بیمه مشاغل آزاد چیست؟ تفاوت بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد

همان طور که می دانید انواع بیمه علاوه بر مدت زمان هر کدام از آنها مزایای خاص مربوط به خود را دارد که شامل از کارافتادگی، بازنشستگی و مستمری می شود. دو نوع بیمه خویش‌فرما و بیمه اختیاری( که شامل بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد می‌شود)، هر دو زیر نظر سازمان تامین اجتماعی هستند اما هر کدام دارای قوانین و امتیازات مرتبط به خود می‌باشند و برای افرادی انجام می شود که فاقد بیمه اجباری از طرف کارفرما می باشند. برای آشنایی با انواع بیمه های اختیاری، آزاد و اجباری و تفاوتی که باهم دارند با این مقاله همراه شوید.

بیمه مشاغل آزاد چیست؟

بیمه مشاغل آزاد یکی از بهترین عناوین بیمه است. در بیمه مشاغل آزاد به دلایلی فرد نمی تواند از نوع اجباری استفاده کند به همین دلیل باید از خویش‌فرما استفاده نماید. نوع مشاغل آزاد بیشتر مزایای نوع بیمه اجباری اعم از بازنشستگی، از کارافتادگی و درمان را شامل می شود.

از شرایط بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی این است که افرادی که از آن استفاده می کنند باید حداکثر 50 سال سن داشته باشند. بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی برای صاحبان نوع مشاغل آزاد با نرخ 12 درصد محاسبه می شود. فوت قبل و بعد از بازنشستگی با نرخ 14 درصد محاسبه خواهد شد و باید به افرادی که تحت تکفل فرد هستند حق بیمه پرداخت شود. چنانچه متقاضی مشاغل آزاد بیش از 5 سال سابقه داشته باشد، نحوه محاسبه نرخ نیز برای آنها متفاوت است. این در حالی است که این شرایط را در نوع اختیاری نمی بینید و معمولا حق بیمه تا 30 سال به صورت یکسان محاسبه می شود.

مطلب پیشنهادی: مهم ترین قوانین تامین اجتماعی برای کارمندان چیست؟

بیمه اختیاری چیست؟

این نوع بیمه برای کسانی است که بیمه خاصی را استفاده نمی‌کنند و تحت پوشش بیمه دیگری نیستند. برای این منظور متقاضی به سازمان تامین اجتماعی مراحعه کرده و قراردادی با سازمان تامین اجتماعی جهت بیمه اختیاری انعقاد می کند و مبلغ بیمه را خود شخص تعیین می کند. مثلا اگر شخص متقاضی دارای همسر و دو فرزند باشد باید هزینه سرانه 3 نفر را پرداخت کند. بیمه شده باید هر ماه مبلغ را در تاریخ مشخص شده به صندوق تامین اجتماعی واریز نماید، در غیر این‌ صورت بیمه‌ی وی باطل شده و مجددا باید ثبت نام نماید.

درمان بیمه مشاغل دارای فرانشیز می باشد یعنی در صورتی که شخص به مراکز درمانی ملکی مراجعه نماید که با این شرکت قرار داد داشته باشند باید هزینه سهم بیمار را پرداخت کند. اما اغلب هزینه های دندان پزشکی و پروتز دندان تعلق نمی گیرد. این نوع شامل بیمه بیکاری نمی شود. به همین دلیل غرامت بیکاری هم به این دوران بیمه تعلق نمی گیرد.

بیمه تامین اجتماعی

تفاوت بیمه اجباری با بیمه اختیاری و مشاغل آزاد

همانگونه که از اسم بیمه اجباری پیداست به اجباری بودن آن باز می گردد. این نوع بیمه، خویش‌فرما نیست و توسط فرد دیگری انجام می شود. این خصوصیت برای نوع بیمه اجباری دارای نتایج خاصی می باشد. شرایط آن به گونه‌ای است که تنها کار کردن یک فرد در کارگاه کافی است. در صورتی که کارگری در یک کارگاه فعالیت داشته باشد در صورتی که توسط کارفرما بیمه نشده باشد، می تواند در چارچوب قوانین خواستار حق خود باشد. در حالی که نوع خویش‌فرما شامل این قوانین نمی‌شود و فرد می تواند به اختیار خود امور را انجام دهد.

مطلب پیشنهادی: جرایم بیمه تامین اجتماعی چیست؟

از طرف دیگر بیمه اجباری مورد حمایت دولت است و فرد می تواند بر اساس مقررات دولت، مورد حمایت قضایی باشد. اما بیمه خویش‌فرما از نوع اختیاری یا مشاغل آزاد شامل این قوانین نمی شود هر چند که در قوانین تامین اجتماعی به صراحت به آن تاکید شده است اما در سطح کمتری مورد حمایت عمومی قرار می گیرد.

تفاوت بیمه اجباری با بیمه اختیاری و مشاغل آزاد

تفاوت بيمه اختياری با بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

در نوع بیمه اختیاری 26 درصد به کل خدمات تعلق می گیرد که این خدمات شامل مستمری بازنشستگی، خدمات کفن و دفن، از کار افتادگی و هزینه پروتز و اروتز می شود. اما در خدمات  صاحبان مشاغل آزاد همانطور که گفته شد کلیه آنها  تقسیم می شوند و بر اساس درصد به هر کدام هزینه تعلق می گیرد. تاکنون برای بیمه درمان مشاغل آزاد با 18 درصد توافق شده است که به صورت سرانه پرداخت می شود. این درصد بر اساس تصویب شورای عالی می باشد و برای هر فرد بر اساس میزان حقوق او مشخص می شود.

باید بدانید!
چنانچه فردی دارای نوع اجباری باشد و توسط کارگاه یا محل کارش بیمه شده باشد باید به تامین اجتماعی اطلاع دهد تا نسبت به قطع بیمه اختیاری او اقدام شود. در غیر این صورت هزینه پرداختی او پس از کسر هزینه های اداری آن مسترد می گردد.

شرایط بیمه اختیاری و مشاغل آزاد

برای نوع بیمه مشاغل آزاد در صورتی که فردی بالای 55 سال داشته باشد، باید بر اساس میزان اضافه سن او حق بیمه پرداخت نماید. برای مثال اگر درخواست کننده 57 سال داشته باشد، باید به میزان 2 سال مازاد بیمه را پرداخت نمایید. اما بیمه اختیاری دارای شرایط سنی نیست و فرد می تواند در هر شرایط سنی برای نوع اختیاری اقدام نماید. چنانچه فرد با بیمه یک بار قرارداد بسته باشد می تواند تا 3 بار قرارداد مجدد ببندد.

البته در صورتی که منقطع شده باشد دوران انقطاع جزء زمان برای یک فرد محسوب نخواهد شد.

کسانی که دارای بیمه مشاغل آزاد هستند، اگر بیش از حد معین سن داشته باشند، سوابق انتقالی از صندوق های دیگر هم محاسبه می شود. در صورتی که در نوع اختیاری این قوانین را نمی بینیم. ضمنا اگر فردی با مدارک تقلبی اقدام به اخذ نوع اختیاری کند، مزایای او قطع می شود و مجددا حق ثبت نام در تامین اجتماعی را نخواهد داشت البته این مورد با قوانین مشاغل آزاد هم خوانی دارد.

هزینه پرداختی برای بیمه اختیاری و مشاغل آزاد

هزینه پرداختی جهت بیمه اختیاری، 26 درصد از مبلغ قرارداد منعقد شده بین سازمان تامین اجتماعی و متقاضی است. هزینه پرداختی برای مشاغل آزاد بر اساس میزان حقوق دریافتی در بازنشستگی که ابتدا خود شخص تعیین کرده است، پرداخت می شود. در صورتی که شما میزان حقوق خود را در پرونده بیشتر زده باشید، باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید و میزان بازگشت پس از بازنشستگی یا فوت هم بیشتر خواهد بود.

حتما بخوانید: بیمه بازنشستگی و هر آنچه كه بايد بدانيد

نحوه ثبت نام برای بیمه مشاغل آزاد و اختیاری

نحوه ثبت نام هر دو نوع بیمه تقریبا یکسان است. متقاضی نوع اختیاری باید به سازمان تامین اجتماعی مراجعه کند که سوابق پرداخت حق او در آن متمرکز شده است و با پرکردن فرمی به همراه یک عکس رسید را به شعبه ارائه کند. پس از انجام اقدامات فوق توسط شخص، شعبه موظف است حداکثر ظرف دو ماه فرد را از نظر استحقاق یا عدم استحقاق بررسی نماید. کسانی که از این خدمات استفاده می کنند در زمان بیکاری هم شامل قوانینی می شوند که از طرف بیمه حمایت های مالی و معنوی برای آنها انجام می شود.

تهیه لیست بیمه و مالیات با فینتو

فینتو یک سیستم آنلاین برای محاسبه حقوق و دستمزد می باشد. با این سیستم شما به سادگی قادر خواهید بود تا حقوق و دستمزد کارکنان خود را با صرف کمترین زمان و پرداخت کمترین تعرفه ها،محاسبه کنید و فیش حقوقی چاپ کنید. همچنین در سیستم حقوق و دستمزد فینتو می توانید دیسکت بیمه، مالیات و بانک را به سادگی در یافت کنید. منتظر چی هستید! ثبت نام کنید و لذت ببرید.

نرم افزار حقوق و دستمزد آنلاین فینتو

اشتراک گذاری:

56 دیدگاه دربارهٔ «بیمه مشاغل آزاد چیست؟ تفاوت بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟»

 1. الان بنده 13 سال سابقه بیمه دارم و میخوام از این به بعد رو خودم رد کنم
  کسی میدونه به چه صورت میشه؟

  1. بله خوتون رو بیمه اختیاری کنید بامراجعه به کارگزاری تامین اجتماعی و مدارک شامل شناسنامه وکارت ملی و عکس 5قطعه وکارت پایان خدمت اگر فاصله اخرین پرداختی تامین اجتماعی شما کمتر از 7 ماه باشه مشکلی نداره

   1. سلام سه ماه بیمه اجباری دارم. بیمه اختیاری بهتره بشم یا مشاغل آزاد. ۲۵ ساله هستم

 2. با سلام کسی که تاکنون هیج بیمه ای نشده است و بیمه تامین اجتماعی هم پرداخت نکرده است آیا می تواند خود را بیمه تامین اجتماعی کند و چگونه باید اقدام کند ( سن 30 سال و آقا که در یک مغازه کار می کند که بیمه نشده است)

  1. اگه قبلا توسط جایی بیمه شدید بیمه اختیاری و اگه قبلا بیمه نشدید بیمه مشاغل ازاد.در حال حاظر اختیاری نرخ۲۷ درصد و مشاغل ازاد نرخ۱۸ درصده که مناسب تره

 3. مراجعه کنید به یکی شعب تامین اجتماعی
  براتون یک قرارداد بیمه مشاغل آزاد می نویسند
  بعد از اون می تونید ماهانه بیمه پرداخت کن

 4. من 28 ساله و فعلا بیکار هستم.
  به دفترتامین اجتماعی مراجعه کردم برای اینکه خودم را بیمه کنم و خودم حق بیمه را پرداخت کنم. حال که خواستم حق بیمه ام را پرداخت کنم میبینم بیمه اختیاری برایم فعال نیست و بیمه مشاغل آزاد برای من فعال گشته است.
  درحالی که فعلا هیچ شغلی ندارم.
  آیا مشکلی پیش نمی آید که نوع بیمه ام مشاغل آزاد است در حالی که بیکار هستم؟ یا که باید حتما بیمه اختیاری باشم؟

  1. میلاد بحرینی

   سلام دوست عزیز
   خیر مشکلی پیش نمیاد براتون و میتونید بعد از مدتی که بیمه مشاغل آزاد رد کردید اون رو به بیمه اختیاری تغییر بدید

 5. سلام
  همسر بنده 13 سال سابقه بیمه دارند برای بازنشستگیشون بیمه اختیاری بهتره یا اینکه مشاغل آزاد (ای رو هم بگم الان خودشون کارگاه زدن و میخوان خودشون بیمه کنن) حالا کدوم بهتره ؟ راهنمائیم کنید ممنون میشم

 6. مبلغ بازنشستگی بیمه اختیاری و اجباری با هم چقدر تفاوت داره؟
  اگر بخوایم تفاوت نکنه و در زمان بازنشستگی حقوق بالا بگیریم راهی داره؟

  1. سلام دوست عزیز
   مبلغ مستمری بسته به حق بیمه پرداختی، حقوق اعلام شده و سابقه پرداخت حق بیمه دارد و محاسبه میزان مستمری تفاوتی در بیمه های تامین اجتماعی ندارد

  1. بنی اسدی سامان

   درود
   مبلغ بیمه مشاغل آزاد بر اساس حقوق مندرج در قرارداد شما در سال 1400 محاسبه میشه.

   ولی میزان حداقل پرداختی بیمه (حداقل دستمزد) برای این نوع بیمه:

   حق بیمه مشاغل آزاد 14 درصد ( 12 درصد بیمه شده + 2 درصد دولت) برای ماه 30 روز 3,186,594 ریال و برای ماه 31 روزه 3,292,814 ریال
   حق بیمه مشاغل آزاد 16 درصد (14 درصد بیمه شده + 2 درصد دولت) برای ماه 30 روز 3,717,693 ریال و برای ماه 31 روزه 3,841,616 ریال
   حق بیمه مشاغل آزاد 20 درصد (18 درصد بیمه شده + 2 درصد دولت) برای ماه 30 روز 4,779,891 ریال و برای ماه 31 روزه-4,939,221 ریال

 7. سلام شخصي 5سال بيمه مشاغل ازاد پرداخت ميكرده اين وسط 3 ماه حق بيمه پرداخت نشده ومجدد ثبت نام كرده وبيمه اختياري رد شده اين اختلالي ايجاد نميكنه يا بهتر نبود ادامه اون بيمه مشاغل ازاد رد بشه؟ممنون ميشم راهنمايي كنيد.

 8. من میخوام بدون زمان باز نشستگی حقوقی که یک فرد با بیمه اختیاری و بیمه مشاعل ازاد فرقشون چیبه ایا اختیاری بیشتر حقوق دریافت میکنند و همین طور بیمه قالی بافان جزو کدوم دسته هستند

  1. بیمه اختیاری چون ۲۷ درصد پرداخت می کنید؛ موقع بازنشستگی هم حقوق بیشتری دریافت می کنید ولی بیمه مشاغل آزاد سه تا نرخ داره ۱۲ و ۱۴ و ۱۸ درصد و حقوق بازنشستگی کمتری نسبت به بیمه اختیاری داره.

 9. سلام . اگر من حالا بیمه مشاغل ازاد شوم . سه ماه دیگر میتوانم تبدیل به بیمه کارگران ساختمانی با کارت مهارت کنم ؟

 10. با سلام خسته نباشید سن مادرم ۵۶سال هست و بیکار و تا الان هیچ بیمه نشده و دوست داره خودش خود را بیمه کنه چه راهکاری داره ؟

  1. سلام
   میتویند براش دفترچه بیمه درمانی تحت پوشش خودتون بگیرید اگر بیمه هستین
   اما چون سنشون بالاست و سابقه ای نداشتن بعید میدونم بیمه بتوینن رد کنید
   ضمن اینکه براتون سودی هم نداره

 11. سلام بنده 26سال سابقه در شرکت داشتم و الان بدلیل عمل چشمم و دیابت نمیتونم کار کنم و میخاهم خودم بیمه واریز کنم و بازنشست بشم کدام بیمه بهتره مشاغل آزاد یا اختیاری و آیا میتنم الان درخواست بازنشستگی بدم که ئــ46سالم الان

 12. سلام.من 36 سالم است و تا کنون 1 روز هم بیمه نبودم و بیکار هستم.البته 2 سال سابقه سربازی دارم .الان از چه بیمه باید استفاده کنم و چه شرایطی دارد؟آیا تامین اجتماعی من را بیمه می کند؟با سپاس

 13. سلام وقت بخیر بنده 9 سال سابقه بیمه اجباری دارم و الان نمیدونم بیمه اختیاری شرایط بهتری برای بازنشستگی و درمان دارد یا مشاغل آزاد ؟؟
  لطفا راهنماییم کنید؟؟

  سپاس

  1. سعید قره شیخ لو

   بیمه مشاغل آزاد چند دسته داره که شامل بازنشستگی و فوت 12، 14 و 18 درصد هست
   اما بیمه اختیاری فقط حق بیمه 27 درصد داره
   با اینکه بیمه اختیاری حق بیمه بیشتری داره اما بازنشستگی بالاتری داره

 14. سلام عرض ادب.
  من کار آزاد دارم
  بیمه اختیاری باید بکنم خودم رو یا مشاغل آزاد؟
  کدوم بهتره برای درمان و بازنشستگی؟

 15. محمود باقرنیا

  سلام من ۵۷ سال سن دارم ، ۲۶ سال سابقه بیمه دارم،۵ سال هیچگونه بیمه ای نیستم، در حال حاضر راننده‌ تاکسی هستم،چه بیمه‌ای برای بنده پیشنهاد میکنید،اختیاری یا مشاغل آزاد

 16. سلام وقتتون بخیر من همسرم نزدیک 2 ساله بیمه مشاغل ازاد پرداخت میکنه منتهی وقتی به بیمارستان های دولتی مراجعه میکنیم یه مبلغی از ما دریافت میکنن .
  موبایل فروشی دارن و سربازی نرفتن خواستم ببینم اگر از طریق شرکتی براشون بیمه رد بشه چند ماه تاثیری داره یا اینکه بیمه اختیاری بهتره یا همین مشاغل آزاد بمونه ؟

 17. سلام
  وقتتون بخیر
  من 6 سال بیمه مشاغل آزاد بودم
  الان مشکل نداره از یک کارگاه برام بیمه اجباری رد بشه؟

 18. سلام ، من بیمه مشاغل آزاد دارم و سنم ۲۷ ساله ولی حق بیمه یدر هر سال ۳ ، ۴ ماه بیشتر رد نمیشه . اگه بخوام بیمه خویش فرما بشم و پوشش کامل داشته باشه چه مبلغی باید واریز کنم ؟
  چه خدماتی را شامل میشه ( بازنشستگی ، درمانی ) ؟
  تا چند سالگی باید حق بیمه پرداخت کنم ؟
  بطور کلی بیمه مشاغل آزاد بهتره یا خویش فرما

  1. آیا امکان دارد که بیمه خدمات درمانی داشته باشیم ولی بیمه خویش فرما داشته باشیم.
   چه مبلغی برای خویش فرما باید پرداخت کنیم .
   من دانشچو هستم بهترین نوع بیمه چه پیشنهاد میفرمایید . خویش فرما با مشاغل آزاد

 19. سلام. سوالی که داشتم این هست که درصد هزینه پرداختی برای بیمه اختیاری و مشاغل آزاد ثابت هست؟ یعنی اگر حقوق دریافتی پایین تر از حقوق وزارت کار باشه، کماکان 26 درصد کسر میشه؟

  1. سلام. یک سوال
   اگر بیمه مشاغل آزاد ۱۸ درصدی بشم، بعد از ۸ ماه میتونم نوع اون رو به کارگر ساختمانی یا اختیاری و یا مشاغل آزاد ۱۲ درصد تبدیل کنم؟

 20. سلام. من 10 سال سابقه بیمه مشاغل ازاد دارم. اگه در یک شرکت خصوصی مشغول به کار بشم و اون شرکت بیمه اجباری من رو رد نکنه، برای شرکت مشکلی پیش میاد؟ البته خودم میخوام که بیمه مشاغل ازاد رو ادامه بدم

 21. سلام وقت بخیر من معلم هستم نیروی آزاد و بیمه هیچ ارگان یا مدرسه و آموزشگاهی نیستم ..دوست دارم برای آینده و مستمری خودم بیمه ای رو پرداخت کنم میشه راهنمایی کنید کدوم بیمه رو واریز کنم..من ۳۵ سالمه و تهران ساکنم

 22. سلام
  همسرم ۱۰ سال بیمه داشته که شرکت پرداخت کرده براش الان ۳ سال میشه که اختیاری پرداخت میکنم خیلی هزینه ش بالای با وجود اینکه دفتر چه درمان خدماتی به اون صورت نداره الان میخوایم بیمه رو از حالت اختیاری که خودمون پرداخت میکنیم به مشاغل آزاد تغییر بدیم به نظرتون این کار صلاح هست یا همون بیمه اختیاری پرداخت بشه بدون درمان؟؟ لطفا راهنمایی م کنید

 23. لیلا سعادتمندی

  سلام. ممنون از مطالب مفیدتون
  من از کار استعفا دادم. برای بازنشستگی بهتر بیمه اختیاری مناسبتر است یا مشاغل آزاد ؟

  1. سلام‌ شمابه‌ کارکزاری‌ تامین‌ اجتماعی‌ تشریف‌ ببرین‌ وبگین‌ که‌ من‌ میخام‌ بیمه‌ اختیاری‌ ثبت‌ نام‌ کنم‌ وقتی‌ ثبت‌ نام‌ کردین‌ هرماه‌ حق‌ بیمه‌ پرداخت‌ میکنین‌ وبه‌ سابقه‌ بیستون هم‌ اضافه‌ میشه‌

 24. سلام. اگر لطف کنید تفاوت این دو نوع بیمه رو در مستمری بازنشستگی و پرداخت بیمارستانی توضیح بدید به سوال خیلیها پاسخ دادید ،ممنون

 25. سلام
  من از سال ۱۳۹۲ خودم را بیمه کردم در تامین اجتماعی
  چون هم به آن خویش فرما میگن و هم مشاغل آزاد حالا با وجود یک سال کار در شرکتی به من بیمه بیکاری نمیدهند چون هنوز رای دادگاه نیامده بنا به راهنمایی فردی رفتم ادامه بیمه ام را پرداخت کردم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا