مالیات

مزایا و تسهیلات مالیاتی برای صاحبان مشاغل در قانون مالیات های مستقیم

بر خود لازم دانستیم تا در قالب این مقاله تلاشی در جهت آشنا و آگاه سازی صاحبان مشاغل و فعالین اقتصادی با وظایف، مزایا، تسهیلات و معافیت های مالیاتی ایشان در قانون مالیات های مستقیم داشته باشیم. پیشنهاد می کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

لزوم طرح، شکل گیری و به اجرا درآمدن قانون مالیات های مستقیم

همه ما بر این مطلب واقفیم که در هر کشوری در هر برهه ای از زمان مجموعه ای از قوانین و مقررات در راستای بهبود عملکرد ارگان ها و نیز به منظور بهره وری کل جامعه طرح و تصویب می شوند تا از آثار و نتایج آن‌ ها کل ارکان اجتماع برخوردار شوند و عدالت در حیطه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و … در سرتاسر جامعه به اجرا درآید. بالطبع قانون مالیات های مستقیم نیز به دنبال هدفی مشابه، مطرح و به تصویب قانون گذاران رسید.

قانون مالیات های مستقیم

مزایای اجرای قانون مالیات های مستقیم برای جامعه

از مزایای دریافت مالیات های مستقیم بواسطه قانون مالیات های مستقیم توسط دولت، می توان به کمک به دولت در راستای تأمین هزینه های اقدامات خود نام برد؛ ضمن اینکه بخشی از این مالیات ها صرف تأمین سرمایه در بخش های دیگر مفید،برای جامعه فایده خواهد شد. همچنین فعالین اقتصادی با فراغ بال بیشتری به فعالیت های خود در چارچوب قانون ادامه خواهند داد و توزیع ثروت در جامعه با اجرایی شدن این قانون شکل متعادل تری به خود خواهد گرفت و شاهد توسعه اقتصادی در بخش های مختلف جامعه خواهیم بود که بازتاب آن به زندگی و معیشت کل آحاد جامعه باز می گردد.

قانون مالیات های مستقیم

لزوم آگاه سازی صاحبان مشاغل از قانون مالیات های مستقیم

با توجه به گزارشاتی که از طریق رسانه های مالیاتی کشور واصل شده است، آگاه سازی مؤدیان محترم مالیاتی نسبت به قانون مالیات های مستقیم در جهت عمل به تکالیف مالیاتی خود در حیطه فعالیت های اقتصادی و نیز برخورداری از مزایا و معافیت های قانونی که قانون گذار در مواد قانون مالیات های مستقیم برای این دسته از افراد در نظر گرفته است و صد البته عدم تخصیص جریمه به‌ واسطه عدم عمل به قانون، کمک شایان و قابل توجهی به مؤدیان گرامی می نماید.

قانون مالیات های مستقیم

فصول مرتبط با تسهیلات و مزایای در نظر گرفته شده برای صاحبان مشاغل از قانون مالیات های مستقیم

در کلیات قانون مالیات های مستقیم در غالب مواد و تبصره هایی پیرامون بحث تسهیلات و معافیت های مالیاتی، قوانین و مطالبی آورده شده است. همچنین در فصل چهارم از باب سوم قانون مالیات های مستقیم که مشتمل بر ۹ ماده و ۱۱ تبصره می باشد نیز در حوزه مالیات بر درآمد مشاغل و تکالیف و حقوق آنان، قوانینی اختصاص داده شده است. بهتر است بدانید یکی از مطالب پوشش داده شده در این فصول راجع به اشخاصی می باشد که در زمره مودیان مالیاتی محسوب می شوند و بر این اساس از درآمد حاصل از فعالیت های اقتصادی این اشخاص و نیز تکالیفی که نسبت به سازمان امور مالیاتی کشور دارند هم صحبت به میان آمده است.

در بخش های انتهایی فصل چهارم از باب سوم نیز از مطالبی مرتبط با امتیازات و معافیت‌ هایی که برای صاحبان مشاغل در نظر گرفته شده است، صحبت به میان آمده است.

قانون مالیات های مستقیم

وظایف و تکالیف فعالین اقتصادی و صاحبان مشاغل

تکالیف بسیاری در مفاد قانون مالیات های مستقیم بر عهده فعالین اقتصادی قرار گرفته است که لازم است این دسته از اشخاص از این وظایف آگاه شده و توجه خود را به اجرای صحیح این قوانین معطوف نمایند. خلاصه ای از کلیات این قانون و مواد آن در ذیل ذکر شده است:

 1. نگهداری اسناد و مدارک: فعالین اقتصادی موظف می باشند تا از اسناد و مدارک و قراردادهای کاری خود طبق شرایط و ضوابط مشخص شده، به منظور شفاف سازی درآمد مشمول به مالیات، نگهداری نموده و در موعد مقرر اظهارنامه مالیاتی خود را بر اساس این مدارک تنظیم و ارسال نمایند.
 2. مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی مشاغل: بر اساس مفاد مندرج در قانون مالیاتی مستقیم کشور تمامی صاحبان مشاغل مکلف می باشند تا فهرست ها و گزارشات مالیاتی مربوط به یک سال اقتصادی خود را به صورت مشخص شده و صریح بر اساس نوع فعالیت شغلی و محل صورت گرفتن فعالیت، طبق دستورالعمل های مشخص تنظیم نموده و در انتهای مهلت تعیین شده برای هر سال مالی تحویل نمایند.
 3. مهلت قانونی اعلام شروع فعالیت: فعالین اقتصادی و صاحبان مشاغل مکلف می باشند تا ظرف مدت چهار ماه از آغاز فعالیت اقتصادی خویش، نوع فعالیت و محل فعالیت و هر آنچه مرتبط با حیطه فعالیت اقتصادی خود می باشد را به صورت کتبی تهیه نموده و به حوزه مالیاتی محل خود تحویل نمایند.

قانون مالیات های مستقیم

تسهیلات و مزایا

به منظور تکریم مؤدیان محترم مالیاتی در راستای هر چه بهتر انجام دادن تکالیف مالیاتی در حیطه فعالیت های اقتصادی، قانون گذار تسهیلات و مزایایی را برای آن دسته از اشخاصی که توجه و اهمیت لازم را به انجام مفاد قانون مالیات مستقیم ابراز می دارند، در نظر گرفته است. در زیر به خلاصه ای از کلیات این قانون و مواد آن اشاره کرده ایم:

 1. میزان معافیت صاحبان مشاغل: آن دسته از صاحبان شغل که اظهارنامه مالیاتی خود را طبق ضوابط مشخص شده و در مهلت مقرر تنظیم و ارائه نمایند، از معافیت در مالیات تا مقدار مشخص شده در موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات های مستقیم بهره مند شده و به مازاد درآمد سالانه آن ‌ها طبق ماده ۱۳۱ قانون مالیات های مستقیم، مالیات تعلق خواهد گرفت.
 2. جایزه خوش حسابی: به آن دسته از فعالین اقتصادی که طی سه سال متوالی تکالیف مالیاتی خود را به شیوه صحیح و در موعد مقرر انجام داده باشند و صحت امور مالیاتی آن‌ ها تأیید شده باشد مشمول جایزه ای برابر با پنج درصد (۵%) از اصل مالیات سه سال متوالی ذکر شده خواهند بود و علاوه بر آن استفاده از مزایای ذکر شده در ماده (۱۹۰) قانون مالیات های مستقیم نیز به عنوان جایزه خوش حسابی از محل دریافتی های جاری پرداخت می شود یا در حساب سال های بعد ایشان لحاظ خواهد شد. (طبق ماده ۱۸۹)
 3. مزایای موضوع ماده ۱۹۰ ق م م: چنانچه شخصی از صاحبان مشاغل مالیات عملکرد سال مالی خود را قبل از موعد مقرر پرداخت نماید، به ازای ماه های باقی مانده از موعد مشمول جایزه ای معادل یک درصد از هر ماه تا موعد مقرر خواهد شد.

قانون مالیات های مستقیم

 جرائم مالیاتی صاحبان مشاغل

در صورتی که به علت عدم آگاهی از قانون مالیات های مستقیم یا دلایل عمدی و یا هر علت دیگری ممانعتی در راستای اجرای صحیح تکالیف از جانب صاحبان مشاغل صورت گیرد، طبق قانون با متخلف برخورد خواهد شد و فرد متخلف مشمول جریمه قرار خواهد گرفت. جریمه هایی همچون:

 1. جریمه دیرکرد
 2. جریمه عدم تسلیم اظهارنامه
 3. جریمه عدم ارائه دفاتر و اسناد حسابداری
 4. جریمه تخلف در قبال اشخاص ثالث
 5. و … .

 

جهت مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مالیات می توانید این مقالات را مشاهده نمایید:

نتایج زیانبار فرار مالیاتی در اقتصاد کشور

آثار سوء فاکتورهای صوری در اقتصاد کشور

قبل از اعتراض مالیاتی چه مراحلی را باید طی کنیم؟

نرم افزار تنخواه گردان آنلاین فینتو

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن