هر آنچه باید درباره گزارش فصلی بدانید

هر آنچه باید درباره گزارش فصلی بدانید

هر آنچه باید درباره گزارش فصلی بدانید

مطابق ماده 169 قانون مالیات های مستقیم، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی موضوع بندهای (الف) و (ب) ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم مکلفند در پایان هر فصل گزارشات معاملات فصلی خود را تهیه و به صورت الکترونیکی از طریق پورتال سازمان امور مالیاتی و یا در قالب یک فایل تولید شده بر روی CD به اداره امور مالیاتی مربوطه تحویل نمایند. در واقع مشمولین می‌بایست سالیانه 4 بار این گزارشات را به سازمان امور مالیاتی تحویل دهند، در غیر این صورت شامل جریمه خواهند شد.

موضوع بند های الف و ب شامل چه مشاغلی می شود؟

مشاغل بند الف: صاحبان مشاغلی که مکلف به ثبت فعالیت های شغلی خود در دفاتر روزنامه و کل موضوع قانون تجارت هستند و باید دفاتر و اسناد و مدارک مربوط را با رعایت و موازین استانداردهای پذیرفته شده حسابداری نگهداری کنند.
دارندگان کارت بازرگانی و کلیه واردکنندگان و صادرکنندگان، صاحبان کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی که برای آنها جواز تاسیس و پروانه بهره برداری صادرشده، بهره برداران معادن، صاحبان موسسات حسابرسی، حسابداری و دفترداری، ارائه دهندگان خدمات مدیریتی، مشاوره ای و… از مشمولین این گروه به حساب می‌آیند و می‌بایست دفاتر حسابداری داشته باشند.
مشاغل بند ب: صاحبان مشاغلی که بر حسب این قانون مکلف به ثبت فعالیت های شغلی خود در دفاتر درآمد و هزینه می باشند و نمونه های دفاتر مذکور توسط سازمان امور مالیاتی کشور تهیه گردیده و در دسترس قرار گرفته است. صاحبان کارگاه های صنعتی، صاحبان مراکز ارتباطات رایانه ای، وکلا، کارشناسان، مترجمان رسمی دادگستری، مشاوران حقوقی، حسابداران رسمی و اعضای سازمان های نظام مهندسی، دلالان، حق‌العمل کاران و کارگزاران ، سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر، صاحبان دفاتر رسمی، عاملان فروش و فروشندگان آهن آلات نیز از این دسته به شمار می‌روند.

هر آنچه باید درباره گزارش فصلی بدانید

نکته ای که مودیان در ارسال صورت معاملات فصلی باید به آن توجه داشته باشند، دریافت کارت اقتصادی است. مدارک ارسالی تنها هنگامی مورد پذیرش قرار می‌گیرند که به همراه کد اقتصادی برای سازمان امور مالیاتی ارسال شده باشند.
کد اقتصادی: این کد مانند کد ملی است و به نوعی معرف هویت شرکت‌ها یا موسسات است و کلیه معاملات و مراودات و عملیات های مالی با استفاده از آن انجام می‌شود و همچنین هر شرکت یا موسسه‌ای برای ارسال گزارشات فصلی خود به سازمان مالیاتی به این کد احتیاج دارد.

مطلب پیشنهادی: عدم فعالیت شرکت‌‏ها و پیامد‏های عدم اعلام آن

مراحل ورود اطلاعات را در سامانه دریافت الکترونیکی اطلاعات مودیان سازمان امور مالیاتی را در تصاویر زیر ببینید:

هر آنچه باید درباره گزارش فصلی بدانید

جریمه عدم ارسال و یا ارسال دیر هنگام گزارش فصلی چیست؟

در ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم در خصوص جریمه عدم ارسال صورت معاملات فصلی آمده است: عدم ارسال گزارش فصلی، عدم ارسال کد اقتصادی و یا استفاده از کد اقتصادی شخص دیگر و همچنین در اختیار قرار دادن کد اقتصادی خود به شخص حقیقی و یا حقوقی دیگر جریمه ای معادل ۱۰ درصد کل مبلغ معامله انجام شده  را در بر خواهد داشت؛ لازم به ذکر است حداکثر مهلت جهت ارسال این گزارشات یک ماه پس از پایان هر فصل می باشد.
همچنین اگر گزارشات فصلی دیر هنگام و بعد از مهلت ارسال مدارک به سازمان مالیاتی ارائه شوند، مشمول جریمه‌ی یک درصدی از مبلغ معامله خواهند شد.

چه مواردی باید در ثبت دفاتر قانونی رعایت شود؟

ثبت رویدادهای مالی در دفاتر قانونی باید مطابق قوانین و چارچوب خاصی باشد تا سازمان امور مالیاتی بتواند به آن استناد کند. موارد زیر باید برای نوشتن و آماده‌سازی گزارش های فصلی رعایت شوند:

  • همه‌ی رویداد های مالی باید ثبت شوند و هیچ چیزی پنهان نگردد.
  • تمامی اطلاعات باید روی خط دفتر باشند و ثبت بین خطوط منجر به رد شدن دفتر قانونی می‌گردد.
  • تاریخ وقوع رویدادها مشخص بوده و به ترتیب تاریخ نوشته شوند.
  • تراشیدن یا پاک کردن اشتباه های رخ داده هم ممنوع بوده و فقط باید روی آن خط کشید و مبلغ درست را با خودکار قرمز در بالای آن درج نمود.
  • هیچ صفحه سفیدی نباید بین صفحه های پرشده باشد.
  • مانده گیری حساب‌ها باید با دقت کافی انجام شود.

این دفاتر قبل از شروع هر سال باید توسط اداره ثبت منطقه پلمپ و مهر و تایید شده و بعد مورد استفاده قرار بگیرند
مسئول انجام این کار باید توجه داشته باشد در پلمپ دفاتر می‌بایست نام شرکت و نوع آن (یعنی سهامی، تضامنی و…) مشخص شود، تعداد دفاتر و صفحات و شماره آنها و تاریخ و بارکدشان به درستی درج شود و بعد مهر و امضا گردد.
پلمپ دفاتر قانونی باید در مهلت مقرر اقدام شود در غیر این صورت دفاتر رد شده و مالیات برای مودی آن به صورت علی الراس تعیین می‌شود.
نرم افزار حقوق و دستمزد آنلاین فینتو
 
 

3 دیدگاه دربارهٔ «هر آنچه باید درباره گزارش فصلی بدانید»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا