مالیات اجاره چیست؟ نرخ و نحوه محاسبه مالیات اجاره

مالیات اجاره

مالیات تکلیفی از جمله موارد مالیاتی مهمی است که تمام شرکت ها و اشخاص حقیقی که ملکی را اجاره کرده اند موظف به پرداخت آن هستند اما متاسفانه عده زیادی از افراد درباره مالیات بر اجاره، نحوه محاسبه و نرخ مالیات بر اجاره اطلاعات کاملی ندارند. در این مقاله از فینتو به صفر تا صد هرآنچه که لازم است درباره مالیات اجاره بدانید را برای شما آماده کرده ایم.

 

 

مالیات اجاره چیست؟

مالیات اجاره یا همان مالیات تکلیفی اجاره از انواع مالیات مستقیم است و به موجب آن شخص حقوقی مستاجر، ملزم به پرداخت مالیات تکلیفی متناسب با مبلغ اجاره ای که پرداخت میکند است تبصره 9 ماده 53 قانون مالیات مستقیم آن را اینگونه توضیح داده است: “درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره واگذار میگردد عبارت است از کل مال الاجاره اعم از نقدی و غیر نقدی پس از کسر 25% بابت هزینه ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره”

 

 

نحوه محاسبه مالیات اجاره – نرخ مالیات اجاره

به زبان ساده باهم یاد میگیریم تا گیج نشوید. برای محاسبه مالیات اجاره لازم است که مبلغ اجاره پرداختی خود را در 75 درصد ضرب کنید تا مبلغ اجاره بعد از کسر 25% هزینه استهلاک به دست بیاید. مبلغ به دست آمده مبلغی است که مشمول پرداخت مالیات است و اگر شخص حقوقی هستید 25% از این مبلغ به عنوان مالیات از شما دریافت خواهد شد و درصورتی که شخص حقیقی هستید نحوه محاسبه مالیات اجاره مانند مالیات حقوق به صورت پلکانی است که نرخ آن را در جدول زیر مشاهده میکنیم:

 

جدول مالیات اجاره 1402

 نرخ مالیات اجاره بر حسب حقیقی یا حقوقی بودن افراد مطابق با جدول زیر است.

نوع شخص مبلغ اجاره بها پس از کسر 25% به عنوان استهلاک نرخ مالیات پرداختی
حقوقی بدون محدودیت 25%
حقیقی تا 50 میلیون تومان 15%
حقیقی 50 میلیون تومان دوم 20%
حقیقی نسبت به مازاد 50 میلیون دوم و بالاتر 25%

 

در ادامه برای درک بهتر این موضوع یک مثال برای اشخاص حقوقی و یک مثال برای اشخاص حقیقی را باهم میخوانیم:

مثال مالیات اجاره برای اشخاص حقوقی:

تصور کنید که شما مبلغ 30 میلیون تومان را به عنوان اجاره پرداخت میکنید. قرار است که مطابق با آموزش بالا مبلغ مالیات اجاره آن را محاسبه کنیم

  • ابتدا 30 میلیون تومان مبلغ اجاره ماهیانه را در 75% ضرب میکنیم تا مبلغ آن پس از کسر 25% استهلاک به دست بیاید که برابر میشود با که برابر میشود با مبلغ 22.500.000 تومان.
  • مبلغ 22.500.000 تومان  مشمول پرداخت مالیات است. نرخ مالیات اجاره اشخاص حقوقی برابر است 25% است بنابراین این مبلغ را در 25% ضرب میکنیم که مساوی میشود با مبلغ 5.625.000 تومان. بنابراین مالیات بر اجاره شما برای هر ماه مساوی با مبلغ 5.625.000 تومان است. یاد گرفتید؟

 

مثال مالیات بر اجاره شخص حقیقی

تصور کنید که شما شخص حقیقی هستید و بابت ملکی که اجاره کرده اید ماهیانه 80 میلیون تومان اجاره پرداخته میکنید. قرار است باهم مالیات اجاره شما را محاسبه کنیم و همانطور که بالا نیز توضیح دادیم مالیات اجاره اشخاص حقوقی به صورت پلکانی است.

  •       ابتدا مبلغ 80 میلیون تومان را در 75% ضرب میکنیم تا مبلغ آن پس از کسر 25% هزینه استهلاک به دست بیاید که برابر میشود با 60 میلیون تومان. یعنی 60 میلیون تومان از این اجاره مشمول پرداخت مالیات اجاره است.
  •       گفتیم که مالیات اجاره اشخاص حقیقی پلکانی است و 50 میلیون اول با نرخ 15% و 50 میلیون دوم با نرخ 20% محاسبه میشود. مبلعغ اجاره بها مشمول مالیات این مثال 60 میلیون تومان است. بنابراین 50 میلیون اول با نرخ 15% و 10 میلیون باقی مانده با نرخ 20% محاسبه میشود
  •       برای محاسبه پلکان اول،  50 میلیون را در 15% ضرب میکنیم که برابر میشود با مبلغ 7.500.000 تومان
  •       مطابق با آموزش بالا، 10 میلیون باقی مانده نیز با نرخ 20% محاسبه میشود که برابر میشود با مبلغ 2 میلیون تومان
  •       حالا 7.500.000 تومان را با 2.000.000 جمع میکنیم و مبلغ کل برابر میشود با 9.500.000 تومان. یاد گرفتید؟

 

  “بیشتر بخوانید: آموزش ثبت و ارسال اظهارنامه مالیاتی (آموزش تصویری)

 

مالیات اجاره رهن کامل

تکلیف مالیات املاکی که به صورت رهن کامل اجاره شده اند چیست؟ این سوال بسیاری از افراد است که آیا به ملکی که به صورت رهن کامل اجاره شده است نیز مالیات تعلق میگیرد یا خیر؟ باید بگوییم که خیر. در ماده 53 قانون مالیات مستقیم به این نکته اشاره شده است که اگر ملک به صورت رهن تصرف (رهن کامل بدون پرداخت اجاره بها) باشد، به علت عدم وجود و پرداخت اجاره، موضوع پرداخت مالیات اجاره نیز منتفی است.

 

زمان پرداخت مالیات اجاره

موعد پرداخت مالیات اجاره کی است؟ مستاجر موظف است که مبلغ مالیات بر اجاره هر ماه را حداکثر تا پایان ماه بعد پرداخت کند و عدم پرداخت مالیات اجاره در مهلت مقرر مشمول پرداخت جریمه است.

 

بیشتر بخوانید: مالیات بر عایدی سرمایه چیست؟ جدول محاسبه ها و معافیت ها

 

پرداخت مالیات اجاره بر عهده مستاجر است یا مالک؟

پرداخت مالیات اجاره به سازمان امور مالیاتی عموما توسط مستاجر صورت میگیرد و مستاجر در موعد مقرر و توافق شده، مبلغ مالیات را از صاحب ملک دریافت میکند. دذر واقع مستاجر موظف است که با مراجعه به اداره مالیات، قبض مالیات  اجاره را دریافت کند و مبلغ آن را پرداخت نماید و سپس با ارائه قبض پرداختی به مالک، مبلغ آن  را از وی دریافت نماید.

 

دولتی ها مالیات اجاره نمیدهند!

مطابق با ماده 2 قانون مالیات مستقیم، زمانی که موجر از دستگاه های دولتی، وزرات خانه ها و شهرداری و زیرمجموعه های آن ها باشد از پرداخت مالیات اجاره معاف است.

 

جریمه عدم پرداخت مالیات اجاره

جریمه عدم پرداخت مالیات چقدر است؟ این هم از سوال های پر تکرار است زیرا که بسیاری از افراد موضوع پرداخت مالیات اجاره را نادیده میگیرند یا فراموش میکنند و بعد درگیر جریمه های آن میشوند. مهم است بدانید که جریمه عدم پرداخت مالیات اجاره در موعد مقرر برابر با 10% مالیات پرداخت نشده و 2.5% مالیات به ازای هر ماه نسبت به مدت تاخیر از سر رسید پرداخت است.

این روزها اسم مالیات به اسم سامانه مودیان گره خورده است. با استفاده از نرم افزار حسابداری آنلاین فینتو میتوانید به صورت رایگان و بدون پرداخت هزینه ای جداگانه، علاوه بر رسیدگی به تمام امور مالی و حسابداری، صورتحساب الکترونیکی خود را نیز به سامانه مودیان ارسال کنید. نرم افزار حسابداری فینتو 15 روز مهلت تست کاملا رایگان دارد و شما میتوانید همین حالا و با کلیک بر روی تصویر زیر، کار خود را با فینتو آغاز کنید

نرم افزار حسابداری آنلاین

اشتراک گذاری:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا