پایه سنوات چیست و نحوه محاسبه پایه سنوات 1400 چگونه است؟

پایه سنوات چیست و نحوه محاسبه پایه سنوات چگونه است؟

 قشر کارگران چه در جامعه ما و چه در جوامع پیشرفته همواره با مشکلات بسیاری مواجه بوده‌اند. در کشور ما به کمک پایه سنوات میزان کمبود حقوق کارگران تا حدودی جبران می‌شود و به تقویت روحیه کارگران منجر می‌شود. البته موارد بسیار دیگری مانند حق اولاد، حق مسکن و حق خوار و بار نیز هستند که در جهت تسهیل زندگی کارگران در نظر گرفته شده‌اند تا این قشر زحمت کش از امکانات بیشتری برای زندگی آسان برخوردار باشند. برای اطلاع از زیر و بم موارد مرتبط با پایه سنوات همراه ما باشید.

پایه سنوات چیست؟

“پایه سنوات ” عبارت است از مبلغی که به صورت ماهیانه به حداقل حقوق کارگرانی که بیش از یک سال مربوط به کار باشند، اعطا می‌شود. این مبلغ از طرف شورای عالی کار و به عنوان جبران کمبود حقوق به کارگران با حداقل دستمزد داده می‌شود زیرا از زمان‌های گذشته تا کنون بحث حقوق و دستمزد کارگران همواره داغ بوده و همیشه افرادی نگران این مسئله بودند. در ابتدای سال ۷۰ قانون پایه سنوات در مجلس مطرح و بررسی شد. بر طبق قانون، کارگران رسمی و یا غیر رسمی که قرارداد رسمی دارند یا ندارد مشمول قانون پایه سنوات می‌شوند.

حتما بخوانید: حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۰ + جدول حقوق و دستمزد ۱۴۰۰

پایه سنوات به چه کسانی تعلق می گیرد؟

پیش از سال ۹۲ این تردید وجود داشت که پایه سنوات فقط به قرارداد های رسمی تعلق می‌گیرد و یا قرارداد های غیر رسمی نیز حقی از پایه سنوات دارند؟ طی بخشنامه ای که در سال ۹۲ توسط وزارت کار به کارگاه‌ها و کارخانه‌ها فرستاده شد کارفرمایان نباید تفاوتی بین این دو گروه قائل شوند و پایه سنوات به هر دو گروه از کارگران تعلق می‌گیرد.

تسویه حساب سنوات پایه

مورد دیگری که موجبات نگرانی کارگران را فراهم آورده است مسئله تسویه حساب آن‌هاست. در هر دو صورت به کارگران پایه سنوات تعلق می‌گیرد حتی اگر فاصله‌ای میان کارکرد آنها باشد و بر اساس جدولی که وزارت کار منتشر کرده و طبق گروه بندی مشاغل، کارگران می‌توانند سنوات خود را به شرط سابقه کار یکساله دریافت کنند. در ادامه فرمول محاسبه پایه سنوات را برای شما با ذکر یک مثال رایج آورده‌ایم.

پایه سنوات سال 1400 چطور محاسبه می شود؟

محاسبه پایه سنوات سال 1400بر اساس  جدول ارائه شده و به صورت ماهیانه محاسبه می‌شود که در صورت یکساله بودن سابقه کار از آن استفاده می‌شود؛ اما در سال‌های پس از تطبیق با توجه به درصدهایی که شورای عالی کار اعلام می‌کند افزایش می‌یابند. در سال 1400 میزان سنوات را به صورت زیر محاسبه می‌کنند:

(تعداد روزهای کاری ماه×46,666) + حقوق پایه ماهانه اعلام‌شده در سال جاری =حقوق ماهانه در سال دوم

جدول پایه سنوات روزانه

در ادامه شما جدولی را مشاهده می‌کنید که در سمت راست آن سال و در سمت چپ آن میزان پایه سنوات به ریال نوشته است و هر ساله طبق این جدول سنوات کارگران محاسبه می‌گردد:

1369          60

1370          60

1371           60

1372           60

1373           60

1374          105

1375         125

1376         125

1377         150

1377         150

1379          380

1380          470

1381          850

.

.

.

1394    10000

1395    10000

1396    17000

 1397    17000

 1398     23333

 تا قبل از تیرماه 1399     58333

بعد از تیرماه 1399        33333

 1400     46666

برای محاسبه پایه سنوات برای سال‌هایی غیر از سال اول باید از جدول مزد که توسط سازمان کار ارائه شده است استفاده کنید.

جدول پایه سنوات 1400

تفاوت پایه سنوات با حق سنوات

پایه سنوات را به عنوان یک کمک هزینه به میزان پایه حقوق به کارگران می‌دهند که معمولا با حداقل دستمزد جمع و به کارگر پرداخت می شود . پایه سنوات یک هزینه جانبی دستمزد است و تغییر میزان سالانه آن ارتباطی با افزایش دستمزد ندارد . همان طور که در بالا هم گفتیم این پایه سنوات هم به کارگران رسمی و هم به غیررسمی‌ها تعلق می‌گیرد. همچنین پایه سنوات به آن دسته از کارگاه هایی که طرح طبقه بندی مشاغل دارند بر اساس فرمول مشخص شده در بخشنامه دستمزدی وزارت کار هستند واریز می شود .

اما آن دسته از کارگاه هایی که طرح طبقه بندی مشاغل ندارند ، به شرط آن که نیروی کار دارای حداقل یک سال سابقه کار در آن کارگاه باشد ( دائم یا موقت ) مشمول حق سنوات می شود . حق سنوات و یا مزایای پایان کار در زمان اتمام کار، قطع همکاری یا پایان سال به کارگران پرداخته می شود که معادل یک ماه آخرین مزد دریافتی ثابت کارگر است.

مواردی که در بخشنامه شورای عالی کار در مورد پایه سنوات ذکر شده

در قسمت‌های قبلی همه چیز را در مورد پایه سنوات و حق سنوات و نحوه محاسبه آن‌ها به شما گفتیم. در ادامه به بررسی چند بند مهم از بخشنامه شورای عالی کار در رابطه با پایه سنوات می‌پردازیم:

 • پایه سنوات شامل دانشجویان و دانش آموزانی که مشاغل تابستانی دارند نمی‌شود
 • پایه‌ی سنوات با سنوات خدمت (پاداش پایان کار) متفاوت است و طبق ماده 24 کارفرما موظف است معادل آخرین حقوق کارگر را به عنوان پایان کار به وی بپردازد.
 • در سال  99 میزان پایه‌ی سنوات 33333 ریال می‌باشد که به صورت روزانه به حساب کارگران منظور شده و در پایان سال به آنان تقدیم می‌شود.
 • در سال  1400 میزان پایه‌ی سنوات 46666 ریال می‌باشد که به صورت روزانه به حساب کارگران منظور شده و در پایان سال به آنان تقدیم می‌شود.
 • تعویض کارفرما ربطی به سنوات ندارد و کارفرمای جدید نیز موظف است سنوات کارگرانی را که یک سال است مشغول به کارند بپردازد.
 • به کارگران فصلی نیز با توجه به میزان کارکرد شان سنوات تعلق می‌گیرد و برای محاسبه این میزان سنوات باید به تبصره‌هایی که در این زمینه وجود دارند مراجعه کنید.
 • اگر سال 1400 چهارمین سال کار یک کارگر باشد علاوه بر پایه سنوات این سال مبلغ سالهای دیگر نیز به حساب وی به صورت تصاعدی منظور می‌شود.

 در انتها نیز به خاطر داشته باشید که پایه سنوات بیشتر جنبه انگیزشی برای کارگران دارد و شما با پرداخت به موقع این مبلغ می‌توانید در بهبود کیفیت کار کارگران شریک باشید؛ یکی دیگر از دلایل پرداخت پایه سنوات ایجاد تمایز در میان کارگران با سابقه و تازه کار می‌باشد.

نرم افزار حقوق و دستمزد آنلاین فینتو

17 دیدگاه دربارهٔ «پایه سنوات چیست و نحوه محاسبه پایه سنوات 1400 چگونه است؟»

 1. مجید غلامرضائی

  سلام یک سوال داشتم
  فردی در تاریخ 97/11/01 استخدام میشود و در تاریخ 98/11/01 یک سال فعایت خودش انجام داده و پایه سنواتی سال 98 را دریافت میکندبرای سال 99 پایه سنواتی از اول فروردین برای ایشان می بایست اعمال گردد یا از تاریخ 99/11/01؟

  1. تیم تولید محتوا فینتو

   با عرض سلام خدمت شما.
   شما میتوانید سوالاتتان را در تالار گفتمان فینتو به آدرس forum.finto.ir مطرح کنید تا برترین کارشناسان حوزه مربوطه سوالات شما را پاسخ دهند.

 2. باسلام
  خواستم بپرسم پرداخت پایه سنوات برای کلیه کارگران قابل پرداخت می باشد یا پایه سنوات به کارگاه‌هایی که دارای دسته بندی مشاغل هستند تعلق می‌گیرد .
  ما یه مجتمع تجاری هستیم که 20نفر پرسنل داریم و حق بیمه از آنان کسر میشه که کار این افراد گروهی نظافت و گروه دیگر حراست و نگهبانی و تاسیسات می باشد.
  باتشکر

  1. تیم تولید محتوا فینتو

   با عرض سلام خدمت شما.
   شما میتوانید سوالاتتان را در تالار گفتمان فینتو به آدرس forum.finto.ir مطرح کنید تا برترین کارشناسان حوزه مربوطه سوالات شما را پاسخ دهند.

 3. حمیدرضاکشوری

  با سلام
  خواستم بپرسم پایه سنوات من که استخدام سال81میباشم روچطوری محاسبه کنم.
  شرکت ماطرح طبقه بندی مشاغل اجرامیشه وجزمشاغل سخت وزیان آورمی باشدواستخدام رسمی شرکت هستم.
  باتشکر

  1. ابراهیم طاهری

   جدول سنوات برای سالهای مختلف روی سایتها کامل نیست
   بهتره تا از منابع انسانی خودتون نحوه محاسبه پایه سنوات رو سوال کنید

  2. واقعا درست نیست
   این نرخهایی که برای حقوق و مزایای کارگر در نظر میگیرن حتی جوابگوی نیازهای اولیه زندگی هم نیست

   1. چی میگی مردحسابی همین حقوق ومزایای ناچیزم 10درصدکارفرماهامیدن.اداره کاراصفهان که حامی سفت وسخت کارفرماست بقیه جاهارونمیدونم چطوریه

 4. سلام
  اگر سابقه کار در پایه سنوات تاثیر داره پس چرا من که ۱۰ سال سابقه دارم با کسی که ۵ سال سابقه داره فقط ۵۰۰ هزار تومن تفاوت دریافتی داشتیم؟
  این قانونهایی که میزارن وقعا چرت هست

 5. سلام
  وقت همگی بخیر
  در صورتی که ۵ سال جایی کار کنیم و بعد از خروج از شرکت بهمون سنوات ندن باید چی کار کرد؟

 6. سلام وقت همگی بخیر
  آیا برای محاسبه پایه سنوات افراد، هرسالی را که از آن شروع به کار کرده است به طور جداگانه از بخشنامه همان سال محاسبه کرد و در آخر با هم جمع کنیم؟

 7. سلام
  وقتتون بخیر
  بنده به خاطر مشکلات شخصی مجبور شدم از محل کارم بیام بیرون و جای دیگه مشغول بشم
  و بعد از ۶ ماه دوباره به محل کار اولم برگشتم
  اما الان کارفرما سنوات من رو حساب نکرد و سابقه من رو در نظر نگرفت
  آیا این کار از لحاظ قانون درسته؟

 8. سلام
  ممنونم بابت وب سایت خوب و به روزتون
  خیلی کار قشنگی کردید که علاوه بر پایه سنوات 1400 ، پایه سنوات سالهای قبل رو هم آرشیو کردید

 9. اگر کسی ده سال سابقه داشته باشد وحق سنوات خود را دریافت کنه ایا پایه سنواتی بهش تعلق میگیرد یا هر سال دوباره از نو شروع میشود وسابقه پایه سنواتی بهش نمیدن لطفا باقانونش اعلام کنید حق ما رو ضایع میکنن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا