حسابداری تعهدی چیست؟مزایا و معایب حسابداری تعهدی کدام اند؟

حسابداری تعهدی چیست؟مزایا و معایب حسابداری تعهدی کدام اند؟

حسابداری تعهدی به گونه ای از حسابداری گفته می شود که در آن موعد نقد شدن وجه دریافتی ها و ادای وجه نقدی هزینه ها معیار شناخت و ثبت حسابداری نخواهد بود بلکه منحصرا ثبت یک قولنامه یا ابتیاع و یا پذیرش یک پرداختی به تاریخ ویژه سبب محقق شدن آن درآمد یا هزینه و درج در حساب ها و بازتاب در تفاسیر مالی خواهد شد.
احتمالا برای هر کسی پیش آمده باشد که شخصی از سود یک دادوستد صحبت نماید در صورتی که هیچ مبلغی به حساب او واریز نشده است. به عنوان مثال برادر شما می گوید با معامله این اوراق قرضه حدود ۵ میلیون تومان سود نموده ام ولی برای شما جای تعجب دارد و از چه سودی داری سخن می گویی؟ او جواب می دهد این اوراق مسلما دارای ۲۵ درصد سود حتمی است که با ملاحظه به خرید ۲۰ میلیون تومانی من در انتهای سال سود حاصل از آن را دریافت خواهم نمود سپس من از اکنون صاحب آن سود خواهم بود و میزان دارایی من ۲۵ میلیون تومان است. در مبحث ذکر شده ما با نوعی از حسابداری تعهدی آشنا شدیم. اگر به روش حسابداری نقدی قصد داشتین با این ثبت حسابداری روبه رو شوید تا اتمام سال حق ثبت سود را به هیچ عنوان نداشتید. اما این گونه حسابدار به شما این امکان را می دهد که با واقع بینی بیشتری به پروسه گردآوری و تجزیه و ثبت مفروضات و معلومات بپردازید. به دقت به فرم معاملات در ایران این شیوه، یک شیوه معیار حسابداری در بیشتر موسسه ها است.

عمده ترین تاثیرات حسابداری تعهدی بر انواع گروه حساب ها

در این مقاله سعی داریم در خصوص حسابداری تعهدی مطالبی مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم تا با مطالعه آن با این موضوع بیشتر آشنا شوید. در این بخش از مطلب در خصوص تاثیرات حسابداری تعهدی بر گروه حساب ها مطالبی مهم را ارائه خواهیم داد پس با ادامه مطلب همراه باشید.

  • تاثیر این روش بر دارایی ها

در نخستین نظر عمده ترین قسمت هر ترازنامه که مشاهده می شود دارایی آن موسسه است. گاهی اوقات برای تجزیه های منحصر به فرد به کارگیرندگان داخلی یا خارجی لیست دارایی ها یک مجموعه نیز عرضه می شود. اکنون خیال کنید در تاریخ مثلا ۲۰ اسفند یک بار ۲۰ تنی از موجودیت محصول به میزان ۱۰ میلیون تومان به فروش رسیده و در مقابل فروش این مقدار محصول ضمانتی تحویل داده می شود که در تاریخ ۲۰ فروردین این وجه را وصول می نمایید. پس در این شیوه حسابداری نقدی بایستی این انحصاری موجودیت محصول را در صورت حساب محصول فروش رفته درج می نمودید که یک حساب رابط می باشد و به دلیل اینکه علامتی در صورت حساب موجودی نقد و بانک ندارد به صورت آشکاری از موثر بودن  بی ثمر است.
ولی در شیوه حسابداری تعهدی این میزان وجه در صورت حساب، حساب های قابل دریافت درج می گردد، چه به وسیله حساب رابط محصول به فروش رفته و چه بدون به کارگیری آن، ولی سرانجام فردی که تفاسیر پایان سال را مشاهده می کند با یک نظر می فهمد که ۱۰ میلیون تومان به دارایی های گروه در قبال فروش میزان مشخصی محصول افزوده خواهد شد.

حتما بخوانید: حسابداری بازرگانی چیست؟

  • تاثیر این روش بر درآمدها

از عمده ترین تاثیرات حسابداری تعهدی بر گروه حساب ها می توان به درآمد ها اشاره نمود. برای ارزیابی سود عملیاتی معمولا به درآمدها که یکی از عمده ترین گزینه ها است احتیاج داریم. اکنون فرض نمایید یک موسسه پیمانکار براین باشد مطابق شیوه نقدی هر زمان که از سوی صاحب کار دریافتی نقدی داشت تنها درآمد آن را بشناسد. برای روشن شدن این مسئله تصور کنید که این موسسه همزمان چندین قولنامه پیمانکاری را در اختیار دارد که هریک در مراحل مختلفی از اعمال می باشند و در هر قولنامه لیست شرایط متنوعی در مرحله های متفاوت ارزشیابی ، پرداخت و … می باشد. چگونه یک کاوشگر مالی، حسابرس یا حسابدار می تواند با ماخوذ های نقدی چند فهرست مربوط به چگونگی میزان درآمد این موسسه را ارزیابی نماید؟
مطلوب ترین کمک به سامانه مالی این گروه به کارگیری از شیوه حسابداری تعهدی است. به این شکل که با ارسال یا تصویب هر فهرست، وضعیت میزان درآمد مد نظر شناسایی و تصویب می شود تا اثر بخشی خود را بر مقدار سود به کارگیرد و ارقام شرح سود و زیان را حقیقی نماید.
لازم به ذکر است در این مسیر بایستی به این مسئله نیز دقت نمود که این بالا رفتن سود ازدیاد مالیات پرداختنی را هم به دنبال خواهد داشت. برای مثال اگر گروهی در پایان سال مالی خود به بیشترین مقدار معافیت مالیاتی، درآمد به دست آورده است تمایل دارد به درآمدهای مازاد خود آگاهی داشته و آنها را درج نماید و به سال آینده منتقل نماید.

  • تاثیر حسابداری تعهدی بر هزینه ها

در حیطه هزینه ها هم خیلی از مقادیر وجود دارند که بی شک می دانیم بایستی در این دوره مالی آن ها را پرداخت نماییم اما حالا کاملا آسوده ایم. برای مثال هزینه حق سنوات پرسنل یا سود اوراق مشارکت پرداختنی.
هزینه هایی از این قبیل اگر در مواقع تفسیر شناسایی و تصویب نشده باشند افزون بر آسیب رساند به آشکار بودن تفسیر سبب افزایش نادرست سود ویژه می شوند و بدین سان مالیات پرداختنی هم افزایش خواهد یافت‌. هزینه استهلاک سیستم های پایدار از مطلوب ترین نمونه های ضروری رعایت شیوه حسابداری تعهدی است. معدوم نمودن سالانه قسمتی از ارزش دارایی و مبدل آن مبلغ به مخارج سبب حقیقی تر شدن تفسیر و پایین آمدن سود ویژه می شود.

  • تاثیر این روش بر بودجه

از دیگر تاثیرات حسابداری تعهدی بر گروه حساب ها می توان بودجه را نام برد. بودجه بندی اعمال یکی از نوین ترین و دشوارترین امور مربوط به حسابداری است. در مجموع می توان بیان نمود راه پردازان با بودجه اندکی در پی پیوند میان ماخذ های کارکردی و ویژه نمودن منابع می باشند. سپس می توان اینگونه نتیجه گرفت که بدرجه اندک هنر ویژه نمودن منابع می باشد.
ولی متخصصان بودجه بر چه طبقی می توانند یکایک منابع را به محور مخارج های عملیاتی تخصیص دهند که مطلوب ترین کارکرد را برای تشکیلات به ارمغان آورد. جواب این سوال معمولا در لیست های مالی پنهان است. اکنون فرض نمایید با شیوه حسابداری نقدی خیلی از دریافت ها و پرداخت های موسسه به شکل تعلیق درآمده و تصویب نشده اند، متخصص بودجه مسلما با ضریب خطای زیادی فعالیت خود را به پایان می رساند اما اگر شیوه حسابداری تعهدی جایگزین شده باشد با تکیه بر شناخت و ثبت درآمد ها، هزینه ها و پرداخت ها و دریافت ها در موقع قولنامه، متخصص بودجه هم با خیال راحت و مطمئن به بودجه بندی می پردازد.

مطلب پیشنهادی: صفر تا صد حسابداری دولتی

آشنایی با مزایا و معایب حسابداری تعهدی

در ابتدای مورد توجه قرار گرفتن حسابداری تعهدی فرض می شد که اثر بخشی به کار گیری از این شیوه حسابداری منحصرا مربوط به بانک، نقد ، حساب های پرداختنی و دریافتنی است ولی با آزمایش و خطا و ارزیابی درستی و بسط به کارگیری این شیوه در موسسات خدماتی، پیمانکاری، دولتی، بازرگانی و… بُعد های متنوع اثر بخش شیوه حسابداری تعهدی بر صورت حساب ها و تفاسیر کاملا شفاف شد.
در این شیوه از حسابداری احتمال دسترسی آسان  و فوری به مفروضات و معلومات تشکیلاتی و چگونگی تشکیلات وجود دارد. برای مشخص نمودن درآمد و هزینه های حقیقی ادوار مالی و تفاسیر درست از اعمال مالی در اتمام هر سال تنها به وسیله حسابداری تعهدی مقدور است. آگاهی از مقدار و اهمیت موجودی ها، دارایی های تشکیلات با تصویب و ثبت موجودی های محصول و اموال ثابت نظیر ماشین آلات و ابزار آلات در سامانه این نوع حسابداری قابل حصول است. فرصت معین نمودن نرخ تمام شده در هر طرح ، احتمال ارزیابی و ضبط استهلاکات، حصول مفروضات برنامه ریزی و اجرای کنترل مدیریتی، فرصت ارزیابی مسئولیت پذی اشخاص سرآمد یک تشکیلات، ارزشیابی و بازتاب دارایی ها، فرصت قیاس شرایط موجود با شرایط مناسب آن با مسئولیت های تشکیلات از لحاظ ماخذ و تعیین میزان درآمد های دریافت نشده در هر ادوار مالی و فرصت برنامه ریزی برای دریافت آن ها را مقدور می سازد.

آیا حسابداری تعهدی از اول هم وجود داشته است؟

سوالی که ممکن است برای هر کسی پیش آید این است که آیا حسابداری تعهدی از اول هم وجود داشته است؟ جواب این سوال خیر می باشد. همانند اکثر معانی نوین و مدرن این دانش، حسابداری تعهدی هم مطابق احساس نیاز مسئولان مالی و حسابرسان، به وسیله متخصصان و کاربلد های این دانش و پژوهشگران بنیان گذاری شده است و بعد ها  این نام را بر او گذاشتند. از عمده ترین علل اثر بخش در ابتکار این شیوه سندیت ، مدارک و صورت حساب های پرداختنی می باشد که جانشین وجه نقد در داد و ستد ها می باشد.
هر روز با دشوار تر شدن داد و ستد نسبت به قدیم، به کارگیری ارز های متنوع در یک اعمال مالی پدید آمدن کارت های اعتباری و پول های اعتباری و اشاعه آنها کم و بیش می توان بیان نمود که دیگر هیچ دسته ای وجود ندارد که در مقابل این شیوه از حسابداری تعهدی استقامتی نشان دهد. در حال حاضر  حتی معمول ترین حسابداران هم نمی توانند ادعا نمایند که کلیه دریافت ها و پرداخت های اکیپ آنها نقدی است و و اگر چه در محلی نقدی هم نباشد بر تفاسیر آنها هیچ اثری نخواهد گذاشت.

آشنایی با انواع مراحل پیاده سازی حسابداری تعهدی

در این بخش از مطلب به مراحل محقق سازی حسابداری تعهدی می پردازیم:

  • تکوین دفتر به اسم دفتر تعهدی
  • تشریح زیر فصل های نو فصول هزینه ای
  • تشریح عنوان حساب ها
  • تشریح سرفصل های جامعه، مشخص و دیگر توضیحات
  • ضبط مدارک حسابداری
  • از دیگر مراحل پیاده سازی حسابداری تعهدی می توان استحصال صورتحساب شرایط مالی و لیست تغییرات در وضعیت مالی را نام برد.

هر لیست مربوط به شرایط مالی بایستی نظیر حساب ها، مدارک دریافتی، موجودی نقدی، عملیات داد و ستد و غیر معاوضه ، سرمایه گذاری ها موجودی محصولات و کالا ، داراییهای ثابت محسوس، دارایی های نامحسوس، پیش دریافت ها، بدهی های دراز مدت، سندیت خالص می باشد و لیست تحولات در شرایط مالی بایستی دست کم شامل درآمدها، هزینه ها، درآمد های معرفی شده از سوی دولت، مبالغ ارسالی به مخازن باشد.
بهترین نرم افزار حسابداری آنلاین
مجموعه نرم افزار مالی و منابع انسانی فینتو یک سیستم تحت وب و آنلاین است که شامل خدماتی از جمله سیستم حضور و غیاب، حقوق و دستمزد، تنخواه گردان و حسابداری آنلاین می‌شود. آنلاین بودن خدمات فینتو باعث می شود تا کاربران علاوه بر امکان دسترسی آسان از هر مکان و در هر زمان، هزینه های کمتری نسبت به سیستم های قدیمی بپردازند.
با نرم‌افزار حسابداری آنلاین فینتو، شما به راحتی می‌توانید با نرم‌افزارهای پیچیده خداحافظی کنید و مدیریت تمام نیازهای کسب و کار خود را با یک راه حل حسابداری ساده انجام دهید. فینتو به عنوان نرم‌افزار مبتنی بر ابر، مزایای بیشماری دارد که برای آگاهی بیشتر می توانید به صفحه زیر مراجعه کنید.
نرم افزار حسابداری آنلاین فینتو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا