حق سنوات چیست؟+ نحوه محاسبه و تفاوت آن با پایه سنوات

حق سنوات

حق سنوات از جمله مزایایی است که پرداخت آن توسط کارفرما اجباری است و تقریبا به تمام کارگران تعلق میگیرد اما بسیاری از افراد از شرایط، نحوه محاسبه و پرداخت آن به درستی اطلاع ندارند و یا آن را با پایه سنوات اشتباه میگیرند. در این مقاله از فینتو به توضیح هر آنچه لازم است درباره حق سنوات بدانید میپردازیم، پس تا پایان همراه ما باشید.

 

حق سنوات چیست؟

حق سنوات که آن را با نام مزایای پایان خدمت هم میشناسیم، مبلغی است که در پایان هر سال کاری به کارگران تعلق میگیرد و کارفرما موظف است که هنگام پایان قرارداد با کارمند، حق سنوات او را بر اساس تعداد سال های کارکرد او حساب و پرداخت کند. بسیاری از کارفرمایان نیز حق سنوات را سالیانه پرداخت نمیکنند و هنگام پایان همکاری، سنوات تمام سال های همکاری را به صورت یکجا با کارگر تسویه میکنند.

 

میزان حق سنوات چقدر است؟

مبلغ حق سنوات برای هر سال، معادل آخرین حقوق دریافتی کارگر است. به طور مثال اگر کسی مدت یک سال در یک شرکت مشغول به کار بوده، سنوات او به اندازه یک حقوق است و مبلغ آن معادل با مبلغ آخرین ماهی است که حقوق دریافت کرده است. به همین ترتیب اگر کسی 10 سال سابقه کار داشته باشد سنوات او معادل با 10 حقوق (هر سال، یک حقوق) محاسبه خواهد شد. نکته ی مهمی که خوب است بدانید این است که اگر کسی چند سال در یک مجموعه کار کرده باشد اما سنوات دریافت نکرده باشد، هنگام قطع همکاری سنوات او می بایست به روز و مطابق با سنوات تعیین شده ی سال جاری محاسبه شود. به زبان ساده تر اگر فرض کنیم که شخصی 10 سال سنوات معوقه دارد و در سال 1401 قصد دریافت سنوات خود را دارد، مطابق با قانون کار سنوات هر 10 سال او به اندازه آخرین حقوق ماهیانه ی دریافتی او در سال 1401 محاسبه میشود.

 

سنوات به چه کسانی تعلق میگیرد؟

تقریبا می توان گفت که تمام افراد اعم از کسانی که قرارداد رسمی یا غیر رسمی یا قراردادهای پاره وقت دارند، کارگران فصلی، موقت و ساعتی و سایر افرادی که مطابق با قانون کار شاغل هستند مشمول دریافت حق سنوات هستند. نکته ای که باید به آن توجه باشید این است که است سنوات کارگران ساعتی و نیمه وقت بر اساس میانگین حقوق دریافتی آن ها در 90 روز آخر همکاری محاسبه میشود. تنها کسانی که امکان دریافت حق سنوات را ندارند دانشجویان و دانش آموزانی هستند که در مشاغل تابستانی فعالیت میکنند

 

حق سنوات برای کسانی که کمتر از یک سال سابقه کار دارند:

در بالا اشاره کردیم که حق سنوات به ازای هر سال کاری محاسبه میشود. اما لازم است بدانید که افرادی که کمتر از یک سال سابقه کار دارند نیز به تناسب مدت کارکردشان، مشمول دریافت حق سنوات هستند.

در زیر فرمول محاسبه حق سنوات را با هم میخوانیم.

نحوه محاسبه حق سنوات:

برای محاسبه حق سنوات از فرمول زیر استفاده میکنیم:

آخرین حقوق دریافتی کارگر در سال جاری را ضرب در تعداد روزهای کارکرد کرده و سپس تقسیم بر 365 میکنیم.

برای جا افتادن بهتر موضوع، بیایید این مثال را با هم مرور کنیم. اگر آخرین حقوق دریافتی شخصی 6 میلیون تومان باشد و تعداد روزهای کارکرد او کمتر از یک سال و به طور مثال 200 روز باشد برای محاسبه حق سنوات، 6 میلیون دریافتی او را در 200 ضرب میکنیم و بر 365 تقسیم میکنیم که بدین ترتیب حق سنوات او تقریبا معادل 3.287.000 هزار تومان میشود.

 

آیا مزایای رفاهی در محاسبه حق سنوات اعمال میشود؟

در پاسخ باید بگوییم که بله. در محاسبه حق سنوات به جز مبلغ حقوق دریافتی پایه، مزایایی همچون حق مسکن، حق اولاد، حق خوار و بار، هزینه ی ایاب و ذهاب و سایر مزایا محاسبه میشود. بنابراین اگر کارگر مزایای رفاهی نیز دریافت میکند در محاسبه حق سنوات به نفع او خواهد بود.

تفاوت پایه سنوات با حق سنوات

از آنجایی که پایه سنوات و حق سنوات اغلب باهم اشتباه گرفته میشوند، خوب است که در اینجا به توضیح پایه سنوات و تفاوت آن با هم حق سنوات بپردازیم

 

پایه سنوات چیست؟

مطابق با قانون کار و برای تشویق و جبران کمبود حقوق کارگران در صورتی که کارگر بیش از یک سال در یک کارگاه کار کرده باشد، به صورت روزانه مبلغی تحت عنوان پایه سنوات برای او لحاظ خواهد شد که پرداخت آن معمولا به صورت ماهانه و همراه با حقوق و یا در انتهای سال و به صورت یکجا است. مبلغ پایه سنوات هر ساله توسط شورای عالی کار اعلام میشود و کارگرانی که در طرح طبقه بندی مشاغل مشغول هستند، با توجه به اینکه در کدام دسته بندی 20 گانه قرار دارند مشمول دریافت پایه سنوات هستند.

پس متوجه شدیم که علاوه بر اینکه محاسبه و معیار حق سنوات و پایه سنوات کاملا با هم متفاوت است، پایه سنوات برخلاف حق سنوات تنها به کارگرانی تعلق میگیرد که بیش از یک سال در یک کارگاه کار کرده باشند و مبلغ آن نیز توسط شورای عالی کار تعیین میشود و برخلاف حق سنوات بستگی به حقوق توافقی بین کارگر و کارفرما و مزایای رفاهی دریافتی ندارد.

 بیشتر بخوانید: پایه سنوات چیست و چطور محاسبه میشود؟

نحوه محاسبه پایه سنوات:

برای محاسبه پایه سنوات از فرمول زیر استفاده میکنیم:

(تعداد روزهای کاری ماه×70,000) + حقوق پایه ماهانه اعلام‌شده در سال جاری =حقوق ماهانه در سال دوم

حق سنوات چیست

سوالات مهم درباره حق سنوات:

آیا میتوان از کارفرما به دلیل عدم پرداخت حق سنوات شکایت کرد؟

بله. پرداخت کارفرما مطابق قانون برای کارفرما اجباری است. بنابراین در صورتی که کارفرما از پرداخت سنوات خودداری کند کارفرما میتواند به اداره کار شکایت کند و نسبت به دریافت حق سنوات خود اقدام کند.

 

آیا نوع قطع همکاری کارفرما با کارگر تاثیری در دریافت حق سنوات دارد؟

خیر. کارگر در هر صورت مشمول دریافت حق سنوات است و قطع همکاری چه بر اثر پایان قرارداد باشد و چه اخراج، استعفا، بازنشستگی و… حق سنوات به او تعلق میگیرد

تغییر مدیرعامل شرکت تاثیری در پرداخت حق سنوات تاثیر گذار است؟

تغییر مدیرعامل یا کارفرما و همینطور بزرگی و کوچکی شرکت و سازمان هیچگونه تاثیر و ارتباطی در حق سنوات ندارد.

 

سنوات سال های قبل به مبلغ روز محاسبه میشود یا با تعرفه همان سال های گذشته؟

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم در صورتی که چند سال سنوات معوقه داشته باشید، مجموع سنوات معوقه شما مطابق با همان سالی که اقدام به دریافت سنوات کرده اید و با نرخ همان سال محاسبه میشود.

 

آیا به حق سنوات مالیات تعلق میگیرد؟

حق سنوات مبلغی است که هنگام پایان قرارداد به شخص پرداخت میشود. اگر کارگر سنوات خود را هنگام قطع همکاری دریافت کند و رابطه کاری او با شرکت به پایان برسد مشمول پرداخت مالیات برای سنوات نخواهد بود اما در صورتی که سنوات سالیانه خود را دریافت کند و همچنان به همکاری با شرکت ادامه دهد، مالیات حقوق سنوات از او کسر خواهد شد.

 

نرم افزار حقوق و دستمزد فینتو

با نرم افزار حقوق و دستمزد آنلاین فینتو میتوانید به ساده ترین روش ممکن حقوق و دستمزد پرسنل شرکت را محاسبه کنید. نرم افزار فینتو به صورت 24 ساعته و بدون هیچ محدودیتی در تعریف تعداد پرسنل به شما این امکان را میدهد تا حقوق، مزایا و کسورات کارکنان را مدیریت کنید، دیسکت های بیمه و مالیات تهیه کنید، انواع معافیت های مالی و مالیاتی را اعمال کنید، دیسکت پرداخت گروهی بانک تهیه کنید و انواع وام و مساعده را برای کارکنان تعریف کنید.

همین حالا میتوانید کار خود را با فینتو را آغاز کنید: نرم افزار حقوق و دستمزد آنلاین فینتو

اشتراک گذاری:

1 در مورد “حق سنوات چیست؟+ نحوه محاسبه و تفاوت آن با پایه سنوات”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا