حسابداری

سیستم اطلاعات حسابداری چیست ؟

حسابداری

شما باید به خوبی بدانید سیستم اطلاعات حسابداری یکی از انواع سیستم هایی به شمار می رود که  با استفاده از آن به راحتی می توانید گزارش های مالی یک سازمان را آماده سازید. همچنین با استفاده از این سیستم شما قادر خواهید بود که به تصمیم گیرندگان بیرونی برای تجزیه و تحلیل کردن تصمیم ها و اخذ بهترین آنها راهکارهای مناسبی را ارائه دهید.

تعریف سیستم اطلاعات حسابداری

یکی از مباحث بسیار مهمی که در سازمان های موفق وجود دارد و به آن توجه بسیار زیادی می شود سیستم اطلاعات حسابداری است. این سیستم ها در انواع مختلفی طراحی می شوند که هر یک از آنها دارای ویژگی های متنوعی می باشد. در واقع شما باید بدانید نرم افزارهای متنوعی مانند نرم افزار حقوق و دستمزد، نرم افزار تنخواه گردان، نرم افزار حضور و غیاب … از جمله مهمترین نرم افزارهایی است که در این سیستم مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این نرم افزارها به بهترین نحو ممکن مدیریت مالی را انجام می دهند گزارش فصلی را ارائه خواهند داد.

شما باید به خوبی بدانید سیستم اطلاعات حسابداری یکی از انواع سیستم هایی به شمار می رود که  با استفاده از آن به راحتی می توانید گزارش های مالی یک سازمان را آماده سازید. همچنین با استفاده از این سیستم شما قادر خواهید بود که به تصمیم گیرندگان بیرونی برای تجزیه و تحلیل کردن تصمیم ها و اخذ بهترین آنها راهکارهای مناسبی را ارائه دهید. این مسئله اهمیت بسیار زیادی دارد و در صورتی که به این موارد دقت داشته باشید می توانید سازمان خود را و فعالیت هایی که در سازمان پیش می رود را به بهترین نحو ممکن کنترل کنید.

مطلب پیشنهادی: انواع حساب‌ها در حسابداری و بررسی ماهیت آنها

کاربردهای سیستم اطلاعات حسابداری در سازمان چیست ؟

به طور کلی سیستم اطلاعات حسابداری عبارت می باشد از مجموعه ای که به یکدیگر پیوسته است و سازمان از آن برای بازده سرمایه گذاری، مالیات حقوق و … استفاده می کند. به واسطه آن دسته از گزارش هایی که از سیستم حسابداری شرکت و سازمان دریافت می شود شما می توانید به خوبی وضعیت سازمان را مورد بررسی و تحلیل قرار دهید. شیوه های بسیار زیادی ماند اصولی حسابداری عمومی، منابع فناوری مدرن و … وجود دارد که شما باید به آنها برای استفاده از این سیستم دقت داشته باشید. کاربرد اولیه ای که این سیستم دارد کمک کردن به تصمیم گیری واحد مالی سازمان ها می باشد. فردی که از این سیستم استفاده می کند بر اساس اطلاعاتی که فراهم شده است تصمیم هایی را می تواند بگیرد. این دو گروه از افراد عبارت می باشند از :

 1. استفاده کنندگان داخلی :

مجریان و مدیران مهمترین افرادی هستند که از این سیستم استفاده می کنند. آنها با استفاده از این سیستم می توانند مدیریت مالی خود را انجام دهند و گزارش فصلی را هم آماده سازند. آنها برای استفاده از سیستم باید به خوبی با بخش های آن متنوع آشنایی داشته باشند تا آن ار مورد استفاده قرار دهند.

سیستم اطلاعات حسابداری

 

 1. استفاده کنندگان خارجی :

سیستم اطلاعات حسابداری اطلاعات مورد نیاز را از تصمیم گیرندگان دریافت می کند و به آنها ارائه می دهد. بر همین اساس آنها می توانند از بین گزینه های متنوع بهترین گزینه را برای بهره برداری از میان منابع متنوع انتخاب کنند. فعالیت های تجاری و اقتصادی آنها بر همین اساس به بهترین نحو ممکن انجام می شود. این سیستم به عنوان یکی از بهترین رابط هایی می باشد که بین سرمایه گذاران و فعالیت های تجاری آنها می تواند به بهترین نحو ممکن فعالیت کند. شما باید بدانید که این سیستم قابلیت های متنوعی دارد و هر یک از آنها هم دارای بخش های متنوعی می باشند. روش ها و فرآیندهای پیچیده ای را برای آنها طراحی کرده اند که شما باید به خوبی با آنها آشنایی داشته باشید.

اجزای سیستم اطلاعات حسابداری به چند دسته تقسیم بندی می شود ؟

هر یک از انواع سیستم اطلاعات حسابداری که شما از آن استفاده می کنید دارای 6 بخش اصلی می باشد. هر یک از این بخش ها را بهتر است به خوبی مورد استفاده قرار دهید تا اطلاعات بیشتری در مورد آنها داشته باشید. برخی از مهمترین و اصلی ترین ایناجزا که شما باید آنها را شناسایی کنید عبارت می باشد از :

 1. کارکنان :

کارکنان یکی از مهمترین و اصلی ترین افرادی هستند که از این سیستم استفاده می کنند. در واقع شما باید بدانید که آنها را به عنوان کاربران سیستم شناسایی می کنند.

 1. روش ها و دستورالعمل ها :

این بخش برای انجام دادن فرآیندهای جمع آوری مورد استفاده قرار می گیرد. البته که شما باید بدانید برای مدیریت ذخیره سازی داده هایی که مالی هستند هم از این بخش استفاده می کنند. هر یک از روش ها و دستورالعمل هایی که در مورد حسابداری وجود دارد را شما می توانید در این بخش به خوبی مشاهده کنید.

 1. داده ها :

این بخش دارای اطلاعات مالی می باشد که بر اساس فرآیندهای کسب و کار شما به خوبی مرتب می شود. داده های حسابداری هر یک از بخش ها را در این سیستم و اجزا می توانید به خوبی مورد بررسی قرار دهید و مشاهده کنید.

 1. نرم افزار :

برای پردازش کردن داده هایی انی بخش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. نرم افزارهای زایدی را می توانید روی سیستم نصب کنید که هر کی از آنها وظیفه متنوعی را بر عهده دارند و شما باید به خوبی با آنها آشنایی داشته باشید. هر یک از این بخش ها و نرم افزارها برای پردازش داده ها به بهترین نحو ممکن مورد استفاده قرار می گیرند.

 1. زیرساخت فناوری اطلاعات :

شبکه های کامپیوتری و سیستم ها از جمله دیگر اجزای سیستم اطلاعات حسابداری هستند که به کاربر امکان می دهند اطلاعات درون سیستم را به افرادی مرتبط ارائه دهد. اینکه افراد اطلاعات متنوعی در این مورد داشته باشند اهمیت بسیار زیادی دارد و باید به خوبی آن را در نظر داشته باشید.

زیرساخت فناوری اطلاعات

 

 1. کنترل های داخلی و اقدامات امنیتی :

مسائل امنیتی بسیار زیادی درون سیستم وجود دارد که باید از آنها نهایت مراقبت انجام شود. این بخش به خوبی می تواند مسائل امنیتی که درون سیستم وجود دارد را مورد محافظت قرار دهد. اطلاعات مالی در واقع یکی از مهمترین اطلاعاتی می باشد که در هر یک از انواع سازمان ها و شرکت ها وجود دارد. باید به خوبی از آنها نگهداری شود تا در دسترس افراد دیگری قرار نگیرد. این بخش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و هر یک از سازمان ها، سیستم حسابداری شان دارای این بخش است.

حتما بخوانید: مزایای سیستم های حسابداری ابری برای کسب و کارهای نوپا

فرآیند اجرای سیستم اطلاعات حسابداری چگونه می باشد ؟

هر یک از بخش هایی که در سیستم سازمان ها قرار می گیرد برای انجام شدن باید فرآیندهای متنوعی را سپری کند. شما باید بدانید فرآیند اجرا کردن سیستم اطلاعات حسابداری هم متنوع می باشد و بهتر است به خوبی با این فرآیند آشنایی داشته باشید. برخی از مهمترین آنها که اهمیت بسیار زیادی دارد عبارت می باشد از :

 1. ورود داده ها :

دریافت و پرداخت های نقدی که در یک سازمان و شرکت وجود دارد را باید در سیستم به ثبت برسانید. در واقع شما باید بدانید این پرداختی ها و دریافتی ها باید بر اساس اسناد معتبر باشد که روی سیستم آنها را ثبت کنید. فاکتورهای خرید ، رسید دریافتی ها، صورتحساب فروش و …. از جمله مهمترین مدارکی می باشد که در ابتدا باید آنها را وارد سازید.

 1. پردازش داده ها :

بعد از اینکه هر یک از مدارک مورد نیاز را وارد سیستم اطلاعات حسابداری نمودید باید آنها را پردازش کنید. سیستم پردازش آنها را سیستم انجام می دهد که روش های متنوعی برای پردازش آنها وجود دارد. این روش ها به ترتیب عبارت است از :

الف : اسناد و مدارک اولیه ای را که وارد کرده اید به خوبی پردازش می کند و بعد از آن به دفتر روزنامه عمومی آنها را انتقال می دهد. شما باید به خوبی بدانید که این اسناد و مدارک بدهی ها، درآمدها و هزینه ها را شامل می شود و باید به خوبی آنها را در نظر داشته باشید.

ب : ثبت هایی که انجام می شود باید به حساب های دفتر کل انتقال داده شود که در این صورت امکان پذیر است. اگر حجم رویدادهای مالی زیاد باشد باید از دفتر و یا کارت های معین استفاده شود.

 1. ستاده ها :

نتیجه ای که مربوط به پردازش کردن داده ها می باشد در یک سیستم اطلاعات حسابداری ارائه می شود. صورت های گزارش که ارائه داده شده است باید با دقت تکمیل گردد و همچنین مختصر وارد کردن آنها را به خوبی در نظر داشته باشید. این مورد بیشتر مربوط به تصمیم گیری آن دسته از افرادی است که به عنوان تصمیم گیرنده فعالیت می کنند.

 1. بازخورد :

اینکه از ثبت رویدادها مطمئن باشید اهمیت بسیار زیادی دارد، در این صورت می توانید آنها را هر ماه به دفتر کل انتقال دهید. این بخش از فرآیند هم دارای بخش های متنوعی می باشد و شما باید به خوبی آن را در نظر داشته باشید. داده های جدید در این بخش وارد سیستم می شوند تا به خوبی مورد بررسی قرار بگیرند.

مراحل طراحی سیستم اطلاعات حسابداری :

برای اینکه یک سیستم را به بهترین نحو ممکن راه اندازی کنند باید به خوبی با مراحل راه اندازی آن آشنایی داشته باشند. در واقع باید بدانید به ترتیب اجرا شدن این مراحل اهمیت بسیار زیادی دارد و افراد باید به خوبی آن را در نظر داشته باشند. برخی از مهمترین مراحلی که برای طراحی سیستم اطلاعات حسابداری طی می شود عبارت است از :

 1. شناسایی کردن سیستم حسابداری اهمیت بسیار زیادی دارد و باید بدانید که آن را به عنوان مرحله مطالعه در نظر بگیرید. اینکه سیستم را به خوبی مورد بررسی قرار دهید اهمیت دارد و در این مورد بهتر است با افراد حرفه ای مشورت کنید.
 2. تجزیه و تحلیل کردن ارزیابی سیستم از دیگر مراحلی است که باید به آن دقت داشته باشید. در این مرحله باید تحلیل عمومی و یا تفصیلی از سیستم داشته باشید.
 3. مرحله طراحی عمومی از دیگر بخش های متنوعی می باشد که باید به آن دقت نمایید. در این بخش طراحی سیستم حسابداری را بدون ایراد و اختلا می توانید به بهترین نحو ممکن انجام دهید.
 4. مرحله پیاده سازی و اجرا که باید در این مرحله سیستم حسابداری را با هر یک از بخش هایی که دارد به بهترین نحو ممکن اجرا کنید. مراحل پیشین اگر با دقت طی شود بدون شک این مرحله هم به بهترین نحو ممکن انجام خواهد شد.
 5. مرحله پشتیبانی از دیگر مراحلی است که باید به آن به عنوان وارسی سیستم حسابداری توجه نمایید.
 6. مرحله نگهداری هم که شما باید به خوبی در نظر داشته باشید. بعد از اینکه مراحل پیشین طی شود و شما آغاز به استفاده از سیستم نمایید باید به خوبی از آن نگهداری کنید.

جمع بندی :

امروزه هر یک از انواع سازمان ها به سیستم اطلاعات حسابداری نیاز پیدا می کنند تا به وسیله آن مدیریت مالی خود را انجام دهند. فینتو پردازش و راه اندازی این سیستم را برای هر یک از شرکت ها انجام می دهد. شما می توانید راه اندازی این سیستم را به کارشناسان فینتو بسپارید تا در کمترین زمان و به بهترین نحو ممکن سیستم را به کارایی و عملکرد بالایی تحویل شما دهند. شما هم می توانید از آن در سازمان و شرکت خود برای مدیریت مالی اقدامات خود استفاده کنید.

 

فینتو:

با نرم افزار حضور و غیاب آنلاین فینتو بدون نیاز به هیچ گونه دستگاه و سخت افزاری میتوانید به راحتی تردد و حضور و غیاب پرسنل خود را کنترل کنید. با استفاده از این سیستم برای شرکت یا کسب و کار خود از وضعیت حضور و غیاب کارکنان در لحظه و هر کجا مطلع شوید و به کسب و کار خود نظم ببخشید.

سامانه حضور و غیاب آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا