اهمیت تحویل فهرست معاملات فصلی توسط مؤدیان مالیاتی و برخورداری کل جامعه از مزایای این همکاری قانون‌مندانه

معاملات فصلی

در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی راجع به موضوع فهرست معاملات فصلی فعالین اقتصادی به خوانندگان محترم ارائه نماییم. فهرستی که می‌بایست در انتهای هر فصل از جانب مؤدیان مالیاتی تنظیم و تهیه شود و به سازمان امور مالیاتی کشور تحویل داده شود.

ساماندهی به فعالیت‌های اقتصادی، از اهداف سازمان امور مالیاتی کشور

یکی از مهم‌ترین اهداف سازمان امور مالیاتی کشور و نیز سازمان صنعت، معدن و تجارت، ساماندهی به فعالیت‌های اقتصادی و معاملات فصلی در سطح کشور و گسترش عدالت مالیاتی و فراهم آوردن زمینه برای رشد اقتصادی و توزیع مناسب ثروت در جامعه است. ازاین‌رو قوانینی در این راستا در طول سالیان متمادی به تصویب رسیده است. اجرایی شدن این قوانین می‌تواند انگیزه، نشاط و پویایی فعالیت‌های اقتصادی در یک کشور را به دنبال داشته باشد.

معاملات فصلی

ماده ۱۶۹ مکرر سازمان امور مالیاتی کشور

یکی از مواد قانون مالیاتی کشور که همواره در جهت به اجرا درآوردن قانون‌های مرتبط با مالیات و نیز لحاظ کردن حق‌وحقوق مؤدیان محترم و توسعه عدل مالیاتی و درنتیجه بالا بردن سطح رضایت و خوشنودی مؤدیان و تحقق بخشیدن عدالت در سطح جامعه تأثیر بسزایی داشته و خواهد داشت، ماده ۱۶۹مکرر سازمان امور مالیاتی کشور می‌باشد. بر اساس این ماده، سازمان امور مالیاتی کشور حق این را دارد که به‌منظور شفاف‌سازی معاملات و فعالیت‌های اقتصادی در سطح کشور برای مؤدیان حقیقی و حقوقی کارتی با عنوان کارت اقتصادی که مشتمل بر شماره اقتصادی منحصربه‌فرد است را صادر نماید.

معاملات فصلی

وظیفه اشخاص حقیقی و حقوقی در قبال دریافت کارت اقتصادی

مؤدیانی که کارت اقتصادی با شماره مختص به خود را اخذ می‌کنند موظف خواهند بود تا حین انجام فعالیت‌های اقتصادی خود صورت‌حساب انجام‌شده را صادر نمایند. این افراد باید شماره اقتصادی منحصربه‌فرد خود را در تمامی این صورت‌حساب‌ها و سایر اوراق معاملاتی خود ثبت نمایند و نیز در موعد مقرر لیست معاملاتی خود را به سازمان مربوطه تحویل دهند.

معاملات فصلی

نحوه تحویل فهرست معاملات فصلی توسط مؤدیان

سازمان امور مالیاتی کشور به‌منظور جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی مؤدیان محترم و به عبارتی در جهت امر پسندیده تکریم ارباب‌رجوع و بالا بردن حس اعتماد افراد، شرایطی را برای تسهیل در تحویل فهرست معاملاتی 3 ماهه مؤدیان فراهم نموده است. به این صورت که مؤدیان مالیاتی می‌توانند بدون مراجعه به سازمان امور مالیاتی یا حوزه‌های مالیاتی کشور و تنها با دسترسی به یک رایانه و نیز اینترنت و مراجعه به سایت اینترنتی WWW.TAX.GOV.IR، اقدام به ارسال فهرست‌های معاملاتی خود در هر ساعتی از شبانه‌روز نمایند.

معاملات فصلی

مزایای اجرایی شدن قانون تحویل فهرست معاملات فصلی مؤدیان

قابل‌ذکر است اجرایی شدن قانون ۱۶۹ مکرر سازمان امور مالیاتی کشور آثار و نتایج ارزشمند و شگرفی را از طریق روی کار آمدن فناوری‌های پیشرفته و به‌روز، بر جای خواهد گذاشت و همان‌طور که پیش‌تر نیز ذکر شد موجبات افزایش سطح رضایت مؤدیان را به دنبال خواهد داشت. از مزایای اجرایی شدن این ماده می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • تسهیل در امر ارسال فهرست معاملات فصلی در هرزمانی از شبانه‌روز و در هر شهر و مکانی از کشور
 • پرهیز از اتلاف وقت با کاهش رفت‌وآمد اشخاص به حوزه‌های مالیاتی
 • افزایش درصد اطمینان در هنگام ارسال فهرست معاملات فصلی توسط مؤدیان اقتصادی
 • جلوگیری از دخالت دیگر افراد در ثبت مطالب فهرست معاملات فصلی موجب کاهش اشتباه به میزان صفر می‌شود و نتیجه پرونده‌های مالیاتی قابل از ارجاع به سازمان امور مالیاتی کشور به حداقل خواهد رسید
 • از درخواست مالیات و یا ثبت رقم‌های معاملاتی مضاعف برای دیگر مؤدیان جلوگیری می‌شود
 • مراجعه به هیئت‌های حل اختلاف در حوزه امور اقتصادی و مالیاتی کاهش چشمگیر خواهد یافت.

معاملات فصلی

نکات مهم در هنگام تنظیم فهرست معاملات فصلی

طبق ماده ۱۶۹ مکرر، لازم است اشخاص هنگام تدوین و ارسال فهرست‌های معاملات فصلی موارد زیر را مدنظر داشته باشند و آن‌ها را رعایت فرمایند:

 1. می‌بایست فهرست معاملات فصلی بر اساس اسامی مشتریان و انواع کالای مورد خریدوفروش و نیز خدمات ارائه‌شده تنظیم و تحویل شود. همچنین قابل‌ذکر است که موارد بازگشت از فروش را نیز بر اساس موارد ذکرشده در بالا و در غالب فهرست جداگانه تنظیم و ارسال نمایند.
 2. مؤدیان توجه داشته باشند که در فهرست معاملات فصلی در بخش‌های کد کالای اقتصادی و خدمات و کدنشانی، به‌هیچ‌عنوان نباید چیزی بنویسند و این ستون‌ها می‌بایست خالی باشند.
 3. در زیر بخش‌های اسامی خریدار یا فروشنده، می‌بایست به‌طور کامل نام و نام خانوادگی قید شود.
 4. در بخشی که مربوط به شرح کالا یا خدمات خریدوفروش شده است می‌بایست نوع کالا یا خدمات ارائه‌شده به نحوه کامل شرح داده شود و از عبارات مختصر در این مورد خودداری شود.
 5. آن دسته از مؤدیانی که فعالیت اقتصادی آنها در حیطه ارائه خدمات است می‌بایست در بخش مرتبط با شرح خدمات به‌طور کامل و صریح نوع خدماتی که ارائه می‌کنند را قید نمایند.
 6. بر تمامی مؤدیان محترم لازم است که تمامی فهرست‌های فعالیت‌های خود اعم از لیست خرید، لیست فروش، لیست دریافت و نیز لیست پرداخت را جداگانه تهیه کنند و تحویل سازمان یا حوزه امور مالیاتی مربوطه نمایند.
 7. مؤدیان شاغل به امور پیمانکاری نیز می‌بایست فهرست قراردادهای خود را بر اساس قالب‌های مشخص‌شده آماده و اعلام نمایند.

تبصره: مؤدیانی که در زمینه صادرات فعالیت می‌کنند و نیز بیمارستان‌ها و شرکت‌های تعاونی می‌بایست تنها لیست خرید معاملات فصلی خود را تهیه و تحویل دهند. همچنین مؤدیان فعال درزمینه واردات می‌بایست لیست فروش معاملات فصلی خود را تهیه و تحویل نمایند.

معاملات فصلی

جریمه عدم تحویل فهرست معاملات فصلی

اشخاص حقیقی و حقوقی فعال درزمینه امور و فعالیت‌های اقتصادی طبق قانون سازمان امور مالیاتی موظف‌اند لیست معاملات فصلی خود را نهایتاً تا یک ماه بعد از اتمام هر فصل تهیه نمایند و آن را ارسال کنند. بدیهی است که عدم تحویل به‌موقع فهرست معاملات فصلی موجب در نظر گرفتن جریمه خواهد شد و اگر چنانچه شخصی اعم از حقوقی یا حقیقی از تحویل این گزارش‌های مهم خودداری نماید و یا معاملاتی را با شماره اقتصادی اختصاص داده‌شده به شخص دیگری انجام دهد و یا شماره اقتصادی کارت خود را برای انجام معاملاتی که خود مسئولیت انجام آن معاملات را به عهده ندارد در اختیار قرار دهد طبق قانون متحمل جزای نقدی معادل با 10 درصد از مبالغی که برای آن معاملات خارج از حدود قوانین در نظر گرفته‌شده است، خواهد شد. کلیه مؤدیان که در حیطه انبارداری و اجاره انبار قراردادهایی دارند، موظف‌اند صورت قراردادهای مربوط به معاملات فصلی را به حوزه‌های نظارتی و یا حوزه‌های خدمات مالیاتی مرتبط اعلام دارند.

جهت گسب اطلاعات بیشتر درباره مالیات حقوق می توانید مطلبی با عنوان محاسبه مالیات بر درآمد حقوق را مطالعه کنید.

نرم افزار حقوق و دستمزد آنلاین فینتو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا