چند راه تبدیل بحران به موقعیت

چند راه تبدیل بحران به موقعیت

بحران چیست؟

بحران در واقع پیشامدی است که عموما مانند جنگ جهانی دوم، رکود بزرگ در سال 2008، بحران کرونا در حال حاضر به صورت ناگهانی رخ می‌دهد.
بحران هایی هستند که به مرور شکل می­گیرند، مانند شروع بحران افزایش قیمت دلار و طلا در چندسال گذشته.
بحران، وضعیتی خطرناک و ناپایدار برای جامعه است که همه افراد و گروه های جامعه را درگیر می­کند.
بحران ها بر حسب نوع و شدتشان اقدامات اساسی و خارق العاده می­طلبند، باعث در هم شکسته شدن روزمرگی ها و واکنش‌های گسترده شده و آسیب‌ها، تهدیدها، خطرها و نیازهای تازه‌ای به وجود می‌آورند.
واژه بحران در دل خود هم واژه «خطر» و هم «فرصت» را جای داده است.
بحران همچنان که نشانگر یک مانع، آسیب، ضایعه یا تهدید است، نشانگر فرصت برای رشد نیز هست.

آیا بحران همواره به معنای تهدید است؟

عموم مردم با شنیدن کلمه بحران سعی می­کنند تا از زیان های احتمالی در امان بمانند، چراکه همواره بحران را به عنوان یک تهدید در خاطر دارند. در عوض افرادی هستند که همواره با دید بازتری به این موضوع نگاه می کنند.
هر بحران یک سری تقاضا ایجاد کرده و یک سری از تقاضا را از بین می­برد.
اگر در بحران به دنبال استفاده از فرصت­ها هستید، تقاضاهایی که این بحران ایجاد خواهد کرد را پیش­بینی کنید. اگر پیش­بینی شما درست باشد با افزایش تقاضا قیمت کالا یا خدمت مربوطه به شدت افزایش خواهد یافت و اگر آماده باشید سود خوهید کرد.

برای درک بهتر تاثیر تقاضا بر قیمت، مقاله ما در ارتباط با بهترین زمان خرید را مطالعه کنید.

بحران های معروف جهان که در سالهای نزدیک اتفاق افتادند:

بحران های معروف جهان که در سالهای نزدیک اتفاق افتادند:

از بحران های معروفی که در تاریخ جهان ماندگار هستند، می­توان به دو نمونه جنگ جهانی دوم و یا شروع کورنا اشاره کرد.
هر کدام از این وقایع علاوه بر خسارات جانی که به انسانها وارد کردند، باعث فروپاشی زندگی مالی و اجتماعی بسیاری از افراد دیگر شدند، اما مزایای مالی زیادی نیز برای برخی به همراه داشته اند.
اگر خوب به هر یک از این وقایع دقت کنیم، متوجه وجود فرصت هایی خواهیم شد.
برای نمونه در جنگ جهانی دوم کسانی که در کار تجارت اسلحه و یا خدمات درمانی بودند، مسلما سود کلانی به دست آوردند.
کرونا نیز به همین نحو هرچند باعث از بین رفتن برخی مشاغل شد، اما کسب و کارهایی هم بودند که به رونق خوبی رسیدند.
کرونا از جمله اتفاقاتی بود که تاریخ جهان را بیش از هر حادثه ای به دو بخش قبل و بعد خود تقسیم کرد. شغل­هایی که از آنها به عنوان پردرآمدترین شغل­ها یاد می­شد، به یکباره شاکله آنها فرو ریخت و شغل هایی که تا به امروز خیلی اسمی از آنها نبود به پردرآمدترین شغل ها بدل شدند.
از میان کسب و کار های پر­رونق که متحمل زیان زیادی شدند، می­توان به دندانپزشکی اشاره کرد!
دندانپزشکان که به داشتن بالاترین درآمد ها بین اقشار مردم عادت کرده بودند، حال بعد از شیوع بیماری کرونا باید تنها به داشتن چندین بیمار انگشت شمار قناعت کنند.
در عوض با کشیده شدن پای اکثر کسب و کار ها به فضای مجازی، درآمد کسانی که در این حوزه و یا حوزه­های مرتبط مشغول بودند، افزایش قابل ملاحظه­ای داشت.

حتما بخوانید : مطلبی برای درک بهتر شوک اقتصادی کرونا ویروس

چند راه تبدیل بحران به موقعیت

بحران ها هستند که عیار یک کسب و کار را تعیین می­کنند.
اگر کسب و کاری در یک زمان بسیار مناسبی از جهات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و… رشد کرده باشد، هرچند بزرگتر شده و موفقیت هایی را کسب کرده باشد، بازهم نمیتوان آن را با کسب و کار هایی هم‌تراز دانست که در شرایط بحران توانسته باشند خود را حفظ کنند.
تا اینجا متوجه شدید که نه تنها میتوانید در بحران ها ضرر کمتری متحمل شوید، بلکه می­توانید سود کلانی از شرایط پیش آمده با این بحران بدست آورید، اما چگونه؟ هوشمندی را جایگزین برنامه‌ریزی کنید.
از برنامه‌ریزی و هدفگذاری قطعی و عددی دوری کنید چراکه شما را از هوشمندی و امکان شناسایی فرصت ها و ایده های تازه، دور می­کند.
کسب و کار، شرکت شما و اقتصاد رفتارشان همانند یک موجود زندست! با آنها باید مثل یک موجود زنده رفتار کنید نه یک ساختمان یا ماشین.
نمونه های زیادی از کسب و کار­ها را می­توان نام برد که با استفاده صاحبانشان از هوشمندی، از بزرگترین رکود ها و بحران­ها سربلند بیرون آمده اند و نه تنها متحل ضرری نشده اند بلکه شرکت آنها بسیار بزرگتر نیز شده است. شما نیز میتوانید با تمرین به این هوشمندی برسید.

فینتو:

رابط کاربری آسان و ساده فینتو باعث می شود، همه افراد با هر دانش حسابداری به راحتی امور حسابداری  مربوط به کارگاه خود مانند محاسبه حقوق و دستمزد، تهیه دیسکت های بانک و بیمه و مالیات، امور مالی تنخواه گردان و غیره را انجام داده، در وقت و هزینه خود نیز صرفه جویی نمایند.ثبت نام کرده و یک ماه به طور رایگان از این امکانات لذت ببرید.
نرم افزار تنخواه گردان آنلاین فینتو

اشتراک گذاری:

2 دیدگاه دربارهٔ «چند راه تبدیل بحران به موقعیت»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا