حسابداری

کدینگ در حسابداری و مراحل آن

در حسابداری چگونه کدگذاری می شود؟

رویداد های مالی در فرایند های حسابداری فراوان و متنوع اند.بنابراین مجبوریم این رویداد ها را دسته بندی کنیم، تا بی نظمی حاصل از تنوع و تعدد این حجم بزرگ از اطلاعات را خنثی سازیم.کدینگ حسابداری این وظیفه مهم را بر عهده گرفته و عملیات مالی را به نحو احسن دسته بندی کرده و سطوح اصلی و فرعی آنرا کدگذاری می کند.

مراحل کدینگ حسابداری:

مراحل کدینگ حسابداری

برای آشنایی شما با نحوه کدینگ در حسابداری، نمونه هایی را برایتان توضیح خواهیم داد.از آنجا که تعداد و تنوع حسابها بسیار زیاد است. متاسفانه امکان بررسی همه آنها وجود ندارد اما تمام گروه حساب ها و حساب های کل آنها را خواهیم گفت. همچنین در مرحله سوم از هر گروه حساب، یک نمونه را برایتان مثال خواهیم زد. با این مقاله همراه باشید.

حتما بخوانید: انبارگردانی چیست و چه تاثیری دارد؟

مرحله اول کدینگ:

تعیین گروه حسابها اولین بخش کدینگ محسوب می شود.در این بخش به هر گروه از حساب ها یک عدد اختصاص داده می شود که در زیر مشاهده می کنید.

کدگذاری سطح اول

 

بخش دوم کدینگ:

بخش دوم کدینگ، ریز کردن حساب های مرحله قبل به حساب های کل می باشد.یعنی به هر کدام از حساب های کل گروه های مرحله قبل، یک کد دیگر می دهیم.مثلا موجودی نقد، اولین حساب کل از گروه دارایی های جاری است بنابریان می توان به آن کد 101 داد که در آن 1 به معنای دارایی های جاری و 01 به معنای موجودی نقد می باشد.از آنجایی که ممکن است تعداد حساب های کل هر گروه بیش از 10 قلم باشد بنابراین از یک کد دو رقمی(01) استفاده کردیم.

بخش دوم کدینگ

به طور نمونه دارایی های نامشهود چهارمین حساب از گروه دارایی های غیر جاری است بنابر این کد آن به صورت 204 می باشد.2 به معنای دارایی های غیر جاری و 04 به معنای چهارمین حساب از گروه دارایی های غیر جاری.

نکته:کد سایر دارایی ها(در دارایی های غیر جاری) 299 می باشد و یک استثنی است.

دارایی غیر جاری

سود سهام پرداختنی، پنجمین حساب کل، از گروه بدهی های جاری می باشد پس کد آن 305 می شود. در اینجا نیز 3 به معنای گروه بدهی های جاری و 05 به معنای پنجمین حساب این گروه، می باشد.

بدهی جاری

حساب های کل سایر گروه ها را برای آشنایی بیشتر شما در زیر می آوریم.قاعده کد گذاری در آنها هم همانند چیزی است که توضیح دادیم.

گروه حساب بدهی های بلند مدت:

بدهی غیر جاری 

گروه حساب حقوق صاحبان سهام:

حقوق صاحبان سهام

گروه حساب درآمد ها:

درآمد ها

گروه حساب بهای تمام شده کالای فروش رفته:

بهای تمام شده

گروه حساب هزینه ها:

هزینه ها

سایر حساب ها:

سایر حساب ها

         

اکنون که با کدینگ بخش دوم حسابداری آشنا شدید، به بخش سوم، یعنی کدینگ درختی حساب های کل می پردازیم.

مرحله سوم کدگذاری:

در این مرحله هر کدام از حساب های کل را به اجزای آن تفکیک کرده و به هرکدام کدی اختصاص می دهیم. با چند مثال نحوه کدگذاری در این مرحله را توضیح می دهیم.با ما همراه باشید.

به طور مثال حساب موجودی نزد بانک ها که از گروه دارایی جاری می باشد و به آن کد 101 دادیم خود دارای هفت بخش است و بخش اول آن

موجودی نزد بانک ها نام دارد. و ممکن است ارزی یا ریالی باشد.به موجودی نزد بانکها ریالی، کد 1010101 می دهیم که 101 آن به معنای موجودی نقد و بانک، (متعلق به گروه دارایی های جاری1)و 01 اول به معنای حساب موجودی نزد بانک ها (که زیر شاخه اول موجودی نقد و بانک می باشد)و 01 دوم به معنای ریالی بودن موجودی نزد بانک است.به همین شیوه 1010102 به معنای حساب موجودی نزد بانک ها که به صورت ارزی می باشد،است.

اگر کمی گیج شده اید کافی است چند نمونه ی زیر را ببینید،اجزای کد ها را با خود تکرار کنید و کمی تامل نمایید.ما از هر گروه حساب یک نمونه مثال می زنیم تا بیشتر با مرحله سوم کدینگ آشنا شوید.

 

گروه حساب دارایی های جاری:

دارایی جاری در کدینگ درختی

از جمله زیر مجموعه های موجودی نقد و بانک،موجودی نزد تنخواه گردان است که برای رفع نیاز های کوچک روزانه و جاری شرکت به فردی که در همین راستا کار میکند،داده می شود.

گروه حساب دارایی های غیر جاری در کدینگ درختی:

 

دارایی غیر جاری در کدینگ درختی

گروه حساب بدهی های جاری :

بدهی جاری در کدینگ درختی

گروه حساب بدهی بلند مدت:

بدهی بلند مدت در کدینگ درختی

گروه حساب حقوق صاحبان سهام:

 

حقوق صاحبان سهام

گروه حساب درآمد ها در کدینگ مرحله 3:

 

 درآمد ها در کدینگ مرحله سه

گروه حساب بهای تمام شده کالای فروش رفته در مرحله 3:

 

بهای تمام شده در کدینگ درختی

مطلب پیشنهادی: عدم فعالیت شرکت‌‏ها و پیامد‏های عدم اعلام آن

گروه حساب هزینه ها در کدگذاری درختی:

 

هزینه ها در کدینگ درختی

همانطور که دیدید، هزینه حقوق و دستمزد از جمله مهمترین هزینه ها است و یکی از وظایف ساده اما حیاتی حسابداران می باشد.با پرداخت به موقع حقوق و دستمزد سطح بهره وری و کارایی شرکت بالا می رود و موجب ایجاد رابطه ای خوب بین مدیریت و کارکنان می شود. به علاوه، محاسبه درست و به موقع حقوق و دستمزد نیز می تواند به سرعت این فرایند بیافزاید.

گروه سایر حساب ها در کدگذاری درختی:

سایر حساب ها در کدگذاری

کدینگ سرفصل های معین:(مرحله چهارم)

 

سطح آخر کدینگ حسابداری، کدینگ سر فصل های معین می باشد.در این بخش سرفصل های معین به طور تفصیلی بررسی می شود.مثلا حساب سرمایه گذاری کوتاه مدت که حساب کل دارایی های جاری می باشد، خود به دو بخش معین سطح یک(سپرده سرمایه گذاری/سرمایه گذاری در سهام/سرمایه گذاری در اوراق مشارکت) و معین سطح دوبه ترتیب (سپرده کوتاه مدت/شرکت های پذیرفته شده در بورس،سایر شرکت ها/شرکت های پذیرفته شده در بورس،سایر شرکت ها) قابل تقسیم است که در بخش قبل دیدیم.

همینطور می توان به تفصیلی سطح اول مانند نام شرکت،تفصیلی سطح دوم مانند درصد سود یا نوع سهام و تفصیلی سطح سوم مانند درصد سود ممتاز اشاره کرد.

نرم افزار های مالی:

همانطور که دیدید کدینگ حسابداری کاری زمانبر و حوصله سر بر است! امروزه دیگر کسی به طور دستی اقدام به کدینگ حسابداری نمی کند و از نرم افزار های حسابداری بهره می گیرد.به هرحال این نرم افزار ها نه خسته می شوند نه حتی خطای محاسباتی از آنها سر می زند.همچنین امکان تغییرات گسترده در آنها وجود دارد و گزینه ی مناسبی برای کدگذاری حسابداری می باشند.

فینتو نرم افزاری تحت وب و آنلاین جهت آسان کردن امور حسابداری شرکت شماست.با فینتو بی نهایت کارگاه و حقوق ثبت کنید.همچنین یک ماه به طور رایگان از خدمات شبانه روزی ما بهره مند شوید.منتظر چی هستید ثبت نام کنید!

نرم افزار حقوق و دستمزد آنلاین فینتو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا