حقوق و دستمزد

پایه سنوات چیست و نحوه محاسبه پایه سنوات چگونه است؟

 قشر کارگران چه در جامعه ما و چه در جوامع پیشرفته همواره با مشکلات بسیاری مواجه بوده‌اند. در کشور ما به کمک پایه سنوات میزان کمبود حقوق کارگران تا حدودی جبران می‌شود و به تقویت روحیه کارگران منجر می‌شود. البته موارد بسیار دیگری مانند حق اولاد، حق مسکن و حق خوار و بار نیز هستند که در جهت تسهیل زندگی کارگران در نظر گرفته شده‌اند تا این قشر زحمت کش از امکانات بیشتری برای زندگی آسان برخوردار باشند. برای اطلاع از زیر و بم موارد مرتبط با پایه سنوات همراه ما باشید.

پایه سنوات چیست؟

“پایه سنوات ” عبارت است از مبلغی که به صورت ماهیانه یا سالیانه به حداقل حقوق کارگرانی که بیش از یک سال مربوط به کار باشند، اعطا می‌شود. این مبلغ از طرف شورای عالی کار و به عنوان جبران کمبود حقوق به کارگران با حداقل دستمزد داده می‌شود زیرا از زمان‌های گذشته تا کنون بحث حقوق و دستمزد کارگران همواره داغ بوده و همیشه افرادی نگران این مسئله بودند. در ابتدای سال ۷۰ قانون پایه سنوات در مجلس مطرح و بررسی شد. بر طبق این قانون کارگران رسمی و یا غیر رسمی که قرارداد رسمی دارند یا ندارد مشمول قانون پایه سنوات می‌شوند.

مطلب پیشنهادی:

تفاوت بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد در چیست؟

بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد
بیمه اختیاری و بیمه مشاغل آزاد

پایه سنوات به چه کسانی تعلق می گیرد؟

پیش از سال ۹۲ این تردید وجود داشت که پایه سنوات فقط به قرارداد های رسمی تعلق می‌گیرد و یا قرارداد های غیر رسمی نیز حقی از پایه سنوات دارند؟ طی بخشنامه ای که در سال ۹۲ توسط وزارت کار به کارگاه‌ها و کارخانه‌ها فرستاده شد کارفرمایان نباید تفاوتی بین این دو گروه قائل شوند و پایه سنوات به هر دو گروه از کارگران تعلق می‌گیرد.

پایه سنوات

تسویه حساب سنوات پایه

مورد دیگری که موجبات نگرانی کارگران را فراهم آورده است مسئله تسویه حساب آن‌هاست. در هر دو صورت به کارگران حق سنوات تعلق می‌گیرد و بر اساس جدولی که وزارت کار منتشر کرده و طبق گروه بندی مشاغل، کارگران می‌توانند سنوات خود را به شرط سابقه کار یکساله دریافت کنند. در ادامه فرمول محاسبه سنوات را برای شما با ذکر یک مثال رایج آورده‌ایم.

نحوه محاسبه پایه سنوات ۹۸

محاسبه سنوات بر اساس  جدول ارائه شده و به صورت ماهیانه محاسبه می‌شود که در صورت یکساله بودن سابقه کار از آن استفاده می‌شود؛ اما در سال‌های پس از تطبیق با توجه به درصدهایی که شورای عالی کار اعلام می‌کند افزایش می‌یابند. در سال ۹۸ میزان سنوات را به صورت زیر محاسبه می‌کنند:

(تعداد روزهای کاری ماه×۲۳,۳۳۳) + حقوق پایه ماهانه اعلام‌شده در سال جاری =حقوق پایه ماهانه در سال دوم

چرا که مبلغ سنوات برای یک سال در سال ۹۸  برابر ۲۳,۳۳۳ ریال می‌باشد.

نحوه محاسبه پایه سنوات سال ۹۹

محاسبه سنوات بر اساس  جدول ارائه شده و به صورت ماهیانه محاسبه می‌شود که در صورت یکساله بودن سابقه کار از آن استفاده می‌شود؛ اما در سال‌های پس از تطبیق با توجه به درصدهایی که شورای عالی کار اعلام می‌کند افزایش می‌یابند. در سال ۹۹ میزان سنوات را به صورت زیر محاسبه می‌کنند:

(تعداد روزهای کاری ماه×۵۸,۳۳۳) + حقوق پایه ماهانه اعلام‌شده در سال جاری =حقوق پایه ماهانه در سال دوم

چرا که مبلغ سنوات برای یک سال در سال ۹۸  برابر ۵۸,۳۳۳ ریال می‌باشد.

جدول پایه سنوات روزانه

در ادامه شما جدولی را مشاهده می‌کنید که در سمت راست آن سال و در سمت چپ آن میزان پایه سنوات به ریال نوشته است و هر ساله طبق این جدول سنوات کارگران محاسبه می‌گردد:

۱۳۶۹          ۶۰

۱۳۷۰          ۶۰

۱۳۷۱           ۶۰

۱۳۷۲           ۶۰

۱۳۷۳           ۶۰

۱۳۷۴          ۱۰۵

۱۳۷۵         ۱۲۵

۱۳۷۶         ۱۲۵

۱۳۷۷         ۱۵۰

۱۳۷۷         ۱۵۰

۱۳۷۹          ۳۸۰

۱۳۸۰          ۴۷۰

۱۳۸۱          ۸۵۰

.

.

.

۱۳۹۴    ۱۰۰۰۰

۱۳۹۵    ۱۰۰۰۰

۱۳۹۶    ۱۷۰۰۰

 ۱۳۹۷    ۱۷۰۰۰

 ۱۳۹۸     ۲۳۳۳۳

                                                                                          ۱۳۹۹     ۵۸۳۳۳

برای محاسبه سنوات برای سال‌هایی غیر از سال اول باید از جدول مزد که توسط سازمان کار ارائه شده است استفاده کنید.

جدول-مقایسه-مزد-و-پایه-سنوات-گروه-های-شغلی-طبقه-بندی-مشاغل-96و97و98
جدول-مقایسه-مزد-و-پایه-سنوات-گروه-های-شغلی-طبقه-بندی-مشاغل-۹۶و۹۷و۹۸

تفاوت پایه سنوات با حق سنوات

حق سنوات را به عنوان یک کمک هزینه به میزان پایه حقوق به کارگران می‌دهند و این تنها شامل کارگرانی است که یک سال سابقه کار دارند و یا یکسال از دریافت آخرین پایه سنوات آن‌ها می‌گذرد، همان طور که در بالا هم گفتیم این حق سنوات هم به کارگران رسمی و هم به غیررسمی‌ها تعلق می‌گیرد.

اما پایه سنوات به کارگاه‌هایی که دارای دسته بندی مشاغل هستند تعلق می‌گیرد و این میزان نیز به پایه حقوق کارگرانی که در هر کدام از دسته بندی‌ها قرار دارند داده می‌شود.

مواردی که در بخشنامه شورای عالی کار در مورد پایه سنوات ذکر شده

در قسمت‌های قبلی همه چیز را در مورد پایه سنوات و حق سنوات و نحوه محاسبه آن‌ها به شما گفتیم. در ادامه به بررسی چند بند مهم از بخشنامه شورای عالی کار در رابطه با پایه سنوات می‌پردازیم:

 • پایه سنوات شامل دانشجویان و دانش آموزانی که مشاغل تابستانی دارند نمی‌شود
 • پایه‌ی سنوات با سنوات خدمت (پاداش پایان کار) متفاوت است و طبق ماده ۲۴ کارفرما موظف است معادل آخرین حقوق کارگر را به عنوان پایان کار به وی بپردازد.
 • در سال ۹۷ میزان پایه‌ی سنوات ۱۷۰۰ تومان می‌باشد که به صورت روزانه به حساب کارگران منظور شده و در پایان سال به آنان تقدیم می‌شود.
 • در سال  ۹۸ میزان پایه‌ی سنوات ۲۳۳۳۳ ریال می‌باشد که به صورت روزانه به حساب کارگران منظور شده و در پایان سال به آنان تقدیم می‌شود.
 • تعویض کارفرما ربطی به سنوات ندارد و کارفرمای جدید نیز موظف است سنوات کارگرانی را که یک سال است مشغول به کارند بپردازد.
 • به کارگران فصلی نیز با توجه به میزان کارکرد شان سنوات تعلق می‌گیرد و برای محاسبه این میزان سنوات باید به تبصره‌هایی که در این زمینه وجود دارند مراجعه کنید.
 • اگر سال ۹۸ چهارمین سال کار یک کارگر باشد علاوه بر پایه سنوات این سال مبلغ سالهای دیگر نیز به حساب وی به صورت تصاعدی منظور می‌شود.

 در انتها نیز به خاطر داشته باشید که پایه سنوات بیشتر جنبه انگیزشی برای کارگران دارد و شما با پرداخت به موقع این مبلغ می‌توانید در بهبود کیفیت کار کارگران شریک باشید؛ یکی دیگر از دلایل پرداخت پایه سنوات ایجاد تمایز در میان کارگران با سابقه و تازه کار می‌باشد.

نرم افزار حقوق و دستمزد آنلاین فینتو

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫5 نظرها

 1. سلام یک سوال داشتم
  فردی در تاریخ ۹۷/۱۱/۰۱ استخدام میشود و در تاریخ ۹۸/۱۱/۰۱ یک سال فعایت خودش انجام داده و پایه سنواتی سال ۹۸ را دریافت میکندبرای سال ۹۹ پایه سنواتی از اول فروردین برای ایشان می بایست اعمال گردد یا از تاریخ ۹۹/۱۱/۰۱؟

  1. با عرض سلام خدمت شما.
   شما میتوانید سوالاتتان را در تالار گفتمان فینتو به آدرس forum.finto.ir مطرح کنید تا برترین کارشناسان حوزه مربوطه سوالات شما را پاسخ دهند.

 2. باسلام
  خواستم بپرسم پرداخت پایه سنوات برای کلیه کارگران قابل پرداخت می باشد یا پایه سنوات به کارگاه‌هایی که دارای دسته بندی مشاغل هستند تعلق می‌گیرد .
  ما یه مجتمع تجاری هستیم که ۲۰نفر پرسنل داریم و حق بیمه از آنان کسر میشه که کار این افراد گروهی نظافت و گروه دیگر حراست و نگهبانی و تاسیسات می باشد.
  باتشکر

  1. با عرض سلام خدمت شما.
   شما میتوانید سوالاتتان را در تالار گفتمان فینتو به آدرس forum.finto.ir مطرح کنید تا برترین کارشناسان حوزه مربوطه سوالات شما را پاسخ دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن