تفاوت بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد

همان طور که می دانید انواع بیمه علاوه بر مدت زمان هر کدام از آنها مزایای خاص مربوط به خود را دارد که شامل از کارافتادگی، بازنشستگی و مستمری می شود. دو نوع بیمه خویش‌فرما و بیمه اختیاری، هر دو زیر نظر سازمان تامین اجتماعی هستند اما هر کدام دارای قوانین و امتیازات مرتبط به خود می‌باشند و برای افرادی انجام می شود که فاقد بیمه اجباری از طرف کارفرما می باشند. برای آشنایی با انواع بیمه های اختیاری، آزاد و اجباری و تفاوتی که باهم دارند با این مقاله همراه شوید.

بیمه اختیاری چیست؟

این نوع بیمه برای کسانی است که بیمه خاصی را استفاده نمی‌کنند و تحت پوشش بیمه دیگری نیستند. برای این منظور متقاضی به سازمان تامین اجتماعی مراحعه کرده و قراردادی با سازمان تامین اجتماعی جهت بیمه اختیاری انعقاد می کند و مبلغ بیمه را خود شخص تعیین می کند. مثلا اگر شخص متقاضی دارای همسر و دو فرزند باشد باید هزینه سرانه 3 نفر را پرداخت کند. بیمه شده باید هر ماه مبلغ را در تاریخ مشخص شده به صندوق تامین اجتماعی واریز نماید، در غیر این‌ صورت بیمه‌ی وی باطل شده و مجددا باید ثبت نام نماید.

حتما بخوانید: مبلغ عیدی سال ۹۹ چقدر است؟ آخرین خبر عیدی ۹۹

درمان بیمه مشاغل دارای فرانشیز می باشد یعنی در صورتی که شخص به مراکز درمانی ملکی مراجعه نماید که با این شرکت قرار داد داشته باشند باید هزینه سهم بیمار را پرداخت کند. اما اغلب هزینه های دندان پزشکی و پروتز دندان تعلق نمی گیرد. این نوع شامل بیمه بیکاری نمی شود. به همین دلیل غرامت بیکاری هم به این دوران بیمه تعلق نمی گیرد.

بیمه تامین اجتماعی

بیمه مشاغل آزاد چیست؟

مشاغل آزاد یکی از بهترین عناوین بیمه است. در مشاغل آزاد به دلایلی فرد نمی تواند از نوع اجباری استفاده کند به همین دلیل باید از خویش‌فرما استفاده نماید. نوع مشاغل آزاد بیشتر مزایای نوع بیمه اجباری اعم از بازنشستگی، از کارافتادگی و درمان را شامل می شود.

از شرایط بیمه مشاغل آزاد تامین اجتماعی این است که افرادی که از آن استفاده می کنند باید حداکثر 50 سال سن داشته باشند. بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی برای صاحبان نوع مشاغل آزاد با نرخ 12 درصد محاسبه می شود. فوت قبل و بعد از بازنشستگی با نرخ 14 درصد محاسبه خواهد شد و باید به افرادی که تحت تکفل فرد هستند حق بیمه پرداخت شود. چنانچه متقاضی مشاغل آزاد بیش از 5 سال سابقه داشته باشد، نحوه محاسبه نرخ نیز برای آنها متفاوت است. این در حالی است که این شرایط را در نوع اختیاری نمی بینید و معمولا حق بیمه تا 30 سال به صورت یکسان محاسبه می شود.

تفاوت بیمه اجباری با بیمه اختیاری و مشاغل آزاد

همانگونه که از اسم بیمه اجباری پیداست به اجباری بودن آن باز می گردد. این نوع بیمه، خویش‌فرما نیست و توسط فرد دیگری انجام می شود. این خصوصیت برای نوع بیمه اجباری دارای نتایج خاصی می باشد. شرایط آن به گونه‌ای است که تنها کار کردن یک فرد در کارگاه کافی است. در صورتی که کارگری در یک کارگاه فعالیت داشته باشد در صورتی که توسط کارفرما بیمه نشده باشد، می تواند در چارچوب قوانین خواستار حق خود باشد. در حالی که نوع خویش‌فرما شامل این قوانین نمی‌شود و فرد می تواند به اختیار خود امور را انجام دهد.

از طرف دیگر بیمه اجباری مورد حمایت دولت است و فرد می تواند بر اساس مقررات دولت، مورد حمایت قضایی باشد. اما بیمه خویش‌فرما از نوع اختیاری یا مشاغل آزاد شامل این قوانین نمی شود هر چند که در قوانین تامین اجتماعی به صراحت به آن تاکید شده است اما در سطح کمتری مورد حمایت عمومی قرار می گیرد.

تفاوت بیمه اجباری با بیمه اختیاری و مشاغل آزاد

تفاوت بيمه اختياری با بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

در نوع بیمه اختیاری 26 درصد به کل خدمات تعلق می گیرد که این خدمات شامل مستمری بازنشستگی، خدمات کفن و دفن، از کار افتادگی و هزینه پروتز و اروتز می شود. اما در خدمات  صاحبان مشاغل آزاد همانطور که گفته شد کلیه آنها  تقسیم می شوند و بر اساس درصد به هر کدام هزینه تعلق می گیرد. تاکنون برای بیمه درمان مشاغل آزاد با 18 درصد توافق شده است که به صورت سرانه پرداخت می شود. این درصد بر اساس تصویب شورای عالی می باشد و برای هر فرد بر اساس میزان حقوق او مشخص می شود.

باید بدانید!
چنانچه فردی دارای نوع اجباری باشد و توسط کارگاه یا محل کارش بیمه شده باشد باید به تامین اجتماعی اطلاع دهد تا نسبت به قطع بیمه اختیاری او اقدام شود. در غیر این صورت هزینه پرداختی او پس از کسر هزینه های اداری آن مسترد می گردد.

شرایط بیمه اختیاری و مشاغل آزاد

برای نوع بیمه مشاغل آزاد در صورتی که فردی بالای 55 سال داشته باشد، باید بر اساس میزان اضافه سن او حق بیمه پرداخت نماید. برای مثال اگر درخواست کننده 57 سال داشته باشد، باید به میزان 2 سال مازاد بیمه را پرداخت نمایید. اما بیمه اختیاری دارای شرایط سنی نیست و فرد می تواند در هر شرایط سنی برای نوع اختیاری اقدام نماید. چنانچه فرد با بیمه یک بار قرارداد بسته باشد می تواند تا 3 بار قرارداد مجدد ببندد.

البته در صورتی که منقطع شده باشد دوران انقطاع جزء زمان برای یک فرد محسوب نخواهد شد.

کسانی که دارای بیمه مشاغل آزاد هستند، اگر بیش از حد معین سن داشته باشند، سوابق انتقالی از صندوق های دیگر هم محاسبه می شود. در صورتی که در نوع اختیاری این قوانین را نمی بینیم. ضمنا اگر فردی با مدارک تقلبی اقدام به اخذ نوع اختیاری کند، مزایای او قطع می شود و مجددا حق ثبت نام در تامین اجتماعی را نخواهد داشت البته این مورد با قوانین مشاغل آزاد هم خوانی دارد.

هزینه پرداختی برای بیمه اختیاری و مشاغل آزاد

هزینه پرداختی جهت بیمه اختیاری، 26 درصد از مبلغ قرارداد منعقد شده بین سازمان تامین اجتماعی و متقاضی است. هزینه پرداختی برای مشاغل آزاد بر اساس میزان حقوق دریافتی در بازنشستگی که ابتدا خود شخص تعیین کرده است، پرداخت می شود. در صورتی که شما میزان حقوق خود را در پرونده بیشتر زده باشید، باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید و میزان بازگشت پس از بازنشستگی یا فوت هم بیشتر خواهد بود.

حتما بخوانید: بیمه بازنشستگی و هر آنچه كه بايد بدانيد

نحوه ثبت نام برای بیمه مشاغل آزاد و اختیاری

نحوه ثبت نام هر دو نوع بیمه تقریبا یکسان است. متقاضی نوع اختیاری باید به سازمان تامین اجتماعی مراجعه کند که سوابق پرداخت حق او در آن متمرکز شده است و با پرکردن فرمی به همراه یک عکس رسید را به شعبه ارائه کند. پس از انجام اقدامات فوق توسط شخص، شعبه موظف است حداکثر ظرف دو ماه فرد را از نظر استحقاق یا عدم استحقاق بررسی نماید. کسانی که از این خدمات استفاده می کنند در زمان بیکاری هم شامل قوانینی می شوند که از طرف بیمه حمایت های مالی و معنوی برای آنها انجام می شود.

نرم افزار حقوق و دستمزد آنلاین فینتو

23 دیدگاه دربارهٔ «تفاوت بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟»

 1. الان بنده 13 سال سابقه بیمه دارم و میخوام از این به بعد رو خودم رد کنم
  کسی میدونه به چه صورت میشه؟

  1. بله خوتون رو بیمه اختیاری کنید بامراجعه به کارگزاری تامین اجتماعی و مدارک شامل شناسنامه وکارت ملی و عکس 5قطعه وکارت پایان خدمت اگر فاصله اخرین پرداختی تامین اجتماعی شما کمتر از 7 ماه باشه مشکلی نداره

   1. سلام سه ماه بیمه اجباری دارم. بیمه اختیاری بهتره بشم یا مشاغل آزاد. ۲۵ ساله هستم

 2. با سلام کسی که تاکنون هیج بیمه ای نشده است و بیمه تامین اجتماعی هم پرداخت نکرده است آیا می تواند خود را بیمه تامین اجتماعی کند و چگونه باید اقدام کند ( سن 30 سال و آقا که در یک مغازه کار می کند که بیمه نشده است)

 3. مراجعه کنید به یکی شعب تامین اجتماعی
  براتون یک قرارداد بیمه مشاغل آزاد می نویسند
  بعد از اون می تونید ماهانه بیمه پرداخت کن

 4. من 28 ساله و فعلا بیکار هستم.
  به دفترتامین اجتماعی مراجعه کردم برای اینکه خودم را بیمه کنم و خودم حق بیمه را پرداخت کنم. حال که خواستم حق بیمه ام را پرداخت کنم میبینم بیمه اختیاری برایم فعال نیست و بیمه مشاغل آزاد برای من فعال گشته است.
  درحالی که فعلا هیچ شغلی ندارم.
  آیا مشکلی پیش نمی آید که نوع بیمه ام مشاغل آزاد است در حالی که بیکار هستم؟ یا که باید حتما بیمه اختیاری باشم؟

  1. میلاد بحرینی

   سلام دوست عزیز
   خیر مشکلی پیش نمیاد براتون و میتونید بعد از مدتی که بیمه مشاغل آزاد رد کردید اون رو به بیمه اختیاری تغییر بدید

 5. سلام
  همسر بنده 13 سال سابقه بیمه دارند برای بازنشستگیشون بیمه اختیاری بهتره یا اینکه مشاغل آزاد (ای رو هم بگم الان خودشون کارگاه زدن و میخوان خودشون بیمه کنن) حالا کدوم بهتره ؟ راهنمائیم کنید ممنون میشم

 6. مبلغ بازنشستگی بیمه اختیاری و اجباری با هم چقدر تفاوت داره؟
  اگر بخوایم تفاوت نکنه و در زمان بازنشستگی حقوق بالا بگیریم راهی داره؟

  1. سلام دوست عزیز
   مبلغ مستمری بسته به حق بیمه پرداختی، حقوق اعلام شده و سابقه پرداخت حق بیمه دارد و محاسبه میزان مستمری تفاوتی در بیمه های تامین اجتماعی ندارد

  1. بنی اسدی سامان

   درود
   مبلغ بیمه مشاغل آزاد بر اساس حقوق مندرج در قرارداد شما در سال 1400 محاسبه میشه.

   ولی میزان حداقل پرداختی بیمه (حداقل دستمزد) برای این نوع بیمه:

   حق بیمه مشاغل آزاد 14 درصد ( 12 درصد بیمه شده + 2 درصد دولت) برای ماه 30 روز 3,186,594 ریال و برای ماه 31 روزه 3,292,814 ریال
   حق بیمه مشاغل آزاد 16 درصد (14 درصد بیمه شده + 2 درصد دولت) برای ماه 30 روز 3,717,693 ریال و برای ماه 31 روزه 3,841,616 ریال
   حق بیمه مشاغل آزاد 20 درصد (18 درصد بیمه شده + 2 درصد دولت) برای ماه 30 روز 4,779,891 ریال و برای ماه 31 روزه-4,939,221 ریال

 7. سلام شخصي 5سال بيمه مشاغل ازاد پرداخت ميكرده اين وسط 3 ماه حق بيمه پرداخت نشده ومجدد ثبت نام كرده وبيمه اختياري رد شده اين اختلالي ايجاد نميكنه يا بهتر نبود ادامه اون بيمه مشاغل ازاد رد بشه؟ممنون ميشم راهنمايي كنيد.

 8. من میخوام بدون زمان باز نشستگی حقوقی که یک فرد با بیمه اختیاری و بیمه مشاعل ازاد فرقشون چیبه ایا اختیاری بیشتر حقوق دریافت میکنند و همین طور بیمه قالی بافان جزو کدوم دسته هستند

 9. سلام . اگر من حالا بیمه مشاغل ازاد شوم . سه ماه دیگر میتوانم تبدیل به بیمه کارگران ساختمانی با کارت مهارت کنم ؟

 10. با سلام خسته نباشید سن مادرم ۵۶سال هست و بیکار و تا الان هیچ بیمه نشده و دوست داره خودش خود را بیمه کنه چه راهکاری داره ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا