داده و در وقت و هزینه صرفه‌جویی کنید. علاوه بر این، با پیشگیری از وقوع اشتباهات رایج در حسابداری، می‌توان در بازار رقابتی، به سمت اهداف تجارت حرکت کرده و رضایت مشتریان را به دست آوردید. از این رو، در ادامه این مطلب برخی از رایج‌ترین اشتباهات حسابداری آورده شده است. با شناسایی این موارد و جلوگیری از وقوع آنها می‌توانید از ضرورت انجام اموری مانند تحصیح اشتباهات در حسابداری و ثبت سند اصلاحی پیشگیری کنید. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.آشنایی با اشتباهات رایج در حسابداری

۱. عدم رعایت کردن مراحل مهم حسابداری

شناختن مراحل مختلف حسابداری و ترتیب انجام آنرها، برای رسیدگی به امور مالی از اهمیت بالایی برخوردار است. تهیه دقیق فرم‌ها و چک لیست‌های معاملات، در مراحل اولیه فرآیند حسابداری از بروز انواع اشتباهات در حسابداری و  ثبت سند اصلاحی پیشگیری خواهد کرد.

۲. عدم کنترل کردن جریان بودجه

تهیه و تنظیم گزارشات بودجه، مبنای اصلی آغاز فعالیت های مختلف در تجارت‌ است. به عبارت دیگر، تنظیم صحیح بودجه مبنای قضاوت حسابداران در مورد عملکرد شرکت خواهد بود. پیش بینی و تنظیم دقیق بودجه، علاوه بر خودداری از پرداخت‌های اضافی، برای دستیابی به اهداف مالی کسب و کار نیز مفید خواهد بود. در واقع، شما می‌توانید از این طریق، میزان اشتباهات در حسابداری را کاهش و از ضرورت ثبت سند اصلاحی پیشگیری کنید. انجام برنامه‌ریزی صحیح برای بودجه‌بندی، سرمایه‌گذاری سودآور در تجارت را به دنبال خواهد داشت. همچنین، در صورت مواجه کسب و کار با ضرر، خواهید توانست خسارت‌های احتمالی را جبران کنید.

۳. عدم وارد کردن صحیح داده‌ها

یکی دیگر از اشتباهات رایج در حسابداری، وقوع خطا به هنگام وارد کردن داده‌هاست. به طور کلی، اجتناب از وقوع خطا به هنگام وارد کردن اطلاعات توسط حسابداران ممکن نیست، اما با داشتن خط مشی مناسب می‌توان بروز خطاهای رایج در حسابداری را به حداقل مقدار ممکن رساند. با بررسی معاملات غیر معمول، می‌توان از عدم وقوع اشتباهات در حسابداری، عدم نیاز به ثبت سند اصلاحی و داشتن صحت اطلاعات وارد شده برای معاملات اطمینان حاصل کرد.

۴. عدم رعایت هماهنگی بودجه‌بندی با استراتژی‌های تجاری

یکی از اصلی‌ترین وظایف حسابداران، اطمینان از هماهنگی استراتژی‌های تجاری با بودجه‌بندی کسب و کار است، چرا که عدم رعایت هماهنگی، منجر به بروز اشتباهات در حسابداری می‌شود. بدین منظور، ضروری به نظر می‌رسد تا از همان ابتدا بودجه شرکت را لحاظ کنید. در واقع، به کمک بودجه می‌توانید به تمام اهداف تجاری خود دست یابید.

حتما بخوانید: حسابداری ابری در مقابل حسابداری سنتی

۵. عدم تهیه نسخه پشتیبان از نرم‌افزار حسابداری

به منظور پیشگیری از بروز اشتباهات در حسابداری و عدم نیاز به ثبت سند اصلاحی، حسابدار شما باید همیشه نسبت به تهیه نسخه پشتیبان از نرم‌افزارهای مربوطه اقدام کند. هر چند، بسیاری از نرم‌افزارها به صورت کاملا اتوماتیک، به پشتیبان‌گیری از اطلاعات ورودی به سیستم می‌پردازند، اما، چنانچه شرایط غیر از این باشد، ضروری است تا حسابدار نسخه پشتیبان را به صورت دوره‌ای تهیه کند. علاوه بر این، آن ها باید فایل‌های پشتیبان خود را در زمان مناسبی، مجددا بررسی کنند تا بدین ترتیب، اطمینان حاصل شود که نسخه‌های موجود با استانداردهای موردنیاز مطابق دارند.

در اکثر موارد به علت قدیمی بودن پرونده‌ها، نیازی به تهیه نسخه پشتیبان از کلیه اطلاعات نمی‌باشد. حسابداران می‌توانند با بررسی فایلهای پشتیبان، به صورت هر چه سریعتر نسبت به شناسایی مشکلات تهیه نسخه پشتیبان اقدام کنند.

نحوه اصلاح دفاتر حسابداری

۶. سپردن بیش از حد وظایف به حسابداران

برون سپاری وظایفی که دارای سود و منفعت خاصی برای تجارت نیستند، به نفع کسب و کار خواهد بود. یکی از مهمترین اشتباهات رایج در حسابداری که ضرورت ثبت سند اصلاحی را به دنبال خواهد داشت، سپردن بیش از حد وظایف به حسابداران است که تخصص لازم در این زمینه را ندارند. این امر، علاوه بر اتلاف وقت زیادی، منجر خواهد شد تا آنها نتوانند به صورت تخصصی این وظیفه مهم را انجام دهند.

به کمک برون‌سپاری وظایفی از قبیل مالیات، به حسابداران مالیاتی، علاوه بر کاهش میزان مالیات، آنها به شما اطمینان خواهند داد که اطلاعات موجود با استانداردهای مالیاتی مطابقت دارند. بدین ترتیب، علاوه بر صرفه‌جویی در زمان، حسابداران می‌توانند به امور مختلفی مانند مدیریت مالی کسب و کار خود بپردازند.

علی رغم عدم تمایل و علاقه مشاغل به برون‌سپاری وظایف مختلف، اما برون‌سپاری در امور حقوقی، حسابداری و سایر وظایف اداری، می‌تواند میزان بروز خطا و اشتباه در حسابداری و نیاز به ثبت سند اصلاحی را کاهش دهد. علاوه بر این، شما اطمینان خواهید داشت که امور تخصصی توسط افراد متخصص به بهترین شکل ممکن انجام شده است.

۷. عدم طبقه‌بندی درست درآمد و هزینه‌ها

کلیه وجوه و مبالغ وارد و یا خارج شده از یک کسب و کار، باید به شکلی صحیح دسته‌بندی شوند. حسابداران با تهیه صورت حساب درآمد و هزینه، از میزان پرداختی حساب مشتریان اطلاع پیدا می‌کنند. این در حالی است که عدم طبقه‌بندی درآمد و هزینه‌ها یکی از رایج‌ترین اشتباهات در حسابداری است که رعایت نکردن آنها، منجر به دشواری تعیین میزان مالیات در پایان دوره مالی خواهد شد. همچنین، این عدم طبقه‌بندی، تهیه اظهارنامه مالیاتی را با مشکلات جدی روبرو خواهد کرد و در نهایت منجر به اتلاف وقت حسابداران خواهد شد. با طبقه‌بندی صحیح درآمد و هزینه‌ها، می‌توانید از بروز اشتباه در حسابداری و نیاز به ثبت سند اصلاحی جلوگیری کنید.

۶. عدم اولویت‌بندی اهداف مختلف تجارت

یکی دیگر از اشتباهات در حسابداری، عدم اولویت‌بندی اهداف مختلف تجارت و تلف شدن زمان زیاد، توسط افراد تیم در هنگام بررسی بودجه در جلسات حسابداری است که خطر از دست رفتن منابع موجود را به دنبال دارد. این در حالی است که شما می‌توانید با تعیین استراتژی مناسب، اولویت اهمیت اهداف تجاری خود را تعیین و با داشتن برنامه‌ریزی دقیق، از بروز خطا در حسابداری و نیاز به ثبت سند اصلاحی جلوگیری کنید.

مطلب پیشنهادی: همه چیز در خصوص مدیریت استراتژیک و فرآیند برنامه ریزی در آن

۸. عدم درک صحیح محدودیت‌ها و منابع مشاغل

یکی دیگر از اشتباهات رایج در حسابداری، کنترل نادرست هزینه‌هاست. حسابداران موظف هستند تا صاحبان مشاغل را در جریان امور درآمد و هزینه‌ها قرار دهند. اما کنترل ناصحیح هزینه‌ها، منجر به ایجاد محدودیت‌های مالی برای شما خواهد شد. از این رو، حسابداران باید مشاوره‌های ضروری درباره هزینه‌ها را در اختیار صاحبان مشاغل قرار دهند. صاحبان مشاغل نیز باید بدانند که با هزینه‌های اضافی، دچار کمبود بودجه شده و در نهایت در وضعیت بحرانی قرار خواهند گرفت. با درک صحیح محدودیت‌ها و منابع مشاغل، می‌توانید از بروز خطا در حسابداری و نیاز به ثبت سند اصلاحی جلوگیری کنید.

۹. عدم تلاش برای جلب اعتماد مشتریان

جلب اعتماد مشتریان ثابت، برای تشویق کردن آنان به ادامه همکاری با تجارت از اهمیت بالایی برخوردار است. بدین منظور، حسابداران باید دارای ارتباطی صحیح و موثر با مشتریان خود باشند. آنها باید نقش یک مشاور را برای مشتریان ایفا کرده برای افزایش میزان رضایتمندی آنها، درخواست‌هایشان را به درستی به صاحبان مشاغل انتقال دهند. بنابراین، عدم جلب اعتماد مشتریان، یکی دیگر از اشتباهات در حسابداری است که حسابداران باید در جهت اصلاح آن تلاش کنند تا میزان نیاز به تصحیح اشتباه و ثبت سند اصلاحی را کاهش دهید. بنابراین، روابط حسابداران با مشتریان باید به گونه‌ای باشد که برای شرکت تجاری سودآور و دارای منفعت باشد، در غیر اینصورت باید در مورد انتخاب حسابدار تجدید نظر کنید.

۱۰. نادیده گرفتن انتقادات

یکی دیگر از اشتباهات در حسابداری، نادیده گرفتن انتقادات توسط برخی از حسابداران است. برای جلوگیری از بروز اشتباهات، حسابداران باید کلیه انتقادهای منفی را شنیده و در صورت به جا بودن آنها، در جهت اصلاحشان اقدام کنند. در اغلب اوقات، مشاوران مالی قادر هستند تا با ارائه راهکارها و ایده‌های مناسب از ایجاد اشتباهات و نیاز به ثبت سند اصلاحی جلوگیری کنند.

تصحیح اشتباهات حسابداری و ثبت سند اصلاحی

تصحیح اشتباهات و ثبت سند اصلاحی در حسابداری

به طور کلی، اشتباهات موجود در دفاتر حسابداری به دو گروه اصلی اشتباهات موجود به هنگام ثبت در دفتر روزنامه و اشتباهات به هنگام انتقال از دفتر روزنامه به دفاتر کل تقسیم‌بندی می‌شوند. اشتباهات به هنگام ثبت در دفتر روزنامه به شرح زیر می‌باشد:

 1. بدهکار و بستانکار کردن یک معامله به صورت نامساوی انجام و ثبت شده باشد.
 2. ثبت کردن معامله به گونه‌ای باشد که میزان مبلغ ثبت شده بیشتر یا کمتر از مقدار واقعی است.
 3. انجام آنالیز نادرست یک معامله، به نحوی که بدهکار و یا بستانکار کردن حساب‌ها به شکل اشتباه انجام شده باشد.

شرکت خود را به بهترین شکل مدیریت کنید

هر مدیر خوب نیازمند ابزاری قدرتمند است تا بتواند مجموعه خود را به بهترین شکل مدیریت کند. مجموعه نرم افزار مالی و منابع انسانی فینتو ابزاری قدرتمند است که می تواند به مدیران در کنترل کارمندان و محاسبه حقوق و دستمزد آنها کمک کند.

شما همیشه یک مدیر لایق هستید و باید بهترین ها برای شما باشد. با استفاده از نرم افزار حسابداری آنلاین فینتو کار مدیریت خود را بسیار آسان تر کنید.

نرم افزار حسابداری آنلاین فینتو

اشتراک گذاری:

2 دیدگاه دربارهٔ «نکات مهم تصحیح اشتباهات حسابداری و ثبت سند اصلاحی»

 1. الهام رمضانی

  ممنون از مطلب خوبتون
  بنده یک حسابدار تازه کار هستم که این مطلب شما کمک کرد خیلی بهتر بتونم کارهام رو کنترل کنم و اشتباهات در حسابداری رو تصحیح کنم.
  همینطور برای اینکه اشتباهاتم کمتر بشه از روی مطلبتون برای خودم یک چک لیست تهیه کردم

 2. به نظرم در حسابداری هم مثل بقیه مشاغل وقتی به روز باشی خیالت راحتتره
  خیلی از اشتباهات در حسابداری به خاطر کار با سیستم های قدیمیه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا