منابع انسانی

تاریخچه منابع انسانی و وظایف مدیر منابع انسانی

منابع انسانی

منابع انسانی عامل توسعه و خلق ارزش یک سازمان محسوب می‏‌شوند.کارکنان شما بزرگترین سرمایه‌‏تان هستند؛ به همین دلیل یکی از راه‌‏ها برای پیشبرد اهداف شرکت، توجه به اهمیت مدیریت منابع انسانی است. در این مقاله سعی می‌کنیم دلایل این اهمیت را بررسی کنیم.

در ابتدا  لازم است با مفهوم منابع انسانی و تاریخچه پیدایش آن آشنا شویم:

تاریخچه منابع انسانی

ویلیام تریسی، در واژه‏‌نامه منابع‌انسانی، آن را به عنوان افرادی که کار می‌‏کنند و سازمان را به فعالیت می‏‌اندازند معرفی می‏‌کند.

جان کامنز، اقتصاددان پیشرو، برای اولین بار اصطلاح منابع‌انسانی را در کتاب خود <<توزیع ثروت>> که در سال ۱۹۸۳ منتشر شد، به کار برد؛ این اصطلاح تا قرن نوزدهم به روابط بین کارمند و کارفرما گسترش یافت.

کارکنان یا پرسنل یک شرکت به گروه یا افرادی می‏‌گویند که در استخدام آن شرکت بوده و می‌‏توانند به ازای کار خود دست‏مزد دریافت کرده یا نکنند. ارتباط کارکنان با محل کارشان انواع مختلفی دارد مانند استخدام رسمی، قرارداد ساعتی، روزمزد و…

منابع‌انسانی بخش مهمی از مدیریت سازمانی محسوب می‌‏گردد. نحوه مصاحبه و استخدام، نحوه مدیریت پرسنل، موارد انگیزشی یا تنبیهی در این مبحث جای می‏‌گیرد. در واقع یکی از پایه‏‌های موفقیت یک سازمان منابع‌انسانی آن است که به دلیل اهمیت این موضوع رشته دانشگاهی با عنوان مدیریت منابع‌انسانی در تمامی دانشگاه‌‏های معتبر تعریف شده است.

حتما بخوانید: مراحل اصولی استخدام و جذب منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی چیست و چه نقشی دارد؟

مدیریت منابع‌انسانی محصول جنبش روابط بشری در اوایل قرن بیستم می‏‌باشد، زمانی که محققان شروع به مستند سازی روش‏‌های ایجاد ارزش‏‌های کسب‏‌و‌کار به وسیله‏‌ی مدیریت استراتژیک نیروی کار می‏‌کردند.

در محیط کاری فعلی، تمام شرکت‏‌های جهانی بر ابقای استعداد و آگاهی نیروی کار تمرکز دارند. در واقع  تمام شرکت‏‌ها می‏‌کوشند تا ترک خدمت کارکنان را با پیشنهاد دادن مزایای جذاب به آن‏ها، کاهش دهند و آگاهی آنان را نیز ارتقاء ببخشند.

نقش مدیریت منابع‌انسانی با کارآیی، اثربخشی و بهره‏‌وری هر سازمان گره خورده است. کارآیی و اثربخشی که می‌‏تواند بقای سازمان را حفظ کند و راهکاری برای کسب مزیت رقابتی باشد.

مدیر منابع‌انسانی به عنوان یک راهنما و تسهیل کننده در همکاری با کارکنان به منظور دست‏یابی به حداکثر بازده ممکن در سرمایه‏‌گذاری بر سرمایه‌‏ی انسانی شرکت عمل می‏کند.

 مدیریت منابع انسانی طی پنج واقعه تاریخی ایجاد گردید

تاریخچه مدیریت منابع‌انسانی را می‏‌توان به دو دوره تقسیم کرد:

 • دوره پیش از انقلاب صنعتی
 • برده‌‏داری( انسان‏‌ها مانند شیء قابل خرید و فروش بودند)
 • ارباب رعیتی( رعیت به زمین و زمین به ارباب تعلق داشت)
 • استاد و شاگردی( کارگران با شاگردی در کارگاه حرفه‌‏آموزی می‏‌کردند)
 • دوره پس از انقلاب صنعتی
 • مکتب مدیریت علمی (مدیریت نیروی انسانی)
 • نهضت‏‌های کارگری( جنبش و اعتصابات کارگران)
 • مکتب روابط انسانی( مدیریت منابع انسانی)

سیرتحولات مدیریت منابع‌انسانی و تاریخ وقوع آنها را در شکل زیر مشاهده می‏‌کنید:

سیر تحول منابع انسانی به روایت تصویر

وظیفه مدیر منابع انسانی چیست؟

تحقیقات نشان می‏دهد که، شش فعالیت کلیدی مرتبط با افراد شناخته شده است که منابع‌انسانی باید به طور موثر برای ارزش‏ افزوده یک شرکت به آن توجه کنند.

این شش وظیفه به شرح زیر هستند:

 • مدیریت موثر و مبتنی بر افراد
 • ارزیابی عملکرد
 • گسترش مواردی که عملکرد فردی و سازمان را ارتقاء می‏دهد.
 • افزایش نوآوری، خلاقیت و انعطاف پذیری لازم برای افزایش رقابت.
 • مدیریت پیاده‏سازی و ادغام فناوری از طریق بهبود کارایی، اموزش و ارتباط با کارکنان
 • اعمال رویکرد‏های جدید در طراحی فرآیند کار، برنامه‏ریزی،توسعه حرف‌ه‏ای و تحرکات بین سازمانی.

وظایف مدیریت منابع انسانی

برای تحقق اهداف مدیریت منابع‌انسانی که در راستای تحقق اهداف سازمان می‌‏باشد نیاز است فرآیند‏هایی تعریف شده و صورت گیردکه این فرآیند‏ها را درشکل بالا مشاهده می‏کنید.

نتیجه عملکرد مدیریت منابع‌انسانی:

 • تولید وکارآیی بیشتر
 • افزایش کیفیت زندگی کاری کارکنان
 • ایجاد جوی مناسب و مطلوب در سازمان

 

جمع بندی:

شکی نیست که در محیط کسب و کار متلاطم و آشفته امروزی، بنگاه‏‌ها باید نوآور باشند. استراتژی و شیوه‏‌های مدیریت کسب و کار‏ها باید همگام با تغییرات باشد. لذا این‏جاست که نقش مدیریت منابع انسانی در تضمین موفقیت سازمان اهمیت ویژه‏‌ای پیدا می‏کند. البته، جای تاسف دارد که به این موضوع به خصوص در کسب‏‌و‌کار‏های کوچک کمتر توجه می‌‏شود. باید بدانید که منابع انسانی در هر سازمانی که بیش از یک عضو داشته باشد معنا دارد و نیروی انسانی اجزای زنده و پویای پیکر هر کسب‌‏و‌کاری هستند. سلامت و عملکرد درست تک به تک افراد، تاثیر مستقیم روی نتایج کل کسب‏‌و‌کار دارد بنا بر‏این دست کم گرفتن اهمیت این موضوع حتی در دنیای ربات های امروز می‏‌تواند زیان‏‌های جبران‏‌ناپذیری به بار آورد.

یک راه حل هوشمندانه برای مدیریت منابع انسانی

با نرم افزار حضور و غیاب آنلاین فینتو بدون نیاز به هیچ گونه دستگاه و سخت افزاری میتوانید به راحتی تردد و حضور و غیاب پرسنل خود را کنترل کنید. با استفاده از این سیستم برای شرکت یا کسب و کار خود از وضعیت حضور و غیاب کارکنان در لحظه و هر کجا مطلع شوید و به کسب و کار خود نظم ببخشید.

سامانه حضور و غیاب آنلاین

 

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا